ההתנגשות בין המשטרה והפליטים ברומא. ביקורת על הפעלת כוח ללא הצעת פתרון מצד הרשויות

מראות קשים ברומא בימים האחרונים בעקבות ההתנגשות האלימה בין המשטרה וקבוצה של מהגרים ומבקשי מקלט מאפריקה, בעיקר מאריתריאה. העימות הפרונטלי החל, לטענת גורמים במשטרה, לאחר שנודע כי חלק מהדיירים שפלשו למבנה ומתגוררים בו מזה מספר שנים החלו לאגור בלוני גז ובקבוקי מולוטוב. בין היתר השתמשה המשטרה בזרנוקי מים כדי לפזר את ההתקהלות. ידוע על שישה פצועים עד כה.

עד לפלישת המשטרה ולפינוי בכוח התגוררו בבניין שנמצא בפיאצה אינדיפנדנצה כ-800 מהגרים מאפריקה – רובם אנשים שאינם מצליחים לממן את עצמם ולכן הבניין היווה פתרון דיור עבורם. על פי נציגה של סוכנות האו"ם למען הפליטים לחלק מהם יש ילדים שלומדים בבתי ספר איטלקיים בסביבה. לאחר התראת הפינוי נותרו כמאה מהגרים בתוכו והיתר יצאו לרחוב. ככל הנראה זה היה השלב שבו החליטו אחרוני הדיירים להתבצר.

גם השהייה ברחוב של אלה שכן התפנו מהבניין הפכה בן מהרה לבעייה שכן נאלצו לעשות את צרכיהם בגינות הסמוכות. ראשת עיריית רומא וירג'יניה ראג'י שבעבר הצהירה כי מבקשי המקלט יתקבלו בברכה בעיר לא סיפקה פתרון עבור המפונים. בינתיים ניתן למהגרים שחלקם חיים באיטליה כבר יותר מעשור לישון במהלך הלילה בקומה הראשונה של הבניין המפונה.

 

בוידאו למטה אפשר לראות כי הפינוי, גם אם לא הפתיע את הדיירים שכן הן ידעו עליו מראש, הותיר אותם ללא הרבה אפשרויות. מלבד אלה שיש להם קרובים או חברים בעיר ויכלו למצוא פתרון דיור זמני הרוב נותרו מרגע הפינוי ללא קורת גג. בין המרואיינים גם אישה בהיריון שלא יודעת איפה תגור לאחר הפינוי.

לכתב לא היה קושי למצוא בין המהגרים גם כאלה שדוברים איטלקית שכן חלקם נמצאים באיטליה מזה שנים.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת