עשרים מורים יצאו מברלין מדי שנה להשתלמות ביד ושם

0

אתמול (שני) נפגשו בבית ועידת ואנזה – אותו מקום שבו נפגשו בכירי המפלגה הנאצית כדי לגבש את הפתרון הסופי – יוסי גביר מיד ושם בירושלים והסנאטורית לענייני חינוך של ברלין סנדרה שירס (SPD) כדי להצהיר על תוכנית משותפת של ברלין ומרכז הזיכרון בירושלים לטובת הכשרת מורים מקומיים.

יד ושם מקיים כבר למעלה מעשור קשרים פדגוגיים עם בתי ספר בגרמניה כשעד כה עשר מדינות פדרליות כבר חתמו על הסכמים דומים. דווקא ברלין שהיה ראוי כי תהיה ראשונה מבין המדינות הפדרליות של גרמניה בביסוס קשר עמוק וקבוע עם מוסד יד ושם התעכבה מסיבות שקשה להעריכן.

אתר הזיכרון בואנזה, ברלין
אתר הזיכרון בואנזה, ברלין

גיבוש תוכנית חדשה

כעת כשדור השורדים שעדיין יכול להעיד על מה שקרה בגרמניה הנאצית הולך ומתמעט מבינים גם בגרמניה שדרושה תוכנית לימודים שונה מזאת בה השתמשו עד כה. היו, גם כאן בברלין, בתי ספר שנקטו יוזמה עצמאית והביאו לכיתות ניצולי שואה שסיפרו ממקור ראשון על מה שהתרחש. התוכנית לעתיד מבקשת להיעזר במערך הזיכרון והתיעוד הגדול שהוקם בירושלים כדי לספק למורים ולתלמידים חומרים "חיים" להמחשת השואה והאנטישמיות.

טענות של מורים על כך שתמונות של גופות יוצרות הרתעה אצל תלמידיהם הביאו בתי ספר לנסות ולגבש תוכנית זיכרון שתשים דגש לא רק על המוות אלא על החיים של היהודים לפני השואה ואחריה. עם גיבוש על הסכם חילופי המידע יצאו מעתה בכל שנה כמה עשרות מורים מברלין להשתלמות ביד ושם ולמערכת החינוך בברלין יסופקו חומרים שיאפשרו את המשך תרבות הזיכרון גם בשנים הבאות.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם