רומא: נחשפה מיני פומפיי בחפירות להשלמת קו המטרו C

לא, זה לא הולך להיות אתר תיירות חדש שמושך אליו מאות אלפים כל שנה ובכל זאת מדובר בממצא מרגש עבור תושבי רומא. במסגרת השלמת פרוייקט רכבת המטרו של רומא בקו C נחשפו אלמנטים מתקופת המאה השלישית לספירה – זמן הקיסרות הרומית – שהשתמרו בזכות שריפה שהתרחשה במקום.

המדובר ברצפת עץ וברהיטי עץ שבעקבות השריפה התפחמו וכן במבנה מגורים, רצפות פסיפס ועוד. נדיר מאוד למצוא חפצים עשויים עץ שהצליחו להחזיק מעמד 1700 שנה וכאמור הסיבה מזכירה את ההשתמרות המופלאה של העיר פומפיי. עוד מצאו הארכיאולוגים עצמות של כלב שככל הנראה ניסה לברוח בזמן השריפה אך נלכד בחדר.

https://www.youtube.com/watch?v=NyR2-8ME0VU

עניין שבשגרה

זוהי אינה הפעם הראשונה שעבודות לאורך קו C המחבר את הפריפריה במזרח העיר למרכז מגלות ממצאים ארכיאולוגיים. לאורך שנות ההקמה של הקו (שהתארכו יותר מהצפוי, גם בגלל נושא השימור הארכיאולוגי) נמצאו פריטים רבים ואחת התחנות של הקו אינה אלא מוזיאון משולב שבו אפשר לא רק לתפוס רכבת לצד השני של העיר אלא גם לצפות בחפצים שנחשפו במהלך העבודות, לקרוא עובדות היסטוריות על התפתחות העיר ואולי להרגיש קצת כמו חייל האימפריה שנקלע בטעות ליום סואן במטרופוליטינה.

קו C הרומאי שיצטרף עם השלמתו לקווי A ו-B הותיקים נחשב למתקדם יותר מהם והוא למעשה קו אוטונומי שנשלט מרחוק, או במילים אחרות, קו ללא נהג. אורך הקו כ-18 קילומטרים מהם עשרה מתחת לאדמה והיתר מעליה, בגובה הרחוב או בהגבהה מעליו. סדר הגודל של הפרוייקט דומה לקו האדום המוקם בימים אלה בגוש דן והוא מציע 21 תחנות. בתוך שנים ספורות יושלמו גם התחנות המערביות יותר של הקו כשהתחנה של הקולוסיאום צפויה להתחיל לשרת את הנוסעים בשנת 2022.

העבודות יימשכו

התחנה שבה נחשפו הממצאים היא Amba Aradam המתוכננת להיות תחנה אחת לפני זאת של הקולוסיאום. ברומא כולם שותפים להתרגשות וגם האנשים שאמונים על בניית התחנה מבינים שיצטרכו לערוך שינויים בתוכניות. כעת ייתכן שינסו לשלב את הממצאים האריכאולוגיים במבנה התחנה בצורה שתשמר את הצורה שבה נמצאו.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם