בעקבות הפיגוע בברצלונה: הסנאט בברלין מעוניין לשנות את הוראות הפתיחה באש עבור שוטרים

אחרי הפיגוע בברצלונה חוזר נושא ה-ASOG לדיון. המדובר בפקודות לביטחון וסדר שהסנאט מעוניין לעדכן באופן מקיף. המשמעות היא שלשוטרים תהיה אפשרות לפתוח באש כנגד טרוריסטים או אנשים שלקחו בני ערובה ומאיימים על חייהם.

נכון להיום מתבקשים השוטרים בברלין להימנע מפגיעה פאטאלית, למעט במקרה של מצב חירום אלא שהניסוח החוקי של מצב חירום עשוי להכניס שוטרים שירו בזמן אמת לצרות משפטיות במידה ויתברר כי טעו בפרשנותם לאורך ההתרחשות בשטח. על פי דיווח בברלינר מורגנפוסט ארגון השוטרים (GdP) הוא בין הדוחפים לשינוי הרגולציה בטענה שבמצבי חירום צריך גם להגן על השוטרים מבחינה משפטית.

ברלין אחרונה

במדינות פדרליות אחרות כבר הוכנסו שינויים שמקלים על פעולת השוטרים. ברלין ביחד עם מקלנבורג-מערב פומרניה ו-שלזוויג הולשטיין מתעכבים עם הרפורמה החוקית. כרגע מדובר בהצעה וספק אם ניתן יהיה לקדם אותה כאן בברלין שכן מפלגת השמאל (Die Linke) מתנגדת לה בטענה שיש דברים יותר חשובים להתעסק בהם מאשר ב-"יריית המוות".

המינוח הרשמי של התקנה הוא "יריית הצלה" ומפלגת השמאל היא לא המכשול היחיד בפניו. הירוקים הם חומת ההתנגדות השנייה ולמעשה בקואליצייה האדומה-אדומה-ירוקה רק מפלגת ה-SPD תומכת בשינוי.

להצעה יש גם זווית ישראלית שכן חוק "יריית ההצלה האחרונה" הוצג לראשונה בספטמבר 1972 בעקבות רצח הספורטאים הישראלים במינכן. ההתנהלות של המשטרה המקומית זכתה לביקורת שלילית קשה. ב-"מבצע השחרור" נהרגו כל הספורטאים הישראלים.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת