שר הפנים של גרמניה לא מבין מה הבעיה בניסוי הביומטרי בתחנת זודקרויצ

הביקור השבוע של שר הפנים תומס דה מזייר (63) ממפלגת CDU בתחנת זודקרויצ כאן בברלין הפך לאירוע צבעוני כשפעילים למען הגנת המידע והפרטיות נכנסו לשטח התחנה לבושים במסכות ובתחפושות. המחאה של הפעילים היתה באופן ברור כנגד הניסוי שהחל בתחילת החודש ושהפך לנקודת מחלוקת בברלין ובגרמניה כולה.

גם בעולם נשמעים הדים בעקבות ההחלטה של הממשל בגרמניה לצאת לדרך עם הניסוי שמאפשר לא רק לצלם פנים אלא גם לזהות בני אדם בעזרת רישות ביומטרי של תווי הפנים שלהם. המשמעות היא, לדעת המתנגדים, סכנה לדמוקרטיה שכן עם הנתונים שנאספים ניתן בהמשך לזהות את אותם אנשים גם בסופרמרקט, ברחוב, בפארק ובכל מקום בעיר.

דווקא גרמניה שמגינה מאוד על חופש הפרט היא זאת שבשטחה יוצא לדרך הפרוייקט הטכנולוגי הזה עם ההשלכות החמורות שעשויות להיות לו בהמשך הדרך. על שאלות כמו מה יקרה אם הטכנולוגיה תגיע לידיים הלא נכונות או אם הנתונים ידלפו החוצה אין בינתיים מי שישיב. בימים אלה זה לא אופנתי להתעסק עם שאלות על דמוקרטיה וחופש הפרט. מה שמניע את הפוליטיקאים הם אירועים כמו הפיגוע האחרון בברצלונה והבטחות של אנשי מחשוב וטכנולוגיה שאירועים כאלה יכולים להימנע בעזרת זיהוי ביומטרי.

תשובה לטרור?

אל מול חוסר האונים של אירופה כנגד פיגועי הטרור בבריטניה, צרפת, בלגיה, גרמניה ומדינות נוספות ההצהרות של דה מזייר במסיבת העיתונאים שערך בתום הביקור בתחנה כי מדובר בצעד חשוב לטובת הביטחון של האזרחים נאמרות מול מחאה קלושה יחסית. גם מסיבת התחפושות של מתנגדי הניסוי זוכה לתמונות בכלי התקשורת אבל אף אחד לא מאמין שאת הניסוי הזה, באורך חצי שנה, מישהו יצליח לעצור.

ביומטרי בברלין
זיהוי ביומטרי בברלין. עוד חצי שנה יסתיים הניסוי

הגל הנוכחי של ההתנגדות מתייחס בין היתר לצ'יפ שאותו נושאים המתנדבים בניסוי (כ-300 איש שנרשמו מראש ונסרקו על ידי מצלמות ביומטריות) ולטענה כי המכשיר הזעיר אוסף הרבה יותר מידע ממה שנאמר למשתתפים בניסוי.

את ניסיונות הריכוך של המתנגדים אפשר לראות גם בשטח התחנה עצמה בעזרת סימון של איזורים לבנים מול איזורים כחולים. בעוד האיזורים הכחולים מזהים את המשתתפים בניסוי, המסלולים הלבנים אמורים להיות נייטרליים. גם כאן עולה השאלה האם לאחר שהניסוי יושלם, בתוצאות חיוביות מבחינה טכנית, האם גם אז תיצבע העיר באיזורים לבנים שבהם אין סריקה ביומטרית ובאיזורים כחולים. נדמה שהתשובה ברורה ומטרידה למדי.

תחנת העתיד

לדה מזייר אין בעייה עם המערכת. השבוע נערכה לכבודו תצוגת תכלית עם "דוגמנית ביומטרית" שירדה במדרגות (וידאו) וזוהתה בתוך שניות על ידי המערכת. תמונה, שם, פרטים. במציאות זה אמור לעבוד על מפגעים בזמן אמת אלא שכדי שזה יעבוד המערכות צריכות לעבוד בכל התחנות בעיר ולא רק בהן ולסרוק את כל מי שעובר ברחוב. כל אחד ואחד מאתנו.

באופן אירוני התחנה שנבחרה לניסוי, זודקרויצ, נבחרה לפני מספר שנים בשם "התחנה של העתיד". הוכנסו אליה מערכות שונות שאמורות להקל על נוסעים למצוא נתיבי נסיעה וזמנים וכן אמצעי תחבורה משלימים כמו מכוניות חשמליות, אופניים, אנרגיה ירוקה (אפשר לראות על גג התחנה ומסביבה) ועוד אמצעים. אף אחד לא חשב אז שהעתיד יגיע כל כך מהר ושמלבד התוספות החיוביות תגיע גם הבשורה הביומטרית. עכשיו נשאר רק להתרגל לזה.

מודעה

מודעה

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת