מהנדסי תוכנה בברלין מרוויחים חצי מעמיתיהם בסן פרנסיסקו, אבל יש גם צד שני למטבע

0

העיר ברלין עושה מאמצים בשנים האחרונות ובעיקר מאז ההחלטה של בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי לתפוס מקום מוביל בעולם הסטארט אפים וההיי-טק, בעיקר על חשבון לונדון. אפילו בהשוואה לסן פרנסיסקו ועמק הסיליקון מסתבר שהזמן שלוקח לפתוח סטארט אפ בעיר מהיר יותר דווקא בברלין. אם מתעלמים לרגע מהעובדה שהמיסים על החברות בברלין גבוהים בהרבה מאלה בסן פרנסיסקו יש פה התחלה טובה למי שרוצה לזנק.

יש עוד פנים דומים בין ברלין לסן פרנסיסקו כמו למשל העובדה כי למעלה מארבעים אחוזים מהעסקים בשני המקומות מוקמים על ידי זרים או העובדה שנשים מהוות כ-15 אחוזים מהמייסדות.

אבל הדרך של ברלין להפוך לעמק הסיליקון של אירופה עוד ארוכה שכן המשכורות בצד השני של האוקיאנוס לא רק גבוהות יותר אלא כפולות. על כל משכורת חודשית של מהנדס תוכנה בסן פרנסיסקו יצטרך מהנדס התוכנה הברלינאי לעבוד חודשיים. במספרים מדובר בממוצע של 100 אלף דולר בארצות הברית לעומת קצת פחות מ-50 אלף דולר בברלין (לשנה). כמובן שבחברות כמו אפל המשכורת יכולה להגיע בקלות ל-140 אלף דולר.

הבדל תהומי בשכירות

התמונה משתנה מהקצה לקצה כשמגיעים ליוקר המחייה. כאן כמובן מנצחת ברלין וביתרון גדול. ארוחה במסעדה ממוצעת בברלין לזוג תעלה כ-40 אירו לעומת למעלה מ-60 אירו בסן פרנסיסקו (מקדונלד'ס אגב עולה בסן פרנסיסקו פחות). תפוחים, תפוזים, בצל, חסה ותפוחי אדמה עולים בברלין פחות מחצי, התחבורה בברלין אמנם יקרה מסן פרנסיסקו בשיעור של כ-20 אחוזים (והדלק יקר בברלין בכ-40 אחוזים) אבל האינטרנט יעלה חצי וכך גם מנוי למועדון כושר.

אלא שההבדל העיקרי בין שתי הערים נמצא באיזור הנדל"ן והשכירות החודשית. כאן ממריאה סן פרנסיסקו גבוה מעל ברלין ואילו האחרונה מציעה מחירי שכירות או קנייה מפתים בהשוואה לאחות הגדולה מאמריקה. בהכללה השכירות לחודש בסן פרנסיסקו גבוהה בכ-300 אחוזים מברלין. אם אתם משלמים 550 אירו על דירת חדר בברלין, מחוץ למרכז, עבור אותה דירה במיקום לא מרכזי בסן פרנסיסקו תשלמו מדי חודש 2200 אירו.

כוח הקנייה בסן פרנסיסקו עדיף

בקניית דירה הפער הוא "רק" פי שניים לטובת ברלין, כלומר הדירות בברלין יעלו לכם חצי.

ואיפה ההבדל הכי בולט? לא בדירות אלא ב-Pre School או ב-Kindergarten. סידור פרטי לילדים שלכם יעלה בברלין קצת יותר מ-60 אירו לחודש. בסן פרנסיסקו מדובר ב-1650 דולר בקירוב, פער של 2,500 אחוזים.

בסופו של מבחן, למרות יוקר המחייה העדיף של ברלין, סן פרנסיסקו מנצחת בנקודות שכן כוח הקנייה בה גדול ב-2.8 אחוזים. לא ניצחון גדול אבל עדיין ניצחון. כמובן שאם יש לכם סידור מגורים בסן פרנסיסקו ככל הנראה תעדיפו לבחור בה שכן כוח הקנייה שלכם יהיה משמעותית גדול יותר בהשוואה לברלין הזולה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם