אוצר של מאה ושלושים מיליון דולר חבוי ככל הנראה באיי סיישל. איש אחד מחפש אותו

0

איי סיישל באוקיאנוס ההודי ידועים כמקום שבו חבויים אוצרות. פעם היתה זאת תחנת עצירה קבועה לשודדי ים – מקום מבטחים רחוק מחופי אפריקה והודו. אלא שמי שגר באיי סיישל ובעיקר על האי מאהה בצפון מזרח סיישל מכיר גם סיפור יוצא דופן על מגה-אוצר שחבוי באי והסיפור הזה מלהיב את כל מי ששומע אותו

במשך כמעט שלושים שנה חיפש אדם בשם רג'ינלד הרברט קרוז-וילקינס או "איש האוצר" את המטמון שהותיר אחריו לפי האגדה צרפתי בשם אוליביה לבאסר. לבאסר היה איש ים שהיה ידוע ביכולותיו לתקוף את האויב ולמרות שהוצעו לו תפקידים הגונים העדיף ללכת לכיוון של פיראט או שודד ים.

בשנת 1716 לבאסר החל את הקריירה החדשה שלו וחמש שנים אחר כך ביחד עם 750 פיראטים ושלוש ספינות תקף ספינה פורטוגלית שהניפה דגלים של אנגליה בנמל של לה ראוניון שנקראה אז בורבון. הצוות של הספינה נרצח על ידי הפיראטים של לבאסר וזאת מבלי שהיה ידוע לתוקפים מה מסתתר על הספינה עצמה. רק בתום הקרב התברר האוצר שהספינה הובילה. זהב, כסף, אבנים יקרות, יהלומים ועוד.

כשהתבררה התכולה המדהימה של הספינה ידעו הפיראטים של לבאסר שצריך למהר לפני שהצי הבריטים יגיע לטפל בהם. הם ברחו למדגסקר וחילקו את השלל בין אנשי הצוות. לבאסר עצמו קיבל כמובן יותר מהשלל ולפי השמועה החביא את חלקו באי מאהה שבקבוצת איי סיישל. בתחילה הוחבא האוצר במערה ובהמשך נקבר כשרק לבאסר יודע את מקום הקבורה וזאת לאחר שדאג להרוג את הצוות שקבר את האוצר.

זרק רמז

ב-1730 נתפס לבאסר והוצא להורג. רגע לפני שנלקח צעק "האוצר שלי למי שיבין" וזרק קריפטוגרמה על דף נייר לנוכחים שהיו במקום. הוא ידע שחלק מהנוכחים במקום שייכים לברית הפיראטים. הקריפטוגרמה הוכחה כאותנטית על ידי המוזיאון הבריטי והיא מכילה 17 שורות של סימנים לא ברורים.

לבאסר מתברר היה אינטלקטואל שלמד לטינית ויוונית. הוא שילב במפת הסתרים שלו מידע רב ובמשך שנים ניסה קרוז-וילקינס לפענח את כתב החידה גם דרך שימוש ביוונית ובעברית. גם מדע האסטרונומיה, המיתולוגיה היוונית, תחום האסטרולוגיה ואחרים הפכו לנושא לימוד מתוך הנחה שלבאסר השתמש בהם. בסופו של דבר נמצא הקשר לסיפור של הרקולס מהמיתולוגיה היוונית ו-"איש האוצר" של איי סיישל קבע את המיקום באיזור Bel Ombre על החוף הצפוני של האי מאהה.

על האי מאהה כ-80,000 איש וכנראה שכולם מכירים את הסיפור על האוצר הגדול שמתחבא אצלם. זהו הגדול שבאיי סיישל, אורכו 26 קילומטרים ורוחבו 17 קילומטר. סך הכול ישנם 111 קילומטרים של חוף ואיפשהו, באיזור החוף, נמצא המטמון.

איי סיישל
By Hansueli Krapf (User:Simisa) – Own work, CC BY-SA 2.5,

ממשיך בחיפוש

כיום ממשיך ג'ון שהיה בן 18 כשאביו נפטר את מלאכת חיפוש האוצר. לכתב הבי. בי. סי. שבא לדבר איתו על הסיפור אמר: "מצאתי כבר את האוצר המנטלי, עכשיו נשאר רק למצוא את האוצר הפיזי."

ג'ון מצא שלל עצמים שהיו שייכים לפיראטים כמו גם סימונים על הסלעים שהוא מאמין כי צוירו על ידם. הוא השתמש במגוון של אמצעים כמו גם בציוד מתוחכם כדי להתקרב לאוצר בהשקעה כספית לא קטנה. המערה שעכשיו הוא מתמקד בה – סמוך לחוף – היא לדעתו החוליה האחרונה. ניתן להגיע אליה רק דרך מנהרה שעוברת תחת המים.

הממשל המקומי הטיל על ג'ון כמה הגבלות שכמעט גרמו לו לוותר אבל בנו של האיש שהקדיש את חייו לאוצר ממשיך את מפעל החיים של אביו והוא מקווה שבסופו של דבר יצליח להתגבר על המכשולים האחרונים בדרך לחשיפת האוצר. אם ימצא את האוצר יצטרך להתחלק עם המדינה חצי חצי, עיסקה לא רעה, גם לדעתו, לסכום של 130 מיליון דולר.

מצאו מלונות על האי סיישל

מצאו מלונות על אי האוצר, מאהה

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם