זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

אז כמה עולה לחיות ברומניה?

חשבתם על רומניה בתור יעד לרילוקיישן או לחופשה ארוכה ללא תאריך סיום ידוע? האמת היא שהארץ המשופעת במשאבים טבעיים לא מושכת קהלים גדולים של ישראלים מלבד לחופשות קצרות או לצורך לימודים. הישראלים שיכולים להשתקע מחדש בארץ חדשה בוחרים על פי רוב יעדים מערביים ובעלי שוק עבודה חזק. בכל זאת מעניין להציץ במדדי יוקר המחייה ברומניה.

נתחיל בחלק הכי מעניין והוא גובה המשכורת. הרומני (או הרומניה) הממוצע מביא הביתה בסוף החודש תלוש של כ-2000 ש"ח. הוא כמובן מביא את זה ב-Leu, המטבע המקומי שכן למרות השתייכותה של רומניה לאיחוד האירופאי מטבע האירו עדיין לא הוחל בה. לכל המוקדם יעברו הרומנים לשימוש באירו ב-2020. אגב, בדומה לישראל שעברה משקל לשקל חדש גם הרומנים עברו ל-Leu חדש לפני מספר שנים.

נמשיך לנדל"ן. מחיר למ"ר ממוצע במרכז העיר עומד על כ-4,500 ש"ח. לו המחיר הזה היה תופס גם בישראל היה ניתן לקנות דירת 100 מטרים רבועים במרכז עיר בישראל במחיר של 450,000 ש"ח. המרחק מהמציאות הישראלית מדגיש את הפער בין מחירי הנדל"ן ברומניה לישראל. בהכללה אפשר לדבר על שליש מחיר ומטה לנכסי נדל"ן בהשוואה לישראל.

מחוץ לעיר יורד המחיר ברומניה לכ-3250 ש"ח למ"ר. כמובן שבבוקרשט המחירים יהיו גבוהים יותר ובערים רחוקות כמו יאש או ברשוב המחירים עשויים להיות נמוכים יותר. מדובר בממוצע כלל רומני.

Dennis Jarvis cc by 2.0

כמה עולה לשכור דירה ברומניה? דירת חדר במרכז העיר תעלה כ-1000 ש"ח. דירת שלושה חדרים כ-1800 ש"ח. מחוץ לעיר אפשר למצוא ברומניה דירות חדר גם ב-700 ש"ח לחודש ודירות שלושה חדרים גם ב-1250 ש"ח. חיפוש מדוקדק יותר יביא גם לתוצאות נמוכות יותר (אבל גם גבוהות יותר בפרוייקטים של יוקרה או לתושבים זרים).

הוצאות הבית ובהן חימום, גז, חשמל ומים יעלו בסביבות ה-350 ש"ח.

נצא קצת מהבית. כרטיס חופשי חודשי לתחבורה הציבורית ברומניה עולה 52 ש"ח וכל נסיעה בודדת תעלה 1.7 ש"ח. שעה המתנה של נהג המונית שלכם לא תרושש אתכם שכן מחירה רק כ-13 ש"ח. כל קילומטר של נסיעה במונית עולה כשקל וחצי. אם אתם בעניין של לקחת את ההגה לידיים, פולקסווגן גולף 1.4 עולה ברומניה כ-60,000 ש"ח.

לרשום את הילד לגן פרטי יעלה לכם ברומניה כ-1850 ש"ח. משכורת שלמה כמעט של תושב ממוצע. מנוי למכון כושר יעלה כ-100 ש"ח לחודש ואילו כרטיס לקולנוע בסביבות ה-20 ש"ח.

נקפוץ לסופר. קילו תפוחים ברומניה, 2.80 ש"ח, תפוזים 3.80, בננות 4.20, ביצים 6 ש"ח וחלב באיזור השלושה שקלים חדשים.

לסיום, ארוחת במסעדה לא יקרה ברומניה יכולה להסתכם בחשבון של פחות מעשרים ש"ח. ארוחה לשניים במסעדה רגילה תעלה קצת פחות מ-90 ש"ח בממוצע.

השאר תגובה