תוצאת היחסים המידרדרים בין טורקיה וגרמניה: בסיס חדש למטוסי קרב גרמניים קרוב לישראל

שדה התעופה אל-אזרק, כ-100 קילומטר מזרחית לרבת עמון בירדן עשוי לאכלס בקרוב טייסת של מטוסי טורנדו גרמניים שמשתתפים בסיוע לכוחות הנלחמים בדאע"ש בסוריה. עד כה יצאו הטייסים הגרמנים לטיסות צילום מעל סוריה מבסיס בשם אינג'ירליק המשותף לנאט"ו, חיל האויר הטורקי והאמריקאים.

לאחרונה ובעקבות ההפיכה הכושלת בטורקיה נשמעים קולות צורמים בין ברלין לאנקרה כשהמריבה הדיפלומטית האחרונה היא טענה של טורקיה כי גרמניה הסכימה להעניק מקלט מדיני למאות מתנגדי המשטר שהיה להם חלק בניסיון ההפיכה בקיץ שעבר. הגרמנים וגם הטורקים העלו ביניהם את המתיחות עם סירוב הדדי לכניסה של אנשי פרלמנט וכך למשל הטורקים החליטו שלא לאפשר לגורמים רשמיים מגרמניה לבקר בבסיס חיל האויר באינג'ירליק. כתוצאה מגיעה ההצהרה אמש של אורסולה פון ליין, שרת ההגנה של גרמניה כי גרמניה תנטוש את הבסיס. גם זיגמר גבריאל שר החוץ התבטא באופן דומה.

מטוסי טורנדו גרמניים בירדן

גרמניה צפויה להחליט מחר (רביעי) על העתקת הבסיס למתקן בירדן. שדה התעופה אל אזרק נמצא רק כ-200 קילומטרים מתל אביב וזאת תהיה הפעם הראשונה שמטוסי קרב גרמניים — גם אם מדובר בטיסות לצורכי איסוף מודיעין בלבד – יטוסו במרחב האווירי הצמוד לזה של ישראל.

אל אזרקהטורקים בינתיים אומרים כי הסיטואציה הפיכה ואם הגרמנים ילכו לקראתם צעד אחד, הם ילכו שני צעדים. הכוונה שלהם היא כמובן למנוע את קליטתם של מתנגדי המשטר בגרמניה, דבר שכנראה גרמניה הרשמית לא תיענה לו. לגרמנים אגב מטוסים גם בבסיס צפוני יותר בטורקיה בשם קוניה ושם נכון לעכשיו אין הגבלות מצד הטורקים על ביקור של אנשי ממשל וצבא גרמניים.

הידרדרות מתמשכת

ההידרדרות ביחסי גרמניה וטורקיה נמשכת כבר זמן מה כשארדואן עצמו האשים באחד מנאומיו את הגרמנים בכך שאינם שונים מהנאצים. מרקל וגם מרטין שולץ היו"ר החדש של מפלגת ה-SPD הגיבו בחריפות ונדמה שאת העננה השחורה שחולפת בין ברלין ואנקרה יהיה קשה לפזר בזמן הקרוב.

שדה התעופה אינג'ירליק ליד העיר אדנה הוקם בשנות החמישים על ידי הצבא האמריקאי ושימש את האמריקאים בין היתר במלחמת המפרץ ובמלחמת אפגניסטן. כתשעים פצצות אטום מאוחסנות בבסיס זה.

מטוס טורנדו גרמני

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם