12 חברות שיעזרו לכם להוציא דרכון פולני (ואיזו מהן הכי מתאימה לכם)

מה זה פנקס בגודל דף B7, צבוע בבורדו, יש עליו כותרת "האיחוד האירופאי" (בפולנית), סמל אבטחה ביומטרית, תמונה שלכם עם פרטי הזהות, הלאום, המין ומקום הלידה וחתימה שלכם? נכון, הדרכון הפולני שלכם שהוא גם כרטיס הכניסה לאירופה. אבל כדי להשיג אותו תצטרכו קודם לבחור נכון. הנה כמה משרדים שמבטיחים להביא אתכם אל היעד והמאפיינים הבולטים של כל אחד מהם


גם אני פולני

אווה גולדשטיין היא הבעלים של משרד שמקדיש את עצמו לתחום האזרחות והדרכון הפולני ושמו "גם אני פולני". זהו משרד בוטיק שיטפל לכם בהשגת האזרחות והדרכון הפולני מ-א עד–ת, החל מבדיקת הזכאות ועד שתחזיקו את הדרכון ביד.

ב"גם אני פולני" כל לקוח מטופל על ידי אווה באופן אישי. תשוחחו איתה ארוכות בפגישת יעוץ ללא עלות, שבמהלכה תקבלו תמונת מצב ברורה לגבי הסיכויים והסיכונים. לאורך כל התהליך תדעו בדיוק כיצד בקשתכם מתקדמת.

דרכון פולני
גם אני פולני. אווה גולדשטיין

אווה, ילידת פולין, בוגרת תואר ראשון ושני במנהל עסקים מאוניברסיטת פוזנן. לישראל הגיעה בשנת 2005 והחל מ-2011 עוסקת בתחום האזרחות והדרכון הפולני: היא עבדה במשרד עורכי דין ישראלי ומאוחר יותר היתה שותפה בחברה פולנית גדולה העוסקת בתחום. הניסיון והמוניטין שנצברו במשך השנים הביאו אותה להחלטה לפתוח משרד משלה עם שותפה עו"ד ותיקה בפולין וכך "גם אני פולני" הגיע לעולם.

המשרד של "גם אני פולני" נמצא במגדל פלטינום ברחוב הארבעה 21 בתל אביב. עם אווה תוכלו לדבר בעברית, אנגלית, פולנית ואפילו קצת גרמנית.

שורה תחתונה: למי שמחפש יחס אישי לאורך התהליך


אמא פולנייה (המלצת המערכת)

ישי רז הוא ללא ספק אחד החלוצים בתחום וטיפוס מעניין שכדאי להכיר. בשנת 2006 כשהשוק רק נפתח היו לא מעט עורכי דין שהציעו עזרה בהשגת אזרחות אלא שהמחירים היו אדירים והתוצאה היתה פעמים רבות מאכזבת. ישי שביקש להשיג אזרחות לעצמו החליט בסופו של דבר לעשות מעשה ולנסות להגיש את הבקשה לבד. הרעיון היה לא לצאת קירח מכאן ומכאן, כלומר גם לשלם הרבה וגם לקבל בסוף תשובה שלילית.

אמא פולנייה דרכון פולני
אמא פולנייה. ישי רז

הוא החל ללמוד את החוק הפולני וצעד אחר צעד למד כיצד באמת אפשר להשיג אזרחות וללא סיוע של עורכי דין. לאחר שהצליח להשיג לעצמו אזרחות בדרך זאת החל לעזור לאחרים, בהתחלה בתור עבודת סטודנטים ובהמשך כבעלים של משרד אמא פולנייה שאותו הוא מריץ מהבית כדי לחסוך בעלויות. העבודה של אמא פולנייה היא מול מושלי המחוזות בפולין ולא דרך הקונסוליה בישראל דבר שמקצר לטענת החברה את לוח הזמנים.

אמא פולנייה היא אחת האופציות הזולות ביותר כיום, לטענתו של ישי להשיג את הדרכון. הוא משיב מיד אם יש או אין סיכוי להשיג את הדרכון ולא מוליך את הלקוחות בדרך ארוכה אם מראש ברור לו שהסיכוי אפסי או לא קיים. באתר שלו מזכיר ישי פרט שאחרים מעלימים וזאת העובדה שאפשר לדלג על כמה דורות ולאשר ישירות את אזרחות הנין של הפולני מה שחוסך זמן וכסף.

האתר של אמא פולנייה הוא גם החלוץ בחיבור בין הומור והתהליך הלא כל כך מצחיק של השגת אזרחות זרה. הלוגו של האמא הפולנייה (שפעם היה לוגו של גפילטע פיש אבל הוחלף), מחשבון סיכויים בשם הפולחשבון שלא שוכח להתריע כי בתור פולני אין יותר מדי מה לשמוח וגם דף של בדיחות פולניות (מצחיקות באמת) מוכיחים שמדובר לא רק בבן לאמא פולנייה גאה אלא גם במי שיודע בדיוק מה הוא עושה.

שורה תחתונה: למי שלא מאמין בעורכי דין ולמי שמחפש מחיר זול יחסית עבור התהליך


משרד עורכי דין עמיחי זילברברג (המלצת המערכת)

מי שבכל זאת מעדיף לעשות את התהליך עם עורך דין מוסמך יוכל אולי להתעניין באופציה הבאה. משרד עורכי הדין עמיחי זילברברג בראשון לציון אמנם עוסק גם בנושאים שאינם קשורים לאזרחות הפולנית למשל תמ"א 38, אבל מתמחה בתחום האזרחות הפולנית.

גם במקרה זה מדובר במשרד שמקיים את התהליך בעזרת קשרים בפולין וישירות מול הרשויות שם. עקיפת השגרירות עשויה לקצר את ההמתנה משלוש שנים למשך זמן שבין 8 עד 14 חודשים.

עו״ד זילברברג מכיר היטב את החוק הפולני ונחשב לגורם מוסמך בטיפול בפניות להוצאת אזרחות ודרכון פולני. אם תחליטו לבחור במשרד זה, בשלב הראשון יבקשו לבדוק את זכאותכם ולאתר במידת הצורך מסמכים פולניים מקוריים שיוכיחו את השורשים הפולניים שלכם הדרושים לתהליך קבלת האזרחות. בשלב השני, יתורגמו המסמכים והטפסים ותוכן הבקשה לקראת הגשתה לממשל המחוזי הרלוונטי.

במשרד מבטיחים להמשיך בליווי ובפיקוח של כל בקשה באופן שוטף ולהגיב על כל בעיה שמתעוררת.

שורה תחתונה: למי שמאמין שהליך משפטי צריך להיעשות רק עם גורם משפטי מוסמך


דניאלה רגב – הדרך לדרכון

דניאלה רגב אינה משפטנית אלא אקדמאית ובוגרת לימודי מדעי החיים, מינהל רפואי ומחשבים. היא הקימה את המשרד בשנת 2003 והחברה שלה היא אחת הותיקות בתחום. הטיפול מתבצע אישית על ידי רגב כשהמטרה המשותפת לטענתה היא הצלחה בתהליך קבלת האזרחות הפולנית בדרך לדרכון הפולני.

עם הפנייה למשרדה של רגב תקבלו הערכה מוקדמת בשאר לסיכויים לעבור את התהליך כולו בהצלחה. היא מצהירה כי אין לה עניין בלקוחות מאוכזבים ולפיכך אינה מקבלת תיקים חסרי סיכוי.

באתר החברה כותבת דניאלה: "הטיפול שלי בלקוחותי הוא אישי – כל הליווי התהליך הוא שלי בלבד. כל העובדות הנדרשות לענין, מצויות בידי בלבד – ולא אצל עובדי."

דניאלה רגב
דניאלה רגב. ניסיון רב בתחום

עוד מדגישה רגב כי חשוב להימנע מעשיית שגיאות שעלולות לבטל את זכותכם לאזרחות הפולנית, אם ישנה.

המשרד הממוקם בחדרה מציע פגישת התייעצות והערכת הסיכויים חינם וללא התחייבות.

שורה תחתונה: למי שמעדיף משרד ותיק במיוחד בתחום שכבר ייצג מאות לקוחות


משרד עורך הדין צבי נגלר (המלצת המערכת)

אי אפשר לפרסם רשימה אודות הדרכון הפולני בלי להזכיר את משרדו של עורך הדין והנוטריון צבי נגלר שאיתו גם תוכלו לנהל שיחה בפולנית, אם חשקה נפשכם. על פי עורך הדין נגלר המשרד שלו הוא הותיק והגדול בארץ וגם בעולם בתחום זה. מלבד ניהול המשרד, נגלר נושא בתפקידים ציבוריים בכירים ושימש בעבר גם כיושב ראש דירקטוריון בחברה ממשלתית.  עורך הדין צבי נגלר נמצא גם ברשימת עורכי הדין והנוטריונים המאושרים והמומלצים על ידי שגרירות פולין בישראל.

בעשר השנים האחרונות מתמחה המשרד באישרור אזרחות פולנית וטיפול בהנפקת דרכונים לילידי פולין ולצאצאיהם. הטיפול בבקשות לאישרור אזרחות נעשה ישירות בפולין תוך שיתוף פעולה עם השגרירות הפולנית בישראל. צוות העובדים במשרד מושתת כולו על יוצאי פולין והינו מומחה לחוקי האזרחות הפולניים. כמו כן המשרד מעסיק רפרנטים מומחים בכל רחבי פולין.

באתר המשרד נכתב: "האזרחות הפולנית קלה להשגה, באופן יחסי. ראשית, משום שלא צריך לוותר על האזרחות הישראלית כדי לקבל אותה, ושנית, משום שהיא ניתנת ביד רחבה לכל הצאצאים של אזרחי פולין. כך, הסב שנולד לפני יותר מ-100 שנה ונפטר לפני 20 שנה, עדיין יכול להיות המקור לאזרחות שמקבלים כאן ועכשיו בישראל…. "

לשאלה האם חיוני להשתמש בשירותיהם של עורכי דין או חברות המתמחות בעניין כדי לקבל את האזרחות? אומר נגלר, "עצם הגשת הבקשה מצריכה ידע – יש הרבה ניואנסים שאדם שאינו בקיא בהם עלול לשים לעצמו מקלות בגלגלים ולקלקל את הסיכוי לאשרור אזרחות. למשל, ברגע שהוא מכניס פרטים מיותרים, או מחסיר פרטים חשובים."

שורה תחתונה: למי שמאמין באלה שהיו פה לפני כולם


דרכו פולו

מסתבר שנושא האזרחות הפולנית מוציא מהמשרדים השונים את המיטב מבחינה יצירתית. עוד חברה שמבקשת לסייע לכם להשיג את הדרכון המבוקש היא דרכו פולו. הפעם מדובר במשרד שהוקם ומנוהל על ידי סתיו אייכנבאום, עולה חדש מפולין שמתמחה במשפט המנהלי הפולני ומחזיק בתואר שני במשפטים מאוניברסיטת וורשה.

המטרה, על פי אייכנבאום היא לתת מענה לקשיים הכרוכים בקבלת דרכון פולני בישראל, וביניהם העלויות הגבוהות של ההליך. לטענת דרכו פולו ישנם מקרים רבים בהם חוסר מקצועיות מצד הגורמים המטפלים מחבל בזכויות המבקשים ומביא לשלילת הזכאות שלהם.

היתרון של החברה על פי עדותה הם מחירים זולים וטיפול בבקשה על ידי גורמים משפטיים הדוברים את השפה הפולנית ולא פחות חשוב מתמצאים ברזי הדין הפולני הרלוונטי. בדרכו פולו מבקשים להגיע למעורבות נמוכה של הלקוח כלומר שהם עצמם יעשו כל מה שצריך החל מבירור עצם הזכאות לקבלת אזרחות פולנית, ועד לזימון תור בשגרירות לשם איסוף הדרכון.

גם כאן מדובר במשרד שממוקם בישראל אבל עם אנשי קשר בפולין שעובדים מול הרשויות המקומיות. בחברה מדגישים כי הם מסייעים בהתנדבות לניצולי שואה במיצוי הזכויות שלהם מול הרשויות בפולין ובתרגום תעודות ומסמכים רלוונטיים הדרושים לצורך נושא זה.

שורה תחתונה: למי שרוצה לצמצם סיכונים ולעבוד עם גורם מקצועי המתמחה בשפה ובדין הפולני


ליוקאש פיוטרובסקי

עד עכשיו התייחסנו רק לעורכי דין או אנשי מקצוע שמתגוררים בישראל ומסייעים בדרך אל האזרחות הפולנית וממנה אל הדרכון. אופציה נוספת היא לפנות ישירות לעורך דין פולני שנמצא בפולין ונהנה מקירבה פיזית לרשויות ומניסיון במפגש היומיומי איתן.

ליוקאש פיוטרובסקי הוא בעל משרד שמתמחה בהשגת אזרחות פולנית מאז 2004. חוץ מרקורד מרשים (היה עוזר שופט בבית המשפט העליון בפולין) מציג עורך הדין, לטענתו, הישג מרשים עם למעלה מ-25,000 תיקים עד כה בנושא האזרחות הפולנית, "רובם הסתיימו בהצלחה". הלקוחות של פיוטרובסקי לא באים רק מישראל אלא מהעולם כולו. מסתבר שיש עוד כמה מדינות שבהן הדרכון הפולני מבוקש.

התקשורת עם המשרד, מלבד פולנית, יכולה להתקיים באנגלית ובגרמנית. אין שירות בעברית אבל המשרד בקיא במסמכים הישראליים כמו למשל אישורים מצה"ל. ניתן ליצור קשר במייל, בטלפון ואפילו בסקייפ. באתר עצמו מופיע מידע גם בשפה העברית מה שמלמד על הפופולריות של פיוטרובסקי בקרב לקוחות מישראל.

שורה תחתונה: למי שמעדיף להפקיד את גורל הדרכון הפולני שלו בידיים מקומיות. 


הפולניות

שתי מדריכות טיולים מוסמכות מטעם משרד התיירות פתחו את המשרד הזה שמצליח להרשים לא רק מהפן המקצועי אלא גם בהומור ובאווירה החיובית. רנטה ומרגרט מצהירות על עצמן כעל ילידות פולין וחברות טובות מתקופת עבודתן המשותפת בקונסוליה. לשתיים נסיון רב, האחת יצגה וטיפלה בהשבת אזרחות והשנייה שימשה כיועצת קונסולרית בשגרירות הפולנית בארץ.

באתר שלהן הן כותבות כי הדרך שלהן היא של הגינות, שקיפות ואמינות וכי הן תמיד יהיו כנות ויצביעו על הסיכונים והסיכויים שלכם בדרך לאזרחות. המטרה של הפולניות היא שההחלטה שלכם תהיה מושכלת על בסיס שיקולים ברורים וזאת עוד לפני שאתם עושים את הצעד הראשון.

​מרגרט אגב עוסקת בתחום השגת האזרחות הפולנית ממש מראשיתו, עניין של כ-15 שנים לאחור. המשרד של הפולניות עובד למעלה מ-10 שנים. אין לפולניות משרד פיזי בפולין אבל הן נעות על קו ישראל-פולין ומתחזקות קשרים מול הרשויות בפולין.

שורה תחתונה: למי שמעריך אנשי מקצוע שמכירים את התחום הכי מקרוב שאפשר

הפולניות דרכון פולני
הפולניות. מכירות את המערכת מבפנים. צילום: אתר הפולניות


ניקו

ענת שם אור היא בת לניצולי שואה. מקור משפחות שני הוריה מפולין. באתר שלה היא כותבת כי שני הוריה נולדו בפולין בשנות ה-30, שרדו את מלחמת העולם השנייה והגיעו לישראל בשנות ה-50.

היא מגדירה עצמה כאזרחית פולין ילידת ישראל, בעלת דרכון פולני וכמי שסייעה לאינספור לקוחות להשיג מסמכים ישראליים חשובים, לאתר מסמכי הגירה, תושבות, צבא, ומסמכים ארכיוניים.

לפי עדותה היא מכירה את המורכבויות של חוקי האזרחות הפולנים ויש לה ניסיון מול הקונסוליה הפולנית וזאת בנוסף לקשרים בפולין, אוסטרליה, אמריקה וקנדה שאותם פיתחה במשך שנים של עבודה על תיקי אזרחות פולנים.

את החברה שלה הנקראת  NICKO הקימה בעקבות זיהוי הצורך בישראל לשירות יעיל וחסכוני, אמין וישר שיכול יסייע לזכאים לאזרחות ולדרכון פולניים.

למשרד יש נציגות בוורשה שמאפשרת כיסוי מלא של כל תהליך בקשת האזרחות ישירות בפולין. בנוסף מציעה NICKO תרגומים מפולנית לעברית על ידי מתרגמים מורשים, וגם שירות של מחקר ואיתור עצי משפחה יהודים פולנים, תעודות לידה פולניות ותיעוד שואה מפולין.

שורה תחתונה: למי שמעדיף חברה אישית וקטנה ולא משרד עורכי דין גדול 


 משרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים & SRFK 

(המלצת המערכת)

למשרד הבא שמבקש לעזור לכם להגיע אל הדרכון הפולני יש ללא ספק את השם הארוך ביותר אבל גם אם תתקשו לזכור את כל שמות השותפים שמרכיבים אותו כדאי לדעת שמדובר במשרד רציני. המשרד הקים 'דסק פולין' בראשותו של השופט בדימוס עורך הדין יאן רובינזון (המשמש אף כקונסול של כבוד מטעם שגרירות פולין בישראל). לעורך הדין רובינזון קשרים ענפים במגזר העסקי בפולין וניסיון רב שנים בכל הנוגע לאזרחות פולנית ולהליכים לקבלתו של הדרכון המקומי.

באתר של המשרד תוכלו לקבל סקירה היסטורית וכן תכליתית אודות הדרכון הפולני. כזכור הצטרפה פולין לאיחוד האירופאי בחודש מאי 2004 ולאחר החתימה על אמנת שנגן בהמשך מאפשר הדרכון הפולני תנועה חופשית ב-27 מדינות האיחוד, מבריטניה (עד ליציאתה מהאיחוד) במערב ועד קפריסין במזרח.

על פי נתוני המשרד בישראל ישנם כ-1.2 מיליון אזרחים ישראליים הזכאים לדרכון ואזרחות פולנית, כאשר עשרות אלפים מהם כבר מימשו את זכותם.

באתר מוזכר גם כי זכאי לאזרחות פולנית כל מי שיכול להוכיח כי הוא צאצא לבן משפחה שנולד בפולין או בכל השטחים שהיו חלק מפולין בין שתי מלחמות העולם (אוקראינה, בלרוס וליטא) – הורים, סבים וסבתות ללא הגבלת דורות וגם אם אינם עוד בין החיים.

משרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים הינו אחד המשרדים המובילים והבולטים בארץ בתחומי המס, שוק ההון, היי-טק נדל"ן וליטיגציה אזרחית. במשרד צוות משפטי המורכב מלמעלה מ-70 עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים וביניהם משפטנים בכירים יוצאי משרד המשפטים, נציבות מס הכנסה ורשויות המס.

שורה תחתונה: למי שלא עושה כלום בלי עורך דין, ואם כבר עורך דין אז שיהיה עם הרבה מוניטין


משרד CK Law Office

שוב משרד פולני עם לקוחות בינלאומיים. האתר שמתורגם לספרדית, אנגלית, פורטוגזית ו… כמובן עברית מלמד על הפופולריות של הדרכון הפולני בעולם. למשרד יש גם נציג רשמי בישראל כך שמי שחושש להתעסק עם משרד שכולו פולני יכול להירגע ולסמוך על הנציגות הישראלית. 

לטענת הנציג הישראלי ששמו איתי שינדל היתרון מתבטא לא רק באפשרות לתקשר בשפה העברית. שינדל מטפל בישראל עבור לקוחות CK Law Office בכל מה שצריך מול כל המשרדים הממשלתיים, מול צה"ל, הארכיונים וכיוצא באלה.

לפי שינדל זהו משרד היחיד שנותן בנושא האזרחות את כל השירותים האפשריים בישראל בזמן שהיתר עושים זאת בצורה מוגבלת. כמובן שגם כל השירותים האפשריים בפולין מסופקים וזאת לעומת משרדים שנמצאים בישראל ויש להם שיתוף פעולה מוגבל עם הפולנים.

באתר החברה נכתב: "רוב האנשים שרוצים ליזום את ההליכים המתאימים פונים בהתחלה לנציגויות דיפלומטיות פולניות או למשרדי עו"ד במדינותיהם, וזאת בלי להכיר את זכויותיהם החוקיות או את מעמדם המשפטי ואת סיכויי ההצלחה שלהם. צריך לדעת כי כל התהליך יתבצע בכל מקרה במשרדי ממשלה בפולין, ותפקיד השגרירות הוא לקבל את הבקשות ולהעבירן לממשלת פולין. לנציגויות דיפלומטיות אין שליטה על התהליך.התפקיד שלהן הוא רק קבלת הבקשה באופן רשמי. הם לא מציעים הגנה משפטית כל שהיא ולא דואגים למועמדים או מציעים ייעוץ משפטי נוסף במקרה הצורך."

שורה תחתונה: למי שמחפש משרד שמרכז הפעילות שלו הוא בפולין אבל עם נציגות בישראל


משרד LPY

חברה נוספת שתנסה לעזור לכם להשיג דרכון פולני היא חברת LPY שבה מדגישים כי עדיף תמיד להגיש את הבקשה בחברה המתמחה בכך ולא דרך השגרירות. בין היתר, מסבירים זאת בצורך להתמודד עם בקשות של יהודי פולין או צאצאיהם שנדחו. כך למשל קורה בבקשות עבור מי שהגיע לישראל לפני ינואר 1951 וזאת עקב פרשנות שגויה של החוק הפולני משנת 1920. בחברה טוענים שהם יודעים לתקן זאת ומתגאים בניסיון רב ובלקוחות מרוצים.

ב-LPY מציעים פגישת יעוץ והכוונה חינם ללא התחייבות במטרה להשיג בסופו של דבר אזרחות אירופאית. באתר החברה מצאנו כמה מאמרים, כמו למשל, מי זכאי לאזרחות פולנית, מאמר על פולין ולמה כדאי להתאמץ ולהשיג אזרחות אירופאית.

בחברה מזכירים כי הזכות להוציא דרכון אירופאי היא בעלת תוקף מה שאומר שלא כדאי להתמהמה בתהליך הבירור שעלול להיות מורכב ולקחת זמן לא מבוטל.

שורה תחתונה: למי שמחפש משרד בניהול אישי


שלחו את פנייתי לאחת החברות (או למספר חברות במקביל)

  • ניתן לבחור משרד אחד או יותר. לבחירה מרובה ממחשב שולחני, החזיקו את מקש CTRL והקליקו על שמות המשרדים אליהם אתם מעוניינים שנעביר את פנייתכם. אתר זמן מקומי שומר לעצמו את הזכות להעביר את פנייתכם גם למשרדים שלא סומנו, במידה ואנחנו חושבים כי ישנו משרד נוסף שעשוי להתאים לצורך פנייתכם.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת