היי דרומה מלונדון…

0

רק שעתיים לכיוון דרום ואתם מגלים שיש תחליף לעיר הגדולה. מגינה קטנה ומקסימה, דרך חוף נקי ויפה, פארק עם כבשים וצוקים ועד לעיר קיט מוכרת שתמיד נחמד לחזור אליה. הנה כמה אפשרויות להתרעננות מהאוויר הלונדוני

הגינה של ג'ף

קצת פחות משעתיים נסיעה מלונדון לכיוון דרום אנחנו מגיים לאטרקציה קטנה וחביבה בשם Driftwood by Sea. האנגלים שיוצאים מדעתם כשמתחילים לדבר על גינות, צמחים וגננות (כמעט כמו שהם שמחים לדבר על מזג האוויר) מעודדים מאוד הקמה של גינות פרטיות ובבריטניה כולה יש קרוב ל-4000 גינות פרטיות שאנשים הקימו ושזכו להיכנס לתוך רשימת הגינות היפות במדינה. המשמעות היא גם זרם קבוע של מבקרים ותיירים.

ב-Seaford, איסט סאסקס בקצה הדרומי של בריטניה ובסמוך לים הקים לונדוני בשם ג'ף סטונבנקס את הממלכה הפורחת שלו. ג'ף עזב את לונדון לפני חמש שנים כשבמכונית שלו כל הצמחים שהיו לו בבית. עם המעט הזה התחיל להפריח את המדרון שעליו נמצא הבית החדש מול הים. ולמרות התנאים הקשים, הבעיות עם הקרקע והקירבה לים הצליח ליצור גן עדן חלומי שכבר זכה בפרסים רבים וזכה להרבה מאוד יחסי ציבור.

מדרום ללונדוןקשה לדמיין גינה ישראלית שתחזית מזג האויר או תוכנית הבוקר הראשית שולחת אליה את החזאי או המגיש כדי לשדר ממנה. אצל ג'ף כבר ביקרו הרבה שדרני טלוויזיה, רדיו ועיתונאים ואם זוכרים שמדובר רק בגינה אחת מתוך אינספור בבריטניה אפשר לקבל מושג גם לגבי הטירוף של הבריטים לנושא אבל גם להצלחה של ג'ף בבית החדש שלו.

ג'ף שמעיד על עצמו כמי שאינו מסוגל לנוח בגינה שלו ("תמיד יש מה לעשות") כבר רשם כ-15,000 מבקרים בגינה והוא ללא ספק מקור השראה לחובבי הז'אנר. בין היתר הוא מקפיד להתרים לטובת ארגוני צדקה. ניתן לשאול את הבעלים שאלות לגבי הצמחייה (אם הוא נוכח במקום) וכדאי לשים לב שיש מדרגות בשטח הגן כי הוא בנוי על צלע גבעה.

כתובת: 4 Marine Dr, Seaford BN25 2RS, UK

אתר אינטרנט: http://www.driftwoodbysea.co.uk/

חוף Seaford

אם כבר אנחנו כאן, לא נפספס את חוף הים. אמנם 400 סוגי פרחים אין כאן אבל נופים נהדרים לכל כיוון יש ויש. החוף נקי במיוחד והאבנים הקטנות עושות תמיד חשק ללכת עליהן יחפים.

חוף סיפורד
חוף סיפורד

Berit Watkin

לאורך השנה כולה החנייה היא בחינם ויש בשפע ממנה, שינוי מרענן לישראלים שרגילים למצב ה-'אין חניה' ליד החופים בישראל.

יש ספסלים, בתי קפה וכל מה שצריך בעיקר כדי להיגמל מאווירת הקניות והעסקים ולשקוע לתוך השלווה שהטבע מציע.

פארק Seven Sisters Country

אחרי שטעמנו מהגינה של ג'ף ומהים זה הזמן לנסות פארק יפה שבו אפשר בקלות לבלות במשך מספר שעות לבד או עם כל המשפחה. האטרקציה המרכזית כאן היא כמובן הצוקים העשויים אבן גיר. אם הסתובבתם כבר בבריטניה בטח כבר נתקלתם בהם (למשל ב-Dover). למרות שהם נראים מרשימים בתמונות או בסרטי וידאו אי אפשר להשוות את התחושה עם מה שמרגישים כשהם מופיעים פתאום מולכם ואחריהם הים.

מדרום ללונדון

digitaltemi

אין גידור על הצוקים ולכן כמובן מומלץ לא להתקרב מדי. בימים בהירים אפשר לראות רחוק ולהתפעל מהנוף אבל האמת היא שדווקא בימים של ערפל כל הסביבה הופכת למכושפת ויפה בהרבה.

כתובת: Exceat, Seaford BN25 4AD, UK

סיור אופניים בברייטון

חצי שעה נסיעה על קו החוף לכיוון מערב נמצאת ברייטון. ברייטון והוב צורפו יחד לעיר אחת שמושכת אליה לא רק את הבריטים שמחפשים את "לונדון של הים" אלא גם הרבה מאוד זרים שמגיעים בין היתר כדי לשפר את האנגלית. העיר ידועה גם בסצינה ההומו-לסבית שלה כמו גם בהיותה מעוז של שמאל אקטיביסטי. לישראלים אולי אלה לא חדשות משמחות שכן השמאל הבריטי ובעיקר הרדיקלי לא תמיד מחבב את ישראל אבל אם אתם כאן רק לטיול אפשר גם להימנע מפוליטיקה לכמה ימים או שעות לפחות.

מדרום ללונדון

Dominic Alves

בברייטון מומלץ להימנע ממלכודות התיירים והקניונים ובמקום זה לקחת סיור אופניים שיציג בפניכם לא רק את הנופים המרגיעים סביב אלא גם את ההיסטוריה והתרבות העשירים של המקום.

כתובת: 15D Milton Road, Brighton. BN2 9TQ, UK

מוזיאון וגלריה לאומנות של ברייטון

נקנח במוזיאון ובגלריה של ברייטון. לא מדובר במקום שמצריך יותר מחצי שעה של ביקור ובכל זאת חובבי החרקים שבכם יוכלו להתרשם מאוסף של חצי מיליון חרקים. יש גם פריטי אמנות שנרכשו מהודו ומאפריקה בשנות העשרים והשלושים של המאה שעברה, ציורים, פסלים ועוד.

מוזיאון ברייטוןKlovovi

פתוח כל יום מעשר בבוקר עד חמש בערב. סגור בימי שנה.

כתובת: Royal Pavilion Gardens, Brighton BN1 1EE, UK

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם