למה הזיתים הספרדים מרגיזים את טראמפ?

האם אנחנו בפתחה של מלחמת זיתים? אחרי ההצהרות של וושינגטון כי היא מתכוונת להילחם בייבוא הפלדה מסין – ייבוא שפוגע בתחרות המקומית עקב מכירה במחירים נמוכים בהרבה מהשוק פונים כעת באמריקה לכיוון ספרד.

קצת בדומה לסיפור המילקי הישראלי שנמכר בזמנו בגרמניה על ידי היצרנית הישראלית במחיר נמוך יותר מאשר בישראל גובר החשד כי הספרדים נוקטים שיטה הידועה בעולם הכלכלה בשם Dumping, מכירה מתחת למחיר השוק בארץ שממנה מגיע המוצר.

משרד המסחר האמריקני הודיע ​​כי הוא פתח בחקירה כדי לוודא האם יבוא של זיתים מסוימים מספרד פוגע בתחרות החופשית בשוק האמריקאי דבר שנחשב אסור על פי חוקי ארצות הברית.

מגדלי הזיתים המקומיים התלוננו

פתיחת החקירה מגיעה בעקבות עתירה שהוגשה על ידי על ידי הקואליציה למסחר הוגן בזיתים (Coalition for Fair Trade in Ripe Olives), בה חברים שני יצרני זית גדולים, בל-קרטר פודס ומוסקו. לטענת חברות אלה ישנה פגיעה גדולה בשוק הזיתים עקב סבסוד או מכירה מתחת למחיר השוק.

למרות שלא מדובר בשוק גדול במיוחד, רק כ-70 מיליון דולר בשנה, מספר מגדלי הזיתים בארצות הברית ירד בשנים האחרונות באופן משמעותי עקב ייבוא של זיתים במחירים מוזלים, בין היתר מספרד.

"משרד המסחר יבצע הערכה הוגנת ומדויקת של העובדות ואם יימצא כי החוקים הופרו, יפעל במהירות לעצור כל נוהלי סחר לא הוגנים", אמר שר המסחר וילבר רוס. "ארה"ב מחויבת לסחר חופשי, הוגן והדדי עם ספרד".

הנשיא טראמפ לקח על עצמו את נושא הסחר ההוגן ושיקום התעשייה בארצות הברית ונדמה כי נושא זה לא יורד מהכותרות. גם מול הקנדים מבקשים האמריקאים לבדוק הפרה של הסחר ההוגן וכך גם מול תעשיית הרכב הגרמנית.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם