החל מסוף השבוע הבא: סיורים למנהרת הניסוי הראשונה של הרכבת התחתית בברלין

בזמן שבתל אביב, רמת גן, בני ברק ופתח תקווה מורגשות היטב עבודות הכרייה וההכנה של הרכבת הקלה הראשונה של גוש דן, כאן בברלין יחלו ב-8 באפריל סיורים מיוחדים בקבוצות קטנות לאתר הניסויים הראשון של הרכבת התחתית בברלין. מה שהפך למחסן נשק ולמקלט בזמן המלחמות היה לפני 120 שנה, הצעד הראשון שעשתה ברלין לעבר מערך תחבורה תת קרקעי מפותח.

האתר באיזור גזונדברונן היה בעצם ניסיון ראשון של גרמניה להתחקות אחרי פרוייקט הרכבת התחתית של לונדון. בעוד רבים האמינו כי מדובר בפרוייקט מסובך מדי, מקים חברת AEG אמיל ראטנאו היה בין אלה שדחפו קדימה להוציא לפועל את כריית המנהרה הראשונה.

מנהרת המבחן של AEG נמתחה לאורך 295 מטרים בלבד. רוחבה היה 2.60 מטרים וגובהה 3.15 מטרים. תאריך תחילת העבודה, 31 במאי 1897.

הצילה את התחבורה בעיר

הראייה לטווח רחוק השתלמה. מיליון וחצי נוסעים ברכבת התחתית בברלין מדי יום וכמעט 150 קילומטרים של מסלול מתחת לאדמה הם ההוכחה שהחזון היה ראוי להגשמה. קשה לתאר את ברלין היום בלי אותה תשתית אדירה של תחבורה מתחת לאדמה. אולי לנו, כישראלים, בכל זאת יש איזו יכולת מובנית לדמיין את הכאוס שהיה נוצר אם מיליון וחצי נוסעים היו מחפשים בכל בוקר אוטובוס או מונית כדי להגיע לעבודה.

העמותה שאחראית להכנת האתר למבקרים ולסיורים נקראת Unterwelten והיא פעילה כבר 20 שנה ומקיימת סיורים לאתרים מיוחדים בעיר התחתית כמו למשל בונקרים או מתקנים שונים מתקופות המלחמה והמלחמה הקרה. מנהרת הניסוי של הרכבת התחתית היתה כבר בתוכנית הסיורים של העמותה אבל סכסוך שהתגלע בין גופים שאחראים על המקום הביא להפיכת המנהרה למקום נטוש. בשנה האחרונה שופץ האתר ובין היתר נשאבו מים שהגיעו עד לגובה של 1.20 ויצרו נזק משמעותי. 200 אלף אירו גויסו ללא סיוע ממשלתי כדי להשלים את הפרוייקט ולהכין את מנהרת התחתית הראשונה של ברלין למבקרים.

10 מעלות מקסימום בקיץ

הסיורים למנהרת התחתית הותיקה ביותר של ברלין יצאו בימי שבת החל מהשמונה באפריל בשעות 11:00 ו-13:00 ויוגבלו ל-25 איש לסיור. במקרה שתהיה התעניינות תשקול העמותה הוספה של מועדי ביקור.

אורך הסיור כשעה וחצי. יש להצטייד בבגדים חמים שכן הטמפרטורה במנהרה לא עולה מעל 10 מעלות, גם לא בשיא הקיץ.

נקודת המפגש: Voltastr. 6.

כרטיסים, החל מ-13,10 אירו ברכישה אונליין בלבד (לא ניתן לרכוש יותר מ-5 כרטיסים לסיור)

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם