ברוכים הבאים לערב האחרון של אירופה כמו שהיכרתם

בין אם חירט וילדרס יפסיד הערב ובין אם יעשה את מה שנראה בשעה זאת כאפשרי וינצח את מארק רוטה ראש ממשלת הולנד בבחירות שנערכות היום, הולנד ואירופה בעקבותיה כבר לא ישובו להיות מה שהיו. או כמו שאומר וילדרס בעצמו, "השד לא יחזור לבקבוק. המהפיכה הפטריוטית מנצחת."

וילדרס בן ה-53 יודע על מה הוא מדבר. מהרגע שבריטניה החליטה לפרוש מהאיחוד האירופי והפילה את הקובייה הראשונה של הדומינו החל נוצר מומנטום שעשוי להפוך כבר הערב לתחילת המפולת של כל יתר הקוביות. של האיחוד האירופי.

אם אכן הימין שעדיין קוראים לו קיצוני ינצח (בעוד חודש-חודשיים זה בטח יהיה סתם ימין), יהיה קשה לעצור גם את מרין לה פן בבחירות בצרפת בעוד חודש. גם שם ההכרעה תיפול סביב נושא ההגירה והמוסלמים. אפשר אולי לתת את הקרדיט לראש ממשלת ישראל עם הקריאה לליכודניקים לצאת לקלפיות ולהצביע כי "הערבים נוהרים לקלפיות בהמוניהם". עוד לפני ברקזיט ולפני טראמפ ידע ראש תנועת החירות מה מביא בוחרים לא מוסלמים לקלפי. מה מכריע בחירות. ועכשיו תורו של ראש התנועה למען חירות בהולנד ליישם. ממש חג החירות. 

הולנד, מי היה מאמין, הארץ הליברלית ביותר החליטה לעשות סיבוב פרסה. חוץ מעימות מתוקשר ומכוון עם טורקיה השבוע והתבטאויות ימניות פופוליסטיות שנשמעו גם מפיו של מארק רוטה מצליחה היום הולנד לספק שיעורי הצבעה גבוהים במיוחד, גבוהים בהרבה מהבחירות האחרונות – מה שמזכיר לכל אחד ממיליוני המהגרים שחיים במדינה כי להולנדים יש בעיה עם עצמם, עם המהגרים, עם אירופה ושמעתה שום דבר לא יהיה כמו קודם. עבור המוסלמים בהולנד הטעם של הבחירות כבר מר, מר מאוד, עוד לפני שהספיקו "לבוא בהמוניהם" לקלפיות. 

הדיווחים מהשעות האחרונות בהולנד על הקלפיות שאזלו בהן פתקי ההצבעה, על התורים הארוכים וכאמור אודות ההתגייסות הכמעט מלאה של בעלי זכות הבחירה מזכירים את אווירת ההיסטריה בבריטניה לפני הברקזיט והינם גם תוצאה של אווירת ההלם העולמית בעקבות הניצחון של טראמפ בארצות הברית. כולם מבינים שזה רגע גורלי ונדמה שמאחורי כל הולנדי שעומד היום בתור הארוך עומדים גם צרפתי וגרמני. כולם רוצים לדעת אם טראמפ ההולנדי הולך לנצח ולסמן את הכיוון של אירופה להרבה שנים קדימה. 

הגרמנים יצביעו רק בספטמבר אבל אם הניצחון יהיה הערב של האיש שמבטיח כי יסגור את כל המסגדים בהולנד, יאסור את הקוראן ויחסום את גבולות הולנד להגירה, ספק אם גרמניה תוכל לעצור את השיטפון הפופוליסטי ששוטף את היבשת. אחרי ברקזיט, טראמפ, ניצחון אפשרי של וילדרס ואולי גם של לה פן בצרפת, מה שיישאר מאירופה המאוחדת זה רק הרעיון. הרעיון היפה. 

וילדרס אולי לא יהיה ראש ממשלה גם אם יזכה בבחירות (עניין של תמיכת המפלגות בו ומשחקי הרכבת קואליציה) אבל את השבירה החזקה ימינה אל מחוזות המולדת הפטריוטית קולט יפה לא רק ארדואן באנקרה אלא מיליונים באירופה ובעולם. הפחד מהאיסלאם מפרק את החוליות בשרשרת של אירופה.

היורו סקפטיים שהחלו את דרכם בעיקר בהתנגדות לאיחוד המוניטרי (ממש כמו ה-AfD בגרמניה) הבינו שמה שמביא בוחרים לקלפיות ובהמוניהם זה הפחד מזרים או נכון יותר ממוסלמים. אירופה משתמשת לא רק באותן סיסמאות כמו בישראל אלא גם באותה תוכנת GPS פוליטית. השאלה שנותרה היא איך ייראה העתיד באותו יעד חדש-ישן של בדלנות ושנאת זרים. ההיסטוריה מלמדת שלא משהו.

— בואו לדבר על הבחירות בהולנד בקהילת פוליטיקה אירופאית

1 תגובה
  1. עמית אומר

    מותר כבר להגיד שהתחזיות (והפרשנויות) בכתבה התבררו כלא נכונות?
    וילדרס התחזק, בסך הכל, בחמישה מושבים. מפלגת השמאל (הירוקים) קיבלו 14(!) מושבים. המנהיג שלה, פוליטיקאי ליברל בן 30 ממוצא מרוקאי, מתברר בתור המנצח הגדול של הבחירות. אחוזי ההצבעה הגבוהים זה שלושה עשורים (82%) התבררו בעיקר כהתגייסות הולנדית נגד הימין הפופוליסטי.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם