יצאנו לבדוק: האם יש קשר בין הגובה של טראמפ טאואר לאגו של בעליו

תסתכלו על המגדל של טראמפ בניו יורק. האם זאת לא פיסה של שואו אוף? 58 קומות וגובה של 202 מטרים בשדרה החמישית במנהטן. אחד המיתוסים שנקשר בניו יורק הוא שהגובה של המגדלים נקבע על ידי האנשים שבנו אותם או שעל שמם הם נקראים. טראמפ טאואר עומד שם משנת 1983 והוא בגדר החשוד המיידי אם מניחים שאכן קיים קשר בין האגו של בעל הבית והגובה של הבניין.

בתוך הבניין כפי שאפשר לראות בוידאו שבהמשך בנה טראמפ מין ארמון ורסאי לעצמו, אי שם בפנטהאוז שמורכב משלוש הקומות העליונות של גורד השחקים שלו. גם בקומות הראשונות לא חסכו בשיש יוקרתי ומדרגות נעות מוזהבות ושאר מאפיינים שעוזרים להבין מיד שלא מדובר פה בעוד מגדל אלא בטראמפ טאואר בכבודו ובעצמו. גם את השכנים (ברוס ויליס או רונאלדו) נדמה שבחרו שם אחד אחד.

אז המיתוס קיים בניו יורק אבל האמת היא שהמציאות שונה. למרות האגו של טראמפ ושל אחרים שזכו למגדלים על שמם מסתבר שיש קשר בין גובה המגדלים בעיר לגובה השכירות של המשרדים. ישנם גרפים שמציגים את ההקבלה בין השנים שבהן השכירות למשרדים ולמגורים בניו יורק עלתה לבין בנייה של מגדלים גבוהים יותר. בשנים של שפל בשכירות גירדו הבניינים יותר את הריצפה מאשר את השחקים. מדובר בגרפים כמעט חופפים שמראים – למרות שבוודאי יש אגו מאחורי בנייה של מגדל – כי אף איש עסקים לא מעז לבנות מעבר למה שמוצדק מבחינתו כלכלית.

מיתוס נוסף שנקשר בגובה של המגדלים הוא שבכל פעם שבניו יורק מוצג גורד שחקים גבוה במיוחד, אחר כך מגיעה מפולת כלכלית. גם פה מדובר במיתוס אורבני שכן תקופות שפל עשויות להגיע אחרי תקופות של הצלחה ואפשר כבר להבין איך מפה לשם אנשים יוצאים עם תיאוריות כמו אלה. אז בסיס לאמונה התפלה קיים, אבל לא בסיס שכדאי לבנות עליו.

עוד מיתוס הוא שמצפון לסיטי הול הבניינים נמוכים יותר כי שכבת הסלע עמוקה מדי ואי אפשר לבנות שם. לצורך בנייה של גורד שחקים יש צורך ביסודות שיגיעו עד שכבה סלעית יציבה. גם כאן מדובר בהמצאה שכן אפשר לבנות שם מגדלים לגובה אבל זהו איזור שהיסטורית שיכן בו מפעלים ומבנים שבהם השכירות היתה נמוכה. שוב חזרנו לסיבה היחידה שבגללה מגדלים צומחים. גובה השכירות.

ולסיום, עוד מיתוס קטן ולא ממש משמעותי. אם מפילים מטבע מהאמפייר סטייט בילדינג, מישהו למטה יכול למות. גם פה אין הרבה אמת מאחורי הסיפור. נפילה של מטבע קטן מפיסגת גורד השחקים תרוכך על ידי התנגדות האוויר וכשיגיע למטה הוא לא יכול לפגוע בעובר אורח ברמה של כדור שיוצא מרובה או עוצמה דומה. ספק אם אפשר להיפצע בדרך זאת, מצד שני, אל תנסו בבית. לכל מקרה שלא יהיה.

אז מה אתם חושבים על המגדל של טראמפ? טוב, אולי בכל זאת הוא קצת גבוה מדי.

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת