תחפושת גרמנית ושמה בוגאטי

0

מה משותף לחברת פולקסווגן וליצרן בגדים בשם ברינקמן? שתיהן גילו את סוד הקסם האיטלקי שטמון בשם משפחה איטלקי אחד שנמצא בספר טלפונים ישן במילאנו

באירופה כנראה ששום דבר לא יכול להיווצר בלי סיפור שמקשר בין מדינות ולאומים שונים. חברת האופנה בוגאטי, למשל, היא סיפור שמדגים זאת היטב. 

החברה שנוסדה בגרמניה בסוף שנות הארבעים של המאה שעברה צמחה בקצב לא רע. מעשרות עובדים למאות עובדים. המפעל בבאד אוינהאוזן ייצר בגדים באיכות משופרת ובתוך מספר שנים הכפילה החברה את מספר העובדים בה ונאלצה לעבור למיקום חדש ב-הרפורד. הכול התנהל על מי מנוחות עד שהגיע הביג באנג היצירתי של מנהל השיווק של החברה דאז, קלאוס יורגן מילר. הרעיון המבריק של מר מילר שאי אפשר לטעות לגבי המוצא שלו היה פשוט לפתוח ספר טלפונים מקומי במילאנו, איטליה ולחפש שם קצת יותר מוצלח לחברה.

בוגאטי
בוגאטי. צילום: פייסבוק בוגאטי

עד לאותה הברקה גורלית נקראה החברה בשם ברינקמן. מילר ידע שעם כל הכבוד ליכולת היצור והתכנון הגרמנית זה השיק האיטלקי שחורץ גורלות בעולם האופנה. הוא לא היה צריך לטוס במיוחד למילאנו כדי לעלעל בספר טלפונים (אמיתי, מנייר) וזאת משום שהחברה כבר פעלה באיטליה מאז שנות השישים.

נתן לאצבע ללכת במקומו

איטליה הפכה מהר מאוד לשוק היצוא המוביל עבור החברה הגרמנית והיו צריכות כנראה לעבור כמעט עשרים שנה עד שהאצבע של אותו מילר נחתה על רשומה של איש בשם בוגאטי. השם נשמע איטלקי ומבטיח ונבחר מיד לשאת את קו האופנה של חברת ברינקמן. בשלב ההוא כמובן שאף אחד לא העלה על דעתו שהשם מספר הטלפונים יתפוס כל כך טוב עד שיירש את שם החברה, יום אחד.

גוגל לא היו אז אונליין, וגם לא אופליין. יורגן מילר לא יכול היה לעשות חיפוש פשוט ולגלות שכבר יש אחד בוגאטי מפורסם במילאנו. היה זה אטורה בוגאטי, בן למשפחת אמנים שהחל לייצר… מכוניות. גם כאן הסיפור מתפתל בין מדינת אירופה שכן האיטלקי הקים את הסדנה לייצור מכוניות בעיר שהיתה אז בשליטת האימפריה הגרמנית בחבל אלזס.

בוגאטי. התחפשו לאיטלקים

הסיפור של בוגאטי האמיתי מהמכוניות נגמר בצורה קצת פחות משמחת מזה של בוגאטי מהבגדים. בנו הצעיר של אטורה בוגאטי, ז'אן – מי שהוביל את עסקי אביו – מת באוגוסט 1939 בזמן ניסוי מבחן של אחת המכוניות החדשות. האב המייסד נפטר ב-1947 והחברה הצליחה למשוך עד ראשית שנות החמישים אבל אז נסגר הייצור ובוגאטי פסקה מלהתקיים. 

עלה לכל מדינה באירופה

בוגאטי של הבגדים לעומת זאת החלה לפתוח עוד סניפים וחנויות ולהתרחב באירופה. איטליה המשיכה להיות יעד יצוא מספר אחת אבל אליה נוספו עם השנים גם הולנד, בריטניה, צרפת ומדינות נוספות. הסמל של החברה, זר עלים סביב המילה בוגאטי נועד לסמל כל אחד ממדינות אירופה – עלה לכל מדינה, קצת כמו הכוכבים בדגל של אמריקה. 

בהקשר זה מעניין לציין שבוגאטי של הבגדים לא בחרה לנסות ולכבוש גם את אמריקה. העסקים שלה, מלבד מפעל יצור באינדונזיה הם רובם ככולם כאן באירופה. פולין, רומניה, בוסניה ולטביה הן מדינות נוספות בהן מתקיים 90% מהייצור (היתר בגרמניה). בגרמניה נמצא גם הניהול והתכנון כשהמטה של החברה נותר גם היום בעיר Herford, צפונית מערבית לבילפלד.

מכונית היוקרה בוגאטי. אין קשר לחברת האופנה

בוגאטי
בוגאטי ben, cc by 2.0 Flickr

אם מחפשים גם כאן את ההקשר ההיסטורי, בילפלד היתה ידועה כעיר הפשתן בימי הביניים ויש לה היסטוריה של יצור טקסטיל. מרחיקי הלכת יוכלו גם להצדיק את המעבר מברינקמן לבוגאטי בעובדה שהאיזור היה בעבר חלק מהאימפריה הרומית הקדושה (חבל וסטפאליה בגרמניה).

המנוע הגרמני של האוטו האיטלקי

קו האופנה בוגאטי נועד בתחילה רק למעילים לגברים שהחברה יצרה. עם ההצלחה החלו עוד ועוד פריטים להיכלל תחת שם המותג ומאז 2010 גם קו האופנה החדש לנשים של החברה קיבל את השם בוגאטי. כשהיה כבר ברור שבוגאטי זה יותר מסתם מותג הוחלף השם של חברת ברינקמן אחזקות בבוגאטי אחזקות.

קצת צדק פואטי בכל זאת. חיפוש בגוגל של השם בוגאטי היום יניב תוצאות שיתייחסו רובן דווקא לחברת המכוניות ההיא או אם תרצו לבוגאטי האמיתי. זה קורה לא רק בזכות ההיסטוריה המעניינת של מכונית הספורט ההיא (שרק 8000 חתיכות שלה יוצרו) אלא גם בזכות החזרת השם לחיים בשנות התשעים כקו של מכוניות בוטיק ביצור מיוחד. ומי מחזיק היום את בוגאטי הממונעת? נכון, פולקסוואגן הגרמנית שחזרה על השיטה שהמציא קלאוס יורגן מילר. מנוע גרמני משובח עם חזות איטלקית טהורה. 

לאתר בוגאטי (מכוניות)

לאתר בוגאטי (בגדים)

10 הפריטים הנמכרים ביותר של בוגאטי באמזון גרמניה

[amazon bestseller="bugatti"]

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם