כך תוציאו דרכון פולני בסיוע עורך דין או בעצמכם, בשנת 2020

מה זה פנקס בגודל דף B7, צבוע בבורדו, יש עליו כותרת “האיחוד האירופאי”, סמל אבטחה ביומטרית, תמונה עם פרטי זהות וחתימה? נכון, דרכון פולני שהוא גם כרטיס כניסה פופולרי עבור ישראלי רבים לאירופה. הנה המדריך המקיף והעדכני ביותר שיעזור לכם להבין מי נגד מי ואיך מוציאים דרכון (בהנחה שאתם זכאים) לבד או בעזרת עורך דין.

נושאי המדריך:

  1. רקע
  2. חוק האזרחות הפולני
  3. כמה ישראלים הוציאו דרכון פולני עד כה
  4. מחיר דרכון פולני
  5. יתרונות הדרכון הפולני
  6.  שלבי תהליך הוצאת דרכון פולני
  7. השוואה בין חברות שונות המציעות סיוע בהנפקת דרכון פולני
  8. פורום דרכון פולני – שאלות ותשובות

דרכון פולני – רקע

כמו הדרכון הפורטוגלי, הפופולרי בימים אלה, שאינו מוצע לישראלים אלא בזכות קשר היסטורי לקהילה היהודית שחיתה בפורטוגל ובספרד עד המאה ה-15, גם הדרכון הפולני ניתן להשגה על ידי מאות אלפי ישראלים בהיותם צאצאים ליוצאי פולין ובעלי קשר היסטורי ליהדות פולין.

יהדות פולין היתה קהילה יהודית מפוארת, הגדולה ביותר בעולם, בזמנו, שהגיעה בשיאה לסך של 3.4 מיליון בני אדם.

בשואה שהביאו הנאצים הושמדה הקהילה היהודית בפולין כמעט כולה ורק 10% מתוכה שרד. גם קודם לשואה, החיים של היהודים בפולין לא תמיד היו קלים. אלף שנים נמשכה ההתיישבות היהודית שהחלה כבר במאה העשירית.

במאה ה-11 יהודים רבים הגיעו מאיזור גרמניה, צ׳כיה וצרפת כשהם נמלטים ממסעות הצלב שנערכו שם. אז יהודי פולין הוזמנו כדי לבוא ולהשתקע וזאת מתוך אמונה כי יוכלו לעזור בקידום הכלכלה. היהודים הוערכו מאוד כבר אז בזכות הידע שלהם בתחומים שונים.

הגירה יהודית לפולין מאיזור מערב אירופה המשיכה גם במאות הבאות כשכבר במאה-13 החליטה הכנסייה בפולין לחייב את היהודים ללבוש סימני זיהוי ולגור בשכונות מיוחדות להם.

ההגירה לפולין נמשכה גם בעקבות גירוש ספרד בסוף המאה ה-15. אלה היו ימיה של האימפריה העות׳מנית שגבלה בדרום פולין. אם תרצו זה גם החיבור בין הדרכון הפורטוגלי לדרכון הפולני ובין יהודים מגורשי ספרד ליהודים אשכנזים שהתיישבו בפולין.

היו גם גלי הגירה של יהודים מזרחים מתוך האימפריה העות׳מאנית לפולין. בין הקהילות הראשונות בפולין של תלמידי חכמים היו כאלה שהגיעו מספרד, פורטוגל ואשכנז.

קהילה משגשגת אבל פגיעה

במאה ה-16 כבר חיו בפולין 30 אלף יהודים. הם עסקו כל עוד לא הוגבלו על ידי השלטונות (והיו הגבלות וחוקים רבים נגדם) במסחר, במלאכה וגם בכספים והלוואות. החינוך התבסס על מודל הלימוד בחדר, בישיבה או בבית המדרש.

מצבם של יהודי פולין מעולם לא היה טוב במיוחד מבחינה ביטחונית. כך למשל במאה ה-17 התרחשו פרעות חמלניצקי (גזרות כ״ח כ״ט) מצד קוזאקים ואיכרים שהביאו לרצח 100 אלף יהודים (שליש מהקהילה) כמו גם לאונס נשים רבים ואלימות. 

בכל זאת, במאה ה-18 המשיכו היהודים להתקדם בפולין תוך ניצול כישוריהם המסחריים, ידיעת קרוא וכתוב וקשרי הקהילה החזקים. כך הפכה קהילת יהודי פולין למרכז של יהדות העולם ובתוך כך פעלו בה הרבה ישיבות ומוסדות תורניים.

בראשית המאה ה-20 חלק מהיהודים השתתפו במלחמת העצמאות הפולנית (שהייתה בשנת 1918).

בין מלחמות העולם הידרדר מצבם הכלכלי של יהודי פולין אבל המשיך השגשוג התרבותי וגם הארגוני. שלושת הזרמים הגדולים שייצגו אז את הקהילה היהודית היו הציונים, החרדים והמפלגה החילונית הלא ציונית.

אלה גם היו שנים של חיי תרבות מפותחים שהתנהלו בשפת היידיש. עיתונים, ספרים, הצגות ואירועי תרבות של יהודים היו חלק מאותם חיים שוקקים שהסתיימו עם כניסת הגרמנים לפולין ושואת יהודי אירופה. 

חוק האזרחות הפולני

בניגוד לממשלות פורטוגל וספרד שיצרו חוק מיוחד עבור יהודים עם רקע למגורשי ספרד, חוק האזרחות הפולני לא נכתב עבור יהודים או ישראלים שמבקשים להוציא לעצמם דרכון פולני. זהו חוק כללי שמבוסס על עקרונות דין הדם והנוסח הראשון שלו נכתב כבר ב- 1920. החוק שונה ב-1951 ושוב בשנת 1962, עד לגירסא נוכחית שנקבעה באוגוסט 2012.

לפי החוק ילדים שנולדים להורים פולניים רוכשים את האזרחות בלי קשר למקום מגוריהם. לעומת זאת מי שנולד בתוך פולין להורים שאין להם אזרחות פולנית, לא ייקבל אזרחות פולנית מייד.

האזרחות רלוונטית גם למי שנולד מחוץ למדינה וניתן לבצע דילוג על הדורות הקודמים בתהליך אישור האזרחות. אישור האזרחות קובע כי האדם שביקש את האזרחות נולד פולני לפי החוק.

ניתן להחזיר אזרחות שאבדה לפי החוק החדש, או לאשר את האזרחות במחוז הפולני הרלוונטי ובהמשך להוריש אותה עד לדורות הבאים.

כדי לקבל את הדרכון הפולני שהינו דרכון באיחוד האירופי, יש להוכיח שאחד מאבותיו של מגיש הבקשה היה אזרח פולני וגם להוכיח שאותו אדם לא איבד את אזרחותו בעקבות חוקים שונים שפורסמו לאורך השנים בפולין. 

כך למשל, לפי אותו החוק מי שנולד לפני 1951 זכאי לאזרחות רק מהצד של האבא. מי שנולד אחרי 1951 זכאי לקבל אזרחות גם מהצד של האמא. מי ששירת בצבא זר (כלומר לא בצבא הפולני) קודם לשנת 1951 איבד את אזרחותו ולא זכאי לה. זה כולל ישראלים יוצאי פולין ששירתו בצה״ל לפני 1951. 

לכמה ישראלים יש דרכון פולני?

לפי כתבה של איתמר אייכנר באתר ynet, מאז שנת 2002 (שנתיים לפני הצטרפות פולין לאיחוד האירופי), למעלה מ-27 אלף ישראלים הצליחו להוציא לעצמם דרכון פולני, כששליש מהם עושים זאת בין השנים 2015 ל- 2017. מאז ניתן להניח שעוד כמה אלפים זכו בדרכון. 

כתבה עדכנית יותר של אותו כתב מעריכה את המספר כיום ב- 50 אלף ישראלים בעלי דרכון פולני. 

מחיר דרכון פולני

שאלת מיליון הזלוטי. כמה יעלה לכם דרכון פולני בהנחה שאתם זכאים? ובכן, אם תנסו לעשות זאת בעצמכם, המחיר שתצטרכו לשלם יסתכם בעיקר בהוצאות על אישורים נוטריונים, אגרות שונות ותרגומים. כל המסמכיאדה הרשמית הזאת תעלה לכם באזור 2000₪ עד 3000₪ לכל היותר.

פנייה לחברה או עורך דין שמתמחים בתחום, ינפחו את ההוצאה שלכם עד פי חמישה וזו עשויה להסתכם בסכום של 10,000₪ עד 12 אלף ש״ח.

במקרים פשוטים יותר, תוכלו אולי לחסוך מהסכום המקסימלי אבל בכל מקרה, סביר שהמחיר יהיה רב יותר בהשוואה לעבודה עצמאית.

יש מי שטוען שהגשת בקשה וחיפוש מסמכים באופן עצמאי מייקר את התהליך שכן נעשות טעויות של מתחילים. יכול להיות, אך עדיין סביר ששכר הטרחה הופך את החברות ועורכי דין ליקרים יותר בחישוב כלכלי.

מה שאי אפשר לקחת מאותן חברות ועורכי דין זה את הניסיון, הקשרים וההנחה שלכאורה, הם צפויים לעשות פחות טעויות בדרך ולהגדיל את הסיכוי שלכם להגיע לדרכון. התוספת שאתם משלמים, למעשה היא 7,000 או 8,000 ש״ח (בהשוואה לעבודה עצמאית על הדרכון) ותמורתה אתם קונים, שוב לכאורה, את הביטחון מבחינת רצף התהליך, התמודדות עם בעיות בדרך והסיכויים של התהליך כולו להסתיים בהצלחה.

יתרונות הדרכון הפולני

1. בלי דרכונים, בין מדינות האיחוד

החל משנת 2004 פולין היא חלק מאמנת שנגן הקובעת גבולות פתוחים בין מדינות אירופה החברות בה. יכולת תנועה חופשית בין מדינות היבשת הוא יתרון בולט של הדרכון. חופש התנועה באירופה כולל את כל מדינות האיחוד וגם את איסלנד, נורבגיה, ליכטנשטיין ושוויצריה, (לפחות שלוש מהן יעדים אהובים על ישראלים). בכל המדינות האלה אין צורך בויזה ומספיק להציג את תעודת הזהות האירופאית שלכם.

גם בשדות התעופה ישנם שערים מיוחדים לאזרחי האיחוד האירופי וההקלות עשויות לחול גם על בני המשפחה שמתלווים אליכם לנסיעה.

2. פטור מויזה עתידית לאירופה

לא פחות חשוב מהפטור לויזה לארצות הברית שאותו נסקור כאן בהמשך (ואולי חשוב יותר) הוא הפטור מויזה לאירופה. כיום ישראלים יכולים לנסוע לכל אחת ממדינות אירופה ללא צורך באישור ובלי לענות על שאלות כגון מימון, תעסוקה או וידוא זהות אבל כבר בשנים הקרובות זה ישתנה עם כניסה צפויה לתוקף של ויזה אירופאית המזכירה את זו האמריקאית.

עם החלת הויזה האירופאית (שכבר יש לה שם, Etias), כל אזרח שיגיע ממדינה שאינה שייכת לאיחוד יצטרך להסביר מיהו, למה הוא רוצה לנסוע לאירופה, מה יעשה שם וגם לשלם סכום מסוים.

ישראלים בעלי אזרחות כפולה, ישראלית ופולנית יוכלו לדלג מעל המשוכה החדשה. 

לקריאה נוספת אודות הויזה האירופאית שצפויה להתחיל לפעול משנת 2022 ותהפוך ויזת חובה בשנת 2023, קראו כאן (אנגלית)

3. תנאי תעסוקה שווים ומלגות לעסק

מחזיקי דרכון פולני בהיותם חלק מהאיחוד האירופי יכולים לפנות לכל מקום עבודה באירופה ולעבוד באופן חוקי. תנאי התעסוקה שישראלים מחזיקים דרכון פולני זכאים להם בכל אחת ממדינות אירופה אינם נחותים מאלה של התושבים הוותיקים. פה ושם יש מגבלות מסוימות שחלות על תחומים כמו השירות הציבורי או פוליטיקה, אבל מעבר לזה ניתן ליהנות מתנאים שווים למקומיים.

בנוסף לאפשרות להיות בעל עסק בפולין או באחת ממדינות אירופה, ישנן גם מלגות רבות שפתוחות לתושבי האיחוד בלבד ואלה מסייעות בהקמת העסק.

4. לימודים והשכלה בהוצאה מופחתת

האפשרות ללימודים אקדמיים במדינות האיחוד השונות ובתוכניות לימוד מגוונות נפתחת גם היא עבור מחזיקי דרכון פולני. לא בכל המדינות הלימודים הם על חשבון המדינה, בחלק מהמקרים מדובר בסוג מסויים של סבסוד. בפולין יש לימודים מסובסדים אבל כדי להנות מהם צריך להיות תושב באירופה למשך שלוש שנים רצופות.

כמובן שאם בחרתם לגור באחת ממדינות האיחוד ויש לכם ילדים, בתי הספר הציבוריים פתוחים בפניכם גם הם.

5. אופציה לרכישת נדל״ן

מי שמתעניין בהשקעות נדל״ן יוכל לעשות זאת בקלות רבה יותר בזכות הדרכון הפולני שכן בפולין ניתן לרכוש נדל״ן רק בשיתוף פעולה עם תושב מקומי. בתור מחזיקי דרכון תוכלו לעשות זאת בעצמכם. גם רכישת נדל״ן ברחבי אירופה תהיה קלה יותר בהיותכם אזרחי האיחוד. 

6. דרכון מקובל בעולם

מלבד אירופה, ישנן מדינות בעולם שקשה או אי אפשר להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי והדרכון הפולני לעומת זאת יכניס אתכם אליהן בקלות. 

יש לציין שהדרכון הפולני אינו ברשימת הדרכונים החזקים בעולם, כלומר דרכונים שאפשר להיכנס איתם להכי הרבה מדינות ללא ויזה. החזק בעולם הוא הדרכון היפני, אחריו הגרמני, הסינגפורי ובהמשך דרכון צרפתי, איטלקי, ספרדי, שוודי ואחריו דרכון אוסטרלי, הולנדי, בריטי, אמריקאי וגם הדרכון הפורטוגלי ברשימת המובחרים. 

7. רכישות שדורשות זיהוי

ההתנהלות היומיומית בכל אחת ממדינות האיחוד קלה יותר לא רק מבחינת מציאת עבודה או החזקת נכסים אלא גם בדברים הקטנים כמו רכישת מכשיר טלפון נייד, מכונית או פתיחת חשבון בנק. יהיה לכם קל יותר לעשות את כל אלה עם מסמך זיהוי מקומי.

8. בגלל החיוך

סיבה נוספת ומאוד לא חומרית היא פשוט החיוך שנמתח על פניהם של אנשים שקיבלו דרכון פולני. תוכלו לראות את החיוך הזה בכל אחד מאתרי החברות שמציעות סיוע בהנפקת דרכון פולני ובוחרות לפרסם תמונות של בעלי דרכון חדשים. זה קצת מזכיר את הזוכים בלוטו ואם תחשבו על זה שהאנשים האלה שילמו כסף ולא קיבלו כסף, אפשר להבין שיש כאן תופעה מעניינת. סביר שגם אתם לא תוכלו להימנע ממנה ביום שבו תקבלו את הדרכון הפולני שלכם.

9. כי זה לא פוגע באזרחות הישראלית

לא כל המדינות בעולם מאפשרות להחזיק אזרחות כפולה, אבל ישראל מאפשרת, לפחות נכון לעכשיו.

להחזקת אזרחות שנייה אין השפעה על הראשונה. אתם לא הולכים להיות פחות אזרחים ישראלים ולא מאבדים זכויות.

בעולם יש 50 מדינות שלא מאפשרות אזרחות כפולה וביניהן, אנדורה סין, קובה, קונגו, הודו, איראן, אינדונזיה, יפן, כווית, מיקרונזיה, נפאל, צפון קוריאה, סינגפור, אוקראינה, איחוד האמירויות, ונצואלה, ויאטנם, תימן וזימבבווה. מועדון שספק אם ישראל תרצה להצטרף אליו בעתיד.

10. השבת רכוש משפחתי

עוד יתרון של הדרכון הפולני נוגע להשבת רכוש ממלחמת העולם השנייה. הצעות חוק שמוקדמות בפולין עשויות להשיב חלק מהערך של הנכסים שננטשו או הוחרמו אם על ידי הנאצים או המפלגה הקומוניסטית בהמשך. הפיצוי שעליו מדובר יגיע לחמישה עשר אחוזים מתוך ערך הנכסים שחישוב כולל של שוויים נאמד ב- 20 מיליארד דולר. 

11. פטור מויזה לארה״ב

החל מחודש נובמבר 2019 צירפה וושינגטון את פולין בתור המדינה ה- 39 בתוכנית הפטור מויזה. המשמעות היא שכל אזרחי פולין (או ישראלים המחזיקים אזרחות כפולה, ישראלית ופולנית) יוכלו לבקר בארצות הברית לתקופה של עד 90 יום, מבלי לבזבז זמן או כסף על קבלת ויזה בקונסוליה האמריקאית בתל אביב.

ההטבה לא מסתכמת בכך. גם לאחר הנחיתה נכנסים חברי התוכנית לארצות הברית עם פחות עיכובים ונחסך מהם ריאיון אישי ותשלום נוסף.

שלבי הוצאת דרכון פולני

שלבי תהליך הוצאת הדרכון הפולני דומים בכל המשרדים שאליהם תפנו. התהליך מתחיל בבדיקת זכאות ראשונית שאמורה לגלות אם אתם בכיוון הנכון ואם יש לכם סיכוי לקבל אישור אזרחות פולנית ובעקבותיו גם דרכון פולני שהוא חלק מהאיחוד האירופי.

הסינון הראשוני כולל מספר שאלות שעוזרות לעורך הדין או לחברה שבה בחרתם לתת לכם תשובה אם יש טעם להמשיך קדימה או שעבורכם האופציה לדרכון פולני אינה רלוונטית.

במידה ואתם עונים על הקריטריונים הראשונים ונראה שיש אופציה לדרכון פולני, מתחיל המסע להשגת המסמכים, כשהדגש הוא על מסמכים אותנטים פולניים. ככל שיימצאו יותר מסמכים פולניים המעידים או עשויים להעיד על אזרחותו בעבר של האדם המזכה, למשל בארכיונים בפולין או במוסדות שונים במדינה, כך סביר יותר שהבקשה תאושר בסופו של דבר.

רוב החברות ישרטטו עבורכם מין מפת דרכים שתגלה לכם מה הם הצעדים הבאים, כיצד הסתיים כל שלב, האם בהצלחה או בכישלון, מהו השלב הבא ומהם המועדים הצפויים. גם העלויות שבדרך כלל מתבצעות בפעימות, אחרי כל שלב או מספר שלבים יצורפו למפת הדרכים שלכם. 

השגת המסמכים המקוריים הוא למעשה עיקר התהליך וכל מסמך שהחברה או עורך הדין שבו אתם נעזרים משיגים בהצלחה (או אתם בעצמכם) הוא סיבה לאופטימיות באשר לתוצאה הסופית. 

שלב נוסף שמשותף לכל החברות ועורכי הדין המציעים את שירותיהם הוא ביצוע תרגומים ואישורים נוטריוניים. זה נוגע כמובן לכל המסמכים הלא פולניים (למשל מסמך שהתקבל מארכיון ברוסיה ומעיד על היות פלוני אלמוני אזרח פולני שגורש בזמן המלחמה למחנה ברוסיה). כל המסמכים האלה צריכים להיות מתורגמים על ידי מתרגמים מוסמכים ומאושרים על ידי השגרירות הפולנית.

בהנחה שנמצאו המסמכים הנכונים היכולים להעיד על אזרחות פולנית של ״המזכה״, אותו בן משפחה שבזכותו מגיעה לכם אזרחות, ותורגמו כראוי, השלב הבא יהיה אישור האזרחות. המשרד או עורך הדין המטפל יגישו את הבקשה, כלומר את הטופס מרובה העמודים, בשפה הפולנית והאחראי על המחוז הרלוונטי (לפי מקום המגורים האחרון של האדם שאמור לזכות אתכם באזרחות) ייאשר אותה או ידחה אותה.

קשרים טובים בין המשרד בו בחרתם למחוז לא יזיקו.

בסיום התהליך תתבקשו לצרף תעודת לידה ותעודת נישואים (תעודות זרות צריכות לעבור תרגום) ובהמשך תקבלו מספר מזהה מפולין, אותו מספר שכל אזרח פולני מקבל. עם כל הנ״ל, כלומר אישור האזרחות והתעודות שלכם תתבקשו לגשת לשגרירות הפולנית בתל אביב ולהגיש את הבקשה, זאת לאחר קביעת תור דרך אתר האינטרנט. 

מרבית החברות ועורכי הדין המציעים את שירותיהם יסייעו גם בקביעת התור, אותו שלב אחרון שאחריו תוכלו להחזיק דרכון פולני ביד.

השוואה בין חברות המציעות סיוע בתהליך הוצאת דרכון פולני

1. Passportogo

חברת פספורטוגו היא שם מוכר ופופולרי מאוד בקרב ישראלים שמבקשים להוציא דרכון פורטוגלי ויש לה ניסיון מוכח בתחום, אבל גם ישראלים שזכאים לדרכון רומני או פולני יכולים להיעזר בשירות המקצועי של אנשי החברה.

בפספורטוגו מזכירים שהחל משנת 2012 עודכן החוק המעניק אזרחות פולנית לזכאים ובעקבות כך הילדים של אזרחי פולין לשעבר יכולים לזכות באזרחות פולנית. אזרחות פולנית מביאה בהמשך לדרכון אירופאי אבל לפני הכול יש לערוך בדיקת זכאות. פספורטוגו מציעה בדיקה כזאת ללקוחות חדשים ללא עלות.

עוד מספרים בחברה כי בחוק הפולני החדש תנאים שרירותיים כמו למשל זה הקובע כי נשים פולניות שנולדו לפני 1933 ועזבו את פולין לפני 1951 לא יכולות להעביר את הזכות לדורות הבאים וכי כדאי מאוד שהבקשה תוגש על ידי גורם מקצועי שמכיר היטב את כל סעיפי החוק על מנת למנוע טעויות בהגשה. אלה עשויות להוריד את הסיכוי לתשובה מוצלחת בסופו של התהליך. 

אם אין ברשותכם את כל המסמכים הדרושים כדי להוכיח זיקה ושורשים פולניים, ינסו בפספורטוגו לעזור לכם לאתר את אותם מסמכים הדרושים גם בארץ וגם בפולין ובהמשך להעביר אותם לצורך החתמת אפוסטיל אצל נוטריון מורשה ואת התיק כולו לתרגום, לפני העברת בקשה מסודרת לאזרחות פולנית לרשויות בפולין.

לפספורטוגו סניפים בפריסה ארצית (גבעתיים, ראשון לציון, חיפה, ירושלים ואשקלון) ומחלקה משפטית בינלאומית שמונה 15 עורכי דין ונוטריונים. כמו כן, היא מבטיחה החזר כספי במידה ולא יימצאו מסמכים מזכים בפולין. 

שלחו פנייה

או התקשרו 072-3310161

2. אמא פולנייה – ישי רז

ישי רז הוא ללא ספק אחד החלוצים בתחום וטיפוס מעניין שכדאי להכיר. בשנת 2006 כשהשוק רק נפתח היו לא מעט עורכי דין שהציעו עזרה בהשגת אזרחות אלא שהמחירים היו אדירים והתוצאה היתה פעמים רבות מאכזבת. ישי שביקש להשיג אזרחות לעצמו החליט בסופו של דבר לעשות מעשה ולנסות להגיש את הבקשה לבד. הרעיון היה לא לצאת קירח מכאן ומכאן, כלומר גם לשלם הרבה וגם לקבל בסוף תשובה שלילית.

אמא פולנייה דרכון פולני
אמא פולנייה. ישי רז

הוא החל ללמוד את החוק הפולני וצעד אחר צעד למד כיצד באמת אפשר להשיג אזרחות וללא סיוע של עורכי דין. לאחר שהצליח להשיג לעצמו אזרחות בדרך זאת החל לעזור לאחרים, בהתחלה בתור עבודת סטודנטים ובהמשך כבעלים של משרד אמא פולנייה שאותו הוא מריץ מהבית כדי לחסוך בעלויות. העבודה של אמא פולנייה היא מול מושלי המחוזות בפולין ולא דרך הקונסוליה בישראל דבר שמקצר לטענת החברה את לוח הזמנים.

אמא פולנייה היא אחת האופציות הזולות ביותר כיום, לטענתו של ישי להשיג את הדרכון.הוא משיב מיד אם יש או אין סיכוי להשיג את הדרכון ולא מוליך את הלקוחות בדרך ארוכה אם מראש ברור לו שהסיכוי אפסי או לא קיים. באתר שלו מזכיר ישי פרט שאחרים מעלימים וזאת העובדה שאפשר לדלג על כמה דורות ולאשר ישירות את אזרחות הנין של הפולני מה שחוסך זמן וכסף.

האתר של אמא פולנייה הוא גם החלוץ בחיבור בין הומור והתהליך הלא כל כך מצחיק של השגת אזרחות זרה. הלוגו של האמא הפולנייה (שפעם היה לוגו של גפילטע פיש אבל הוחלף), מחשבון סיכויים בשם הפולחשבון שלא שוכח להתריע כי בתור פולני אין יותר מדי מה לשמוח וגם דף של בדיחות פולניות (מצחיקות באמת) מוכיחים שמדובר לא רק בבן לאמא פולנייה גאה אלא גם במי שיודע בדיוק מה הוא עושה.

שלחו פנייה

3. משרד עורכי דין עמיחי זילברברג

מי שמעדיף לעשות את התהליך עם עורך דין מוסמך יוכל אולי להתעניין באופציה הראשונה. משרד עורכי הדין עמיחי זילברברג בראשון לציון אמנם עוסק גם בנושאים שאינם קשורים לאזרחות הפולנית למשל תמ”א 38, אבל מתמחה בתחום האזרחות הפולנית.

המשרד מקיים את התהליך בעזרת קשרים בפולין וישירות מול הרשויות שם. עקיפת השגרירות, אמרו לנו במשרד עו”ד עמיחי זילברברג, עשויה לקצר את ההמתנה משלוש שנים למשך זמן שבין 8 עד 14 חודשים.

עו״ד זילברברג מכיר היטב את החוק הפולני ונחשב לגורם מוסמך בטיפול בפניות להוצאת אזרחות ודרכון פולני. אם תחליטו לבחור במשרד זה, בשלב הראשון יבקשו לבדוק את זכאותכם ולאתר במידת הצורך מסמכים פולניים מקוריים שיוכיחו את השורשים הפולניים שלכם הדרושים לתהליך קבלת האזרחות. בשלב השני, יתורגמו המסמכים והטפסים ותוכן הבקשה לקראת הגשתה לממשל המחוזי הרלוונטי.

במשרד מבטיחים להמשיך בליווי ובפיקוח של כל בקשה באופן שוטף ולהגיב על כל בעיה שמתעוררת.

שלחו פנייה

4. הפולניות

שתי מדריכות טיולים מוסמכות מטעם משרד התיירות פתחו את המשרד הזה שמצליח להרשים לא רק מהפן המקצועי אלא גם בהומור ובאווירה החיובית. רנטה ומרגרט מצהירות על עצמן כעל ילידות פולין וחברות טובות מתקופת עבודתן המשותפת בקונסוליה. לשתיים נסיון רב, האחת יצגה וטיפלה בהשבת אזרחות והשנייה שימשה כיועצת קונסולרית בשגרירות הפולנית בארץ.

באתר שלהן הן כותבות כי הדרך שלהן היא של הגינות, שקיפות ואמינות וכי הן תמיד יהיו כנות ויצביעו על הסיכונים והסיכויים שלכם בדרך לאזרחות. המטרה של הפולניות היא שההחלטה שלכם תהיה מושכלת על בסיס שיקולים ברורים וזאת עוד לפני שאתם עושים את הצעד הראשון.

​מרגרט אגב עוסקת בתחום השגת האזרחות הפולנית ממש מראשיתו, עניין של כ-15 שנים לאחור. המשרד של הפולניות עובד למעלה מ-10 שנים. אין לפולניות משרד פיזי בפולין אבל הן נעות על קו ישראל-פולין ומתחזקות קשרים מול הרשויות בפולין.

הפולניות דרכון פולני
הפולניות. מכירות את המערכת מבפנים. צילום: אתר הפולניות

שלחו פנייה

5. Law Guide

האופציה הבאה היא לא בדיוק משרד עריכת דין וגם לא חברה מסוימת שמתמחה דווקא בתחום הדרכונים אלא אתר שלם שמאנדקס עורכי דין פרטיים וכן משרדי עריכת דין בישראל.

אתר Law Guide הוא מותג מוכר שמגדיר עצמו כמדריך לעורכי דין ומידע משפטי בישראל. האתר עובד משנת 2006 ומציע פתרונות למכלול בעיות משפטיות על ידי חיבור בין המבקרים באתר לעורכי דין מקצועיים במגוון תחומים.

לאתר קשר לאלפי עורכי דין בכל הארץ ובין היתר גם בתחום הדרכונים והאזרחות הזרה. יש להם גם פורומים, אינדקס עורכי דין גדול, מומחים בתחום התוכן וכותבי מדריכים משפטיים.

אם אתם לא מכירים את המשרדים השונים המטפלים בתחום הדרכון הפולני, פנייה ישירה דרך אתר Law Guide היא אופציה טובה מאוד. תוכלו לסמוך על מי שמכיר היטב את השוק ועובד באופן יומיומי עם עורכי דין רלוונטיים לנושא. פניה אליהם תגרום לבקשה שלכם להגיע לשניים או שלושה עורכי דין פרטיים ששולטים בחומר ויוכלו לעזור לכם להתקדם בדרך להשגת הדרכון האירופאי.

לפנייה ישירה

6. אווה גולדשטיין – גם אני פולני

אווה גולדשטיין היא הבעלים של משרד שמקדיש את עצמו לתחום האזרחות והדרכון הפולני ושמו “גם אני פולני”. זהו משרד בוטיק שיטפל לכם בהשגת האזרחות והדרכון הפולני מ-א עד–ת, החל מבדיקת הזכאות ועד שתחזיקו את הדרכון ביד.

ב”גם אני פולני” כל לקוח מטופל על ידי אווה באופן אישי. תשוחחו איתה ארוכות בפגישת יעוץ ללא עלות, שבמהלכה תקבלו תמונת מצב ברורה לגבי הסיכויים והסיכונים. לאורך כל התהליך תדעו בדיוק כיצד בקשתכם מתקדמת.

אוה, ילידת פולין, בוגרת תואר ראשון ושני במנהל עסקים מאוניברסיטת פוזנן. לישראל הגיעה בשנת 2005 והחל מ-2011 עוסקת בתחום האזרחות והדרכון הפולני: היא עבדה במשרד עורכי דין ישראלי ומאוחר יותר היתה שותפה בחברה פולנית גדולה העוסקת בתחום. הניסיון והמוניטין שנצברו במשך השנים הביאו אותה להחלטה לפתוח משרד משלה עם שותפה עו”ד ותיקה בפולין וכך “גם אני פולני” הגיע לעולם.

המשרד של “גם אני פולני” נמצא במגדל פלטינום ברחוב הארבעה 21 בתל אביב. עם אווה תוכלו לדבר בעברית, אנגלית, פולנית ואפילו קצת גרמנית.

שלחו פנייה

7. משרד עורך הדין צבי נגלר

אי אפשר לפרסם רשימה אודות הדרכון הפולני בלי להזכיר את משרדו של עורך הדין והנוטריון צבי נגלר שאיתו גם תוכלו לנהל שיחה בפולנית, אם חשקה נפשכם. על פי עורך הדין נגלר המשרד שלו הוא הותיק והגדול בארץ וגם בעולם בתחום זה. מלבד ניהול המשרד, נגלר נושא בתפקידים ציבוריים בכירים ושימש בעבר גם כיושב ראש דירקטוריון בחברה ממשלתית.  עורך הדין צבי נגלר נמצא גם ברשימת עורכי הדין והנוטריונים המאושרים והמומלצים על ידי שגרירות פולין בישראל.

בעשר השנים האחרונות מתמחה המשרד באישרור אזרחות פולנית וטיפול בהנפקת דרכונים לילידי פולין ולצאצאיהם. הטיפול בבקשות לאישרור אזרחות נעשה ישירות בפולין תוך שיתוף פעולה עם השגרירות הפולנית בישראל. צוות העובדים במשרד מושתת כולו על יוצאי פולין והינו מומחה לחוקי האזרחות הפולניים. כמו כן המשרד מעסיק רפרנטים מומחים בכל רחבי פולין.

באתר המשרד נכתב: “האזרחות הפולנית קלה להשגה, באופן יחסי. ראשית, משום שלא צריך לוותר על האזרחות הישראלית כדי לקבל אותה, ושנית, משום שהיא ניתנת ביד רחבה לכל הצאצאים של אזרחי פולין. כך, הסב שנולד לפני יותר מ-100 שנה ונפטר לפני 20 שנה, עדיין יכול להיות המקור לאזרחות שמקבלים כאן ועכשיו בישראל…. “

לשאלה האם חיוני להשתמש בשירותיהם של עורכי דין או חברות המתמחות בעניין כדי לקבל את האזרחות? אומר נגלר, “עצם הגשת הבקשה מצריכה ידע – יש הרבה ניואנסים שאדם שאינו בקיא בהם עלול לשים לעצמו מקלות בגלגלים ולקלקל את הסיכוי לאשרור אזרחות. למשל, ברגע שהוא מכניס פרטים מיותרים, או מחסיר פרטים חשובים.”

שלחו פנייה

8. משרד עו”ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות’

למשרד הבא שמבקש לעזור לכם להגיע אל הדרכון הפולני יש ללא ספק את השם הארוך ביותר אבל גם אם תתקשו לזכור את כל שמות השותפים שמרכיבים אותו כדאי לדעת שמדובר במשרד רציני. המשרד הקים ‘דסק פולין’ בראשותו של השופט בדימוס עורך הדין יאן רובינזון (המשמש אף כקונסול של כבוד מטעם שגרירות פולין בישראל). לעורך הדין רובינזון קשרים ענפים במגזר העסקי בפולין וניסיון רב שנים בכל הנוגע לאזרחות פולנית ולהליכים לקבלתו של הדרכון המקומי.

באתר של המשרד תוכלו לקבל סקירה היסטורית וכן תכליתית אודות הדרכון הפולני. כזכור הצטרפה פולין לאיחוד האירופאי בחודש מאי 2004 ולאחר החתימה על אמנת שנגן בהמשך מאפשר הדרכון הפולני תנועה חופשית ב-27 מדינות האיחוד, מבריטניה (עד ליציאתה מהאיחוד) במערב ועד קפריסין במזרח.

על פי נתוני המשרד בישראל ישנם כ-1.2 מיליון אזרחים ישראליים הזכאים לדרכון ואזרחות פולנית, כאשר עשרות אלפים מהם כבר מימשו את זכותם.

באתר מוזכר גם כי זכאי לאזרחות פולנית כל מי שיכול להוכיח כי הוא צאצא לבן משפחה שנולד בפולין או בכל השטחים שהיו חלק מפולין בין שתי מלחמות העולם (אוקראינה, בלרוס וליטא) – הורים, סבים וסבתות ללא הגבלת דורות וגם אם אינם עוד בין החיים.

משרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים הינו אחד המשרדים המובילים והבולטים בארץ בתחומי המס, שוק ההון, היי-טק נדל”ן וליטיגציה אזרחית. במשרד צוות משפטי המורכב מלמעלה מ-70 עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים וביניהם משפטנים בכירים יוצאי משרד המשפטים, נציבות מס הכנסה ורשויות המס.

שלחו פנייה

9. דניאלה רגב – הדרך לדרכון

דניאלה רגב אינה משפטנית אלא אקדמאית ובוגרת לימודי מדעי החיים, מינהל רפואי ומחשבים. היא הקימה את המשרד בשנת 2003 והחברה שלה היא אחת הותיקות בתחום. הטיפול מתבצע אישית על ידי רגב כשהמטרה המשותפת לטענתה היא הצלחה בתהליך קבלת האזרחות הפולנית בדרך לדרכון הפולני.

עם הפנייה למשרדה של רגב תקבלו הערכה מוקדמת בשאר לסיכויים לעבור את התהליך כולו בהצלחה. היא מצהירה כי אין לה עניין בלקוחות מאוכזבים ולפיכך אינה מקבלת תיקים חסרי סיכוי.

באתר החברה כותבת דניאלה: “הטיפול שלי בלקוחותי הוא אישי – כל הליווי התהליך הוא שלי בלבד. כל העובדות הנדרשות לענין, מצויות בידי בלבד – ולא אצל עובדי.”

עוד מדגישה רגב כי חשוב להימנע מעשיית שגיאות שעלולות לבטל את זכותכם לאזרחות הפולנית, אם ישנה. המשרד הממוקם בחדרה מציע פגישת התייעצות והערכת הסיכויים חינם וללא התחייבות.

10.משרד CK Law Office

שוב משרד פולני עם לקוחות בינלאומיים. האתר שמתורגם לספרדית, אנגלית, פורטוגזית ו… כמובן עברית מלמד על הפופולריות של הדרכון הפולני בעולם. למשרד יש גם נציג רשמי בישראל כך שמי שחושש להתעסק עם משרד שכולו פולני יכול להירגע ולסמוך על הנציגות הישראלית.

לטענת הנציג הישראלי ששמו איתי שינדל היתרון מתבטא לא רק באפשרות לתקשר בשפה העברית. שינדל מטפל בישראל עבור לקוחות CK Law Office בכל מה שצריך מול כל המשרדים הממשלתיים, מול צה”ל, הארכיונים וכיוצא באלה.

לפי שינדל זהו משרד היחיד שנותן בנושא האזרחות את כל השירותים האפשריים בישראל בזמן שהיתר עושים זאת בצורה מוגבלת. כמובן שגם כל השירותים האפשריים בפולין מסופקים וזאת לעומת משרדים שנמצאים בישראל ויש להם שיתוף פעולה מוגבל עם הפולנים.

באתר החברה נכתב: “רוב האנשים שרוצים ליזום את ההליכים המתאימים פונים בהתחלה לנציגויות דיפלומטיות פולניות או למשרדי עו”ד במדינותיהם, וזאת בלי להכיר את זכויותיהם החוקיות או את מעמדם המשפטי ואת סיכויי ההצלחה שלהם. צריך לדעת כי כל התהליך יתבצע בכל מקרה במשרדי ממשלה בפולין, ותפקיד השגרירות הוא לקבל את הבקשות ולהעבירן לממשלת פולין. לנציגויות דיפלומטיות אין שליטה על התהליך. התפקיד שלהן הוא רק קבלת הבקשה באופן רשמי. הם לא מציעים הגנה משפטית כל שהיא ולא דואגים למועמדים או מציעים ייעוץ משפטי נוסף במקרה הצורך.”

11. משרד LPY

חברה נוספת שתנסה לעזור לכם להשיג דרכון פולני היא חברת LPY שבה מדגישים כי עדיף תמיד להגיש את הבקשה בחברה המתמחה בכך ולא דרך השגרירות. בין היתר, מסבירים זאת בצורך להתמודד עם בקשות של יהודי פולין או צאצאיהם שנדחו. כך למשל קורה בבקשות עבור מי שהגיע לישראל לפני ינואר 1951 וזאת עקב פרשנות שגויה של החוק הפולני משנת 1920. בחברה טוענים שהם יודעים לתקן זאת ומתגאים בניסיון רב ובלקוחות מרוצים.

ב-LPY מציעים פגישת יעוץ והכוונה חינם ללא התחייבות במטרה להשיג בסופו של דבר אזרחות אירופאית. באתר החברה מצאנו כמה מאמרים, כמו למשל, מי זכאי לאזרחות פולנית, מאמר על פולין ולמה כדאי להתאמץ ולהשיג אזרחות אירופאית.

בחברה מזכירים כי הזכות להוציא דרכון אירופאי היא בעלת תוקף מה שאומר שלא כדאי להתמהמה בתהליך הבירור שעלול להיות מורכב ולקחת זמן לא מבוטל.

פורום דרכון פולני

[bsp-display-topic-index show=’5′ forum =’198482′]