גם בעידן מקרון, יחס קשה מצד המשטרה בעיר הנמל קאלה כנגד פליטים

עיר הנמל קאלה נמצאת רק 34 קילומטרים מחופי בריטניה. זהו החלק הצר ביותר של תעלת למאנש ומהווה נקודת מעבר היסטורית בין צרפת ובריטניה. נפוליאון ביקש לחצות שם בדרך לבריטניה והנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה הציבו תותח שירה ישירות על העיר דובר עד להריסתה המוחלטת.

אבל בעשור האחרון העיר קאלה מוכרת לצרפתים בעיקר בתוך המקום שבו היה מחנה שכונה בפי כל "הג'ונגל". המחנה פורק לפני כשנה אבל הפליטים שמבקשים לעבור מצרפת לאנגליה נותרו במקום או חזרו. נכון ליום ישנם כ-600 פליטים בעיקר מאריתריאה ואתיופיה, חלקם קטינים.

ארגון זכויות אדם בשם HRW הצליח לתשאל בחודש האחרון כמה עשרות מהם וכעת מדווח על התמונה הקשה שמצטיירת מהתיאורים של הנשאלים. עיקר האשמה מופנית כלפי המשטרה שעל פי הארגון משתמשת באלימות במטרה לגרום לפליטים לעזוב את המקום אחת ולתמיד.

רוצים אנגליה

לסיבת המשיכה של הפליטים לנקודה הצפונית ביותר בצרפת אפשר כנראה לשייך את נושא השפה. רובם שולטים באנגלית אבל לא בצרפתית ומחפשים עתיד מעבר לתעלה. לחלק יש אולי קרובים בצד השני אך בכל מקרה הבריטים אינם מעוניינים לקבלם.

הבעיה של הפליטים היא לא רק הצד המקבל אלא גם הצד המארח, קרי צרפת. מסתבר שגם אחרי חילופי השלטון וההבטחה כי בעידן עמנואל מקרון ישתנה היחס לפליטים, בשטח אין שום שינוי. על פי העדויות יוצאת המשטרה למתקפות יומיות על הפליטים ומרבה להשתמש בגז מדמיע. השימוש בגז לא נעשה לצורכי הגנה עצמית או פיזור התקהלות אלא גם בזמן שהפליטים ישנים.

חלק מהעדויות מצביעות על כך שהמשטרה מרססת הכול בגז ועושה זאת מדי יום. גם את האוכל שלנו הם מרססים, אומר אחד הפליטים בצילום הוידאו (למעלה). מתוך סך הנשאלים הרוב המוחלט סיפר כי רוסס בגז במהלך השבועיים שחלפו ועבור חלק היתה זאת חוויה יומיומית.

בצרפת לא מתכוונים להקים מחדש את המחנה שהיה בקאלה. צו של בית משפט מחייב את הרשויות לדאוג למים ולשירותים עבור הפליטים במקום אך גם בנושא זה ישנן טענות כי המשטרה דואגת לסלק מזון ומים כדי להבריח את הפליטים.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם