‘לחברים שלנו לקח זמן להבין שלא יצאנו לטיול אלא בחרנו בדרך חיים של נוודים’

צילום: דניאל גבירצמן

על הספה עם דניאל גבירצמן, 45, נווד. יצא עם משפחתו למסע ללא גבולות בעולם. בימים אלה ממוקמת המשפחה בכפר ליד סטירלינג, איפשהו בין אדינבורו לגלזגו

שלום, דניאל.

שלום.

אנחנו תופסים אותך בשלהי הקיץ בסקוטלנד. בוא נפתח עם השאלה המתבקשת לריאיון ישראלי שכזה, מתי בפעם האחרונה היית בחדר עם מזגן?

לפני כמה זמן בכפר שאנחנו גרים בו כרגע היה יריד, אחד הדוכנים הציג מזגני LG, היה שם מזגן חצי שקוף ומוכר שהסביר לעוברים ושבים כמה הדבר הזה מהפכני. לא נראה שהלך לו. בסקוטלנד אין מזגנים בבתים. עיקר המאמצים הם באיך לחמם חדרים לא איך לקרר אותם, בשביל זה פותחים חלון. כך שהפעם האחרונה שהייתי בחדר עם מזגן, היתה בחדר במוזיאון.

מזגן שקוף
המזגן השקוף. צילום: דניאל גבירצמן

לטובת אלה מאתנו שלא ינחתו בסקוטלנד לפני שיבררו איפה בכל זאת יש מזגן בקיץ, ספר לנו היכן המוזיאון הזה נמצא.

זה המוזיאון הלאומי באדינבורו.

רשמנו. אתם מגיעים למקומות נידחים למדי במסגרת המסע שלכם. תוכל לדווח לנו מה קורה למין האנושי, או לפחות למשפחה שלך כשהסמארטפון מראה שאין קליטה סלולרית באיזור?

דבר ראשון אין פאניקה. המשפחה מיומנת, שולפת משחק טאקי או מרכיבה פאזל עם יותר מדי חלקים. באופן עקרוני, המשפחה שלנו לא צמודה למסכים. ובמקרים שיש זמן מסכים ואין אינטרנט, יש לנו כונן גיבוי עם מוזיקה וסרטים לילדים. כל המפות שלנו מגובות כך שאפשר לצפות בהן גם כשמנותקים מהרשת.

אוקיי, נרגעתי.

אבל בדרך כלל יש קליטה, למשל בסקוטלנד הממשל מאוד דואג לפריפריה שלו, יש פעילויות שמעודדות להגיע לכיסוי מקסימלי באזורי מגורים נידחים, ובחלק מהחורים במרכאות אפשר למצוא אינטרנט יותר מהיר מאשר בערים. אחד הטיפים שקיבלנו לפי המסע היה תמיד להחזיק שני סימים מחברות שונות בשביל הכיסוי וזה מה שאנחנו עושים מאז. לי ולזוגתי תמיד יש סימים של חברות מתחרות כך שלא נהיה על אותה רשת ובלא מעט מקרים זה ממש הציל אותנו.

דניאל גבירצמן
דניאל גבירצמן. יצא עם המשפחה לגלות את העולם

מה עושים בכפר שלכם נגד שמש שזורחת מוקדם מדי?

זה קסם אמיתי, השמש כאן בקיץ שוקעת בעשר בלילה וזורחת בארבע. זה נותן הרבה יותר שעות אור ומאפשר לעשות ולהספיק הרבה יותר דברים. המקום היחידי שזה קצת ביאס אותנו היה בקמפינג שעשינו, הילדים רצו להישאר ערים עד שיחשיך, אבל המדורה נגמרה הרבה לפני האור בחוץ ובארבע בבוקר כל האוהל כבר היה מואר להחריד.

יש טעם להקשיב לחזאי בסקוטלנד או שזה אבוד מראש?

ברור, הם אלופים. אבל כמו שכבר אמרו לי כאן המקומיים, אין יום בסקוטלנד שלא יורד בו גשם. אז כל חזאי שאומר מחר גשם, כנראה צודק. קומיקאי סקוטי מפורסם בשם בילי קונולי אמר את המשפט הגאוני הבא, אולי תשים את זה בציטוט…

I hate all those weathermen, too, who tell you that rain is bad weather. There’s no such thing as bad weather, just the wrong clothing

וזה מאוד נכון, כשהגענו לכאן קנינו בגדים מקומיים, הם פשוט נכונים למזג אוויר הזה. יש לי ג׳ינס שעמיד בגשם. וברגע שלובשים בגדים מקומיים אין בעיה לצאת בכל מזג אוויר החוצה. בחורף יצאנו עם הילדים לחוף ים שיש בו להקה של כלבי ים, באפס מעלות. היה נפלא ואף אחד לא חשב שצריך להפסיק להסתובב בגלל הקור.

השקיעה הכי יפה שראית במהלך הטיול עד כה? ואל תגיד שהיו הרבה. תן לנו את האחת.

22.7.2016, אחת השקיעות המדהימות שהיו.

מקסים, איפה התמונה?

התמונה מצולמת בראש, לא במצלמה. אם יש לך את הטכנולוגיה להוציא את זה משם, אתה מוזמן.

בינתיים יש לנו רק את הטכנולוגיה להעתיק מפרופיל הפייסבוק שלך. 

צילום: דניאל גבירצמן

כשאתם לא שומרים את התמונות המדהימות האלה בראש, באיזו מצלמה או מצלמות אתם מצלמים את הטיול שלכם?

רוב הטיול מצולם מהטלפונים הניידים, כולנו עם אנדרוידים מחברות שונות, ואנחנו מאוד מרוצים מהתוצאות. מדי פעם צריך עדשה קצת יותר טובה או אפשרויות לחשיפות שונות ואז מוציאים את ה- Nikon D90.

הו, עכשיו לא תוכל להימלט מזה.

ניקוי D90
צילום: דניאל גבירצמן

איזו מוזיקה אתה שומע בשעות הפנאי?

למזלי אני עם גוגל מיוזיק עוד מישראל, אז אני ממשיך עם המוזיקה האהובה שלי. לאחרונה נתפסתי על האלבום האחרון של לורד, ממליץ בחום.

מה הדבר הכי מעניין שגילית על המשפחה שלך אחרי ההחלטה לצאת לטיול משפחתי ללא הגבלת זמן?

בעיקר הגמישות. בישראל בקושי יצאנו לטייל. אולי פעם בשנה לכינרת עם המשפחה המורחבת. אבל מעבר לזה רוב הבילויים שלנו היו אורבניים. בתחילת המסע, הילדים לא הבינו בכלל למה צריך לצאת לטיול בטבע. מה יוצא מזה? למה ללכת במסלול מעגלי אם היעד הוא חזרה לאוטו שהרגע יצאנו ממנו. אבל מסתבר שאנחנו כמין אנושי הרבה יותר גמיש ממה שנדמה לנו, וברגע שלא היתה להם ברירה, הם למדו לאהוב את הטיולים בטבע ולהפיק את המקסימום מהם. וכך גם בשאר התחומים.

מה חברים בישראלים שואלים אתכם ולא ציפיתם שישאלו?

בהתחלה היה בלבול, חשבו שאנחנו בסוג של טיול ומתישהו נחזור. היום הם מבינים שזה לא טיול, זו דרך חיים. במקרה הזה של נוודים. אז מדי פעם מגיעה שאלה על איך הילדים מסתדרים ומה עושים עם לימודים וחברה. אבל השאלה הכי כיפית שמגיעה לפעמים מחברים ומשפחה היא משהו כמו, אנחנו מתכננים טיול עוד חודש, איפה נפגשים?

למה אתה מתגעגע?

הדברים הרגילים. משפחה, חברים. אבל לא הייתי רוצה לחזור לשם, מעדיף שהם יבואו לכאן, ולשמחתי הם באים.

יש לכם תוכניות לעוד תחנות אחרי סקוטלנד?

בטח, רק התחלנו, כרגע אנחנו בעיקר טועמים את אירופה, אבל בהמשך שאר העולם. כרגע כולם כאן מדברים על יפן, אבל אין לדעת.

משפחת גבירצמן. בינתיים עדיין בסקוטלנד

ספר לנו משהו אחד על סקוטלנד שלא כתוב בויקיפדיה.

תרבות נהיגה מדהימה. הסקוטים מאוד מתחשבים באחר, במלא תחומים. בנהיגה זה מאוד מורגש.

תן לי דוגמה. זה לא משהו שהקורא הישראלי יקנה בקלות.

בכניסה לאוטוסטרדה, הנהגים שכרגע נמצאים בכביש המהיר יזוזו נתיב כדי לאפשר לנהג שמגיע מבחוץ להיכנס. אם אין להם אפשרות לעבור נתיב, הם יהבהבו עם האורות לסמן, ראיתי שאתה הולך להיכנס, אני מאט ומאפשר לך. בכלל איתות באורות גבוהים מסמן כאן תודה או שהמשמעות שלו היא אני נותן לך לעבור.

אפשר להתמכר לדוגמאות האלה. תביא עוד.

בכפרים ובדרכים צרות תמיד תהיה התחשבות הדדית אם מגיעים שני רכבים אחד מול השני. ותמיד זה יגמר בהרמת יד לתודה. בחושך הם מאותתים עם איתות הצד בשביל להגיד תודה. אם משאית או רכב גדול אחר נמצאים לפניך בכביש צר וחוסמים לך את הראות קדימה – זה יכול הרי להקשות על העקיפה – אז הם יאותתו לך ברגע שיזהו שאתה יכול לעקוף אותם.

אכן עולם אחר.

כמה דברים שכן חשוב לדעת אם נוהגים כאן זה שלהולכי רגל אין זכות קדימה בכביש כמו בישראל, לכן אם לא מצויר מעבר חציה על הכביש, אסור לנסות לעבור כשמגיע רכב. למעשה לפי חוק אסור לנהג לסמן להולך רגל לעבור את הכביש.

מצד שני נשאלת השאלה למה בישראל כולם עוברים איפה שבא להם, אבל נשאיר את זה לריאיון אחר. תן לי עוד דוגמה אחת אחרונה לנימוס הסקוטי בדרכים כדי שנוכל לסיים באקורד סקוטי הרמוני.

כל כלי תחבורה על הכביש, מאופניים ועד קלנועית מקבלים זכות ומרווח כמו אוטו רגיל. בדרך כלל בסופי שבוע הכבישים מלאים באופנים ואף אחד מהם לא חושב שהוא צריך לנסוע בשולים של הכביש ולסכן את חייו.

תודה, דניאל ובהצלחה בהמשך הדרך.

תודה לך.

ריאיון: צבי יוליס

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת