אורן כהנוביץ' ביקר בפולסום בשבילכם. לא תצפו?

מאת אורן כהנוביץ'

אני נמצא בפולסום, פסטיבל הפטיש הגדול ביותר בברלין ובאירופה. הפסטיבל מתרחש בכל שנה בספטמבר. בסביבה שבה גדלתי, הומו היתה קללה. לא היכרתי הומואים עד הצבא. הנושא של המיניות היה מאוד ברור, בנים אוהבים בנות ובנות אוהבות בנים. המחלוקת הכי גדולה אצלנו היתה מי עדיפה, יעל בר זוהר או סנדי בר. טוב, ברור שסנדי בר.

רק בצבא היו לי חברים הומואים ואחרי הצבא כשהגעתי לברלין הבנתי שהנושא הזה של מגדר, מיניות וזהות מינית ובכלל איך אתה בוחר לחיות את החיים שלך הוא הרבה יותר מגוון ממה שהיכרתי. בפסטיבל הזה אתם תראו הרבה דברים שלא רואים בדרך כלל בארץ. זה לא פריק שואו אלא פשוט דרך חיים לגיטימית כאן בברלין.

אומר משהו על הישראלים שמגיעים לפסטיבל. אפילו חילונים מתגלים כשמרנים כשהם מגיעים לכאן. יש הרבה דברים שהגרמנים יכולים ללמוד מאתנו אבל גם הרבה שאנחנו יכולים ללמוד מהם. כמובן שהפתיחות הזאת לא מאפיינת את כל גרמניה. לא הייתי רוצה להיות הומו באחד הכפרים מסביב לברלין, בברנדנבורג או מקלנבורג מערב פומרניה.

פולסום ברלין
צילום: אורן כהנוביץ'

אחד הדברים שכדאי ללמוד מהגרמנים זה הפתיחות והקבלה של האחר. הרבה ישראלים מופתעים מאוד לגלות שיש דרך אחרת. אפשר לחשוב שאנחנו הישראלים עם החתונה והזוגיות המונוגמית שכוללת שלושה ילדים מצאנו את הסוד לאושר. אזכיר לכם שחמישים אחוזים מתגרשים, שבעים אחוז נגיד גם בוגדים? הכי עצוב הם אלה שחיים בזוגיות לא מאושרת.

כשהתחתנתי אחד המדריכים אמר לי כאן בברלין, מה התחתנת? ועוד עם אישה? מגעיל שמרן!

כמו כל דבר גם לפסטיבל פטיש יש קשרים פוליטיים. ברלין הובילה את הנושא הזה כבר לפני 100 שנה.

מגנוס הירשפלד, סקסולוג יהודי פתח כאן את המרכז לחקר המיניות. בעצם הוא אמר שיש מין שלישי בנוסף לשני המינים. היום התיאוריה שלו פחות מקובלת, אבל הוא זה שהיה חלוץ בתחום. הוא גם פעל לבטל את החוק שאסר על יחסי מין בין הומוסקסואלים. גם הניתוחים הראשונים לשינוי מין נעשו כאן בברלין, אחד מהם על יהודי שהיה סוכן ביטוח בבת ים, מי היה מאמין…

נתראה בסיורים, להתראות בינתיים.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת