צפו: החוף היחידי באירופה עם חומת הפרדה בין נשים וגברים

הסיפור הזה מעניין לא רק בגלל התוכן שלו אלא גם בהיותו סיפור שצף אחת לכמה זמן וכובש כותרות בערוצי תקשורת שונים. כבר בשנת 2015 נתקלנו בכתבה של זוד דוייטשה צייטונג על “חומת החופש” שמתייחסת לחוף אל פדוצ’ין בעיר טריאסטה שבצפון איטליה וכתבות נוספות הופיעו כבר ב-2010. אלא שבשבוע האחרון ניתן היה להיתקל בסיפור גם ברשתות החברתיות עם הרבה מאוד שיתופים. כנראה שיש אייטמים עם כוח משלהם וגם אם אין בהם חדשות, הצורך לשמוע אותם ולהבין אותם מייצר איזו דינמיקה עצמאית.

החוף שעליו מדובר נקרא באופן רשמי Bagno alla lanterna אבל בטריאטסה כולם מכירים אותו בתור אל פדוצ’ין. זה מזכיר קצת את החוף הנפרד בתל אביב שאף אחד לא מכיר אותו בשמו הרשמי, חוף נורדאו. בעוד בתל אביב או ישראל בכלל חוף עם חומת הפרדה שמשמאלה רוחצות הנשים ומימינה הגברים עשוי להיתפש כמצרך יסוד עבור האוכלוסיה הדתית הגדלה, הרי שבאירופה מדובר עדיין באירוע יוצא דופן. ככל הידוע אין עוד חוף עם הפרדה בין נשים וגברים ביבשת כולה.

לא בגלל הדת

צריך להקדים ולומר שהסיבה להפרדה אינה דתית. למרות שגם באירופה יש צמיחה של האוכולוסייה המוסלמית שעבורה פתרון כזה עשוי בהחלט להועיל, ממש כמו עבור החברה היהודית אורתודוקסית, בטריאטסה החוף משנת 1903 ולא ברור אם אי פעם היתה סיבה דתית להפרדה. ההפרדה נוצרה עוד בתקופה של האימפריה האוסטרו-הונגרית ששלטה באיזור והתקיימה בתחילה בעזרת גדר בלבד. בהמשך נבנה קיר שנהרס בשנת 1959 רק לצורך בנייה מחדש במיקום שונה שאיפשר הרחבה של השטח המיועד לנשים על חשבון הגברים. כדי להבין את המקום החשוב שיש לחומה בלב התושבים ראוי לציין שהעיר ערכה לפני שנים רבות משאל תושבים לגבי האפשרות להוריד את החומה והתשובה הגורפת היתה, אל תגעו בזה.

גם כתבת ערוץ הטלוויזיה ארטה (בצרפתית) שמובאת כאן מלמדת שהסיבה היא לגמרי לא שמיימית. הגברים של טריאסה והנשים של טריאסטה נהנים לרחוץ בנפרד וכפי שאפשר לשמוע בריאיונות המובאים בקטע הנשים וגם הגברים מדברים על החופש שניתן להם. באיטליה המצ’ואיסטית מצפים מנשים שיופיעו לחוף כשרגליהן מגולחות למשל. בחוף נפרד, לעומת זאת הנשים יכולות לעשות כרצונן. גם הגברים ובעיקר המבוגרים יותר ביניהם מדווחים על היתרון שברחצה בחוף נפרד. אפשר פשוט להוריד את הבגדים ולהיכנס למים בלי להרגיש חוסר נוחות.

שיחות נשים

עוד נימוקים שמובאים לטובת העניין נשמעים סקסיסטיים למדי אבל טוענים שלנשים יש את נושאי השיחה שלהן, ולגברים את הנושאים האהובים עליהם ובחוף הנפרד יכול כל מין להתרכז סוף סוף במה שמעניין אותו באמת.

את ההוכחה המקומית יכול לספק רב מכר מקומי שעליו לא דווח בעיתונות או בדיווחי הטלוויזיה אבל אנחנו יכולים לספר לכם עליו. זהו ספר בשם El Pedocin שנמכר בהצלחה ברחבי טריאסטה ובו מקבץ של שיחות מבדרות של נשים או גברים שנפשו בחוף. יש גירסה נשית וגירסה גברית ושני העותקים מצליחים לעניין את המקומיים ומשווקים באתר הפייסבוק הרשמי של החוף.

חוף נפרד באירופהאם מעניין אתכם להגיע ולנסות את החוף, ממניעים דתיים או בגלל שותפות לרעיון כדאי לדעת שלא מדובר באחד החופים היפים או הנקיים ביותר שיש לאיטליה להציע. מצד שני, יש מלתחות ומתקנים ראויים והמחיר רק אירו אחד לכניסה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם