זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

מבחן יוקר המחיה: ברלין מול קו סמוי (תאילנד)

למבחן הזה חיכיתם. אחרי שהשווינו את יוקר המחיה בברלין לערים כמו תל אביב ולונדון הגיע הזמן לבדוק מה נותר מהאטרקטיביות של ברלין כששמים אותה בטבלה אחת לצד יעד במזרח הרחוק. בחרנו להתחיל במקום שקט, מאוד שקט, עם חופים שבהם יש בעיקר חול לבן והרבה פסטורליה. האי קו סמוי בתאילנד, השני בגודלו אחרי פוקט, מציע חיים נוחים יותר כלכלית מברלין ואפילו בפער ניכר, אבל רק בתנאי שאתם מרוויחים את הכסף שלכם מחוץ לאי

ישראלים כבר יש שם, לא מעט, ואם הם לא מייצרים הרבה באזז תקשורתי כמו קהילת הישראלים בברלין (מרצונה או שלא מרצונה) אולי זה בגלל שפשוט נוח להם. הנה כמה נתונים מעניינים על יוקר המחיה בקו סמוי, תאילנד בהשוואה לברלין. מכיוון שהנתונים מקו סמוי הגיעו רק מכמה עשרות משתתפים גיבינו את הדאטה בתשובות של משתתפים מבנגקוק (כ-300 משיבים) וארבעה יעדים נוספים בתאילנד כדי להגיע למספר משיבים דומה לזה שבברלין.

ארוחת במסעדה לא יקרה, על פי אתר Numbeo האוסף נתונים על מחירי שירותים ומצרכים בערים שונות בעולם תעלה לכם בברלין 8 אירו. בקו סמוי אותה ארוחה (עם שילוב של חריף, חמוץ, מתוק, מלוח…) תעלה רק 1.6 אירו, הבדל של כ-400%. ספתח מהנה להשוואה בין הערים.

ארוחה במקדונלד'ס בברלין יקרה רק ב-40% בהשוואה לקו סמוי ושליש ליטר של בירה מיובאת מייצג את הפער הכי קטן בקטגורית המסעדות, רק 12% יקר יותר בברלין. כשתבקשו מים או קולה במסעדה, שוב תשלמו בברלין בין פי שניים לפי שלושה.

שלווה אינסופית. קו סמוי

jipe7 cc by 2.0

מוצרי החלב בברלין זולים בחצי

בסופר מרקט תגלו שהחלב והגבינות בברלין זולים יותר מאשר בתאילנד. המחירים בברלין למוצרי החלב עומדים פחות או יותר על חצי מאלה בתאילנד. מחיר הלחם כמעט זהה אבל האורז יקר ב-80% בברלין והביצים בכ-40%.

בננות עולות בקו סמוי פחות מאירו לקילו בזמן שבברלין המחיר הוא 1.6 אירו. חוץ מהתפוחים והתפוזים שבברלין עולים פחות, כל שאר מחלקת הירקות והפירות זולה יותר בקו סמוי בפער שבין עשרה לחמישים אחוזים. בבנגקוק לא מצאנו הבדל במחירי התפוזים בהשוואה לברלין אבל התפוחים נשארו זולים יותר בכ-30% בברלין. העגבניות וגם חזה העוף יקרים כמעט פי שניים בברלין לעומת בנגקוק.

בקטגוריית הרכב והתחבורה מה שזול יותר בברלין זה לקנות פולקסווגן או טויוטה קורולה. הרכבים הללו עולים כ-15% פחות בברלין. אמצעי התחבורה הציבורית בקו סמוי (אלה שישנם) יעלו פחות.  כך למשל כל קילומטר במונית יעלה בברלין כשני אירו ובקו סמוי כשמונים אירו-סנט. לפי הנתונים מבנגקוק מדובר בפער של 1150%. רק 0.16 אירו סנט לקילומטר במונית וזה עוד לפני שאובר הגיעו. חופשי חודשי בבנגקוק עולה קצת יותר מ-32 אירו לעומת 81 בברלין.

נדל"ן מחוץ להישג ידם של המקומיים. קו סמוי

jipe7 cc by 2.0

לא למי שמרוויח משכורת מקומית בקו סמוי

ומה בתחום חשבון ההוצאות החודשי כמו גז, חשמל ומים? בתאילנד תיפרדו כל חודש מקצת יותר משבעים אירו. בברלין תצטרכו לשלם יותר ממאתיים שלושים אירו עבור חשבונות שוטפים אלה.

מגיעים לחלק המעניין ביותר, בכל מבחן יוקר מחיה. גובה המשכורת נטו אחרי מיסים ומחיר שכר הדירה. בעוד המשכורת בברלין גבוהה פי חמישה מזאת שאפשר לקבל בקו סמוי –  כ-2015 אירו בברלין לעומת 418 אירו באי התאילנדי היפה (680 אירו בבנגקוק), הרי שההפרש במחיר השכירות לדירת חדר בודד במרכז העיר/האי עומד על 92%. כ-700 אירו לחודש בברלין לעומת 336 אירו בקו סמוי (524 אירו בבנגקוק). למעשה, שכר הדירה בקו סמוי דורש כמעט את כל המשכורת הממוצעת מה שהופך את הדיור לבעיה לא פשוטה למי שמרוויח את לחמו במטבע המקומי באט.

הבעיה מחריפה עבור המקומיים בקו סמוי כשמגיעים לדירות מרווחות יותר. דירה של שלושה חדרים בקו סמוי במרכז עולה כ-1000 אירו ובברלין כ-1370, הפרש של פחות מ-40% לטובת ברלין. המחירים מחוץ למרכז בקו סמוי יורדים לדירות שלושה חדרים עד ל-550 אירו. גם בבנגקוק שכירות של שלושה חדרים עולה פי שניים מהמשכורת נטו אחרי מיסים.

קו סמוי. החיים הטובים לזרים עם מקור הכנסה לא מקומי

קו סאמוי
Nick Hewson cc by 2.0

כוח קנייה מקומי עדיף לברלינאים

כשמגיעים לקניית דירה המצב בתאילנד מייאש עבור מי שמרוויח במטבע מקומי. עם מחיר של 3770 אירו למ"ר במרכז העיר, לא ברור מי יכול לקנות שם נכס. בברלין המחיר למ"ר במרכז העיר עומד על 4260 אירו. מחוץ לעיר, המחירים בבנגקוק יורדים ל-1800 אירו למ"ר ובברלין ל-2900 אירו למ"ר בקירוב.

לסיכום: אם באתם רק לאכול במסעדות, תאילנד תדרוש מכם פחות ממחצית עבור כל ארוחה. גם מוצרי הצריכה השונים יחסכו לכם שלושים אחוזים בקירוב. השכירות בהפרשים שבין עשרה אחוזים עד חמישים אחוזים לטובת תאילנד, אבל כאמור בחישוב גובה המשכורת, התמונה מתהפכת. כוח הקנייה בברלין הוא כ-140% יותר מאשר בעיר הגדולה של תאילנד (אין מספיק נתונים לגבי כוח הקנייה המקומי של קו סמוי מול ברלין) מה שאומר שהחיים נוחים יותר למקומיים שמרוויחים את לחמם בעבודה מקומית בברלין ולא בתאילנד, לפחות כלכלית.

לנוודים דיגיטליים או פרילאנסרים שיכולים לעבוד מכל מקום ומרוויחים משכורת במטבע שאינו באט תאילנדי מדובר בכל זאת בחלום מתוק ורווחי למדי.

השאר תגובה