בעקבות גילוי פצצת ענק במשקל 1.8 טון: פרנקפורט מתכוננת לקראת פינוי תושבים המוני מחר בבוקר

החדשות האלה אינן נדירות בגרמניה שכן שוב ושוב מתגלות באתרי בנייה פצצות שהוטלו במלחמת העולם השנייה ולא התפוצצו. הפצצה האחרונה שהתגלתה במהלך הקיץ במתחם של אוניברסיטת גתה עומדת לגרום לכאוס עירוני החל מהיום (שבת) ועד מחר בערב כשלמעלה מ-65,000 בני אדם יתבקשו לעזוב את בתיהם, כמעט עשירית מאוכלוסיית העיר.

הפצצה מסוג HC-4000 הוטלה ממטוס בריטי, לא ידוע מתי בדיוק, ואמורה היתה להתפוצץ באוויר וליצור פגיעה מאסיבית בגגות העיר בטווח רחב. זהו "מוקש אווירי" שכאמור לא התפוצץ והיה קבור בקרקע במשך יותר משבעים שנה. על פי דיווח בעיתון 'בילד' הפצצה עצמה מכילה 1400 קילוגרמים של חומר נפץ והיא במצב של הרס שכן חלק מחומר הנפץ נפלט ממנה. אורכה המקורי הינו שלושה מטרים.

למעלה משישים אלף פצצות דומות הוטלו מעל גרמניה כולה בזמן מלחמת העולם. העיר פרנקפורט נחשפה ל-75 תקיפות אוויריות, באחת מהן נזרקה גם הפצצה שתנוטרל מחר.

תהליך הנטרול של הפצצה יחל מיד לאחר שכוחות ההצלה והשיטור יוודאו שהמרחב ברדיוס של קילומטר וחצי מאובטח. בין היתר צפויים להתפנות שני בתי חולים ועוד עשרה בתי אבות. הדיירים שגרים בסמיכות התבקשו לעבור לבתי חברים או משפחה מחוץ לטווח שהוגדר כמסוכן.

מבצע הפינוי בפרנקפורט יהיה הגדול ביותר שידעה גרמניה עד כה. המבצע הגדול ביותר האחרון שבו פונו כ-60,000 תושבים היה באאוגסבורג בכריסמס של 2016, אז פונו כ-54,000 איש מבתיהם.

מלבד הפינוי הקרקעי והאתגר שהוא מביא עמו להתנהלות השגרתית של העיר ייתכנו שיבושים גם במרחב האווירי. בברלין הושבת נמל התעופה טגל ביום שלישי האחרון בעקבות גילוי פצצה דומה (אבל קטנה בהרבה) ברובע שפנדאו דבר שגרם לכאוס בתנועה האווירית לעיר וממנה. במקרה של רוח מזרחית נתיבי מטוסים שעוברים מעל איזור הפצצה צפויים להתבטל.

בין המפונים לא רק דיירים שגרים בסביבה ושחוששים מפגיעה אלא גם אזרחים ותיקים שהפצצה מזכירה להם את המציאות של ימי מלחמת העולם השנייה. אחת מהן מדברת בוידאו (למטה) המביא את תמונת המצב הכללית בפרנקפורט לקראת הפינוי.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת