בגרמניה החליטו, הבובה הזאת היא מכשיר ריגול מסוכן. המלצה להורים להשמיד אותה

מיי פרינד קיילה
מיי פרינד קיילה. בובה מסוכנת?

המחוקק הגרמני החליט השבוע נגד “בובה חכמה” שנקראת מיי פרינד קיילה (My friend Cayla). הבובה שמיוצרת על ידי חברת ג’נסיס האמריקאית ומופצת באירופה על ידי חברת Vivid Toys נחשדת כאן בגרמניה כלא פחות מאשר כלי ריגול שמסוגל לפגוע בילדים.

למרות שאותה הבובה נבחרה לפני שנתיים לרשימת עשרת הצעצועים הטובים ביותר על ידי איגוד סחר הצעצועים בגרמניה כעת יש מי שמזהיר שהבובה התמימה למראה אינה בדיוק צעצוע.

ההגדרה הנוכחית של הבובה בגרמניה השתנה באופן רשמי ל-“מכשיר ריגול לא חוקי” ובעקבות כך מי שמחזיק את הבובה או מוכר אותה עשוי לשלם קנסות.

איסור להחזיק או למכור מכשירי מעקב מסווים

הסיבה להמלצה להשמיד את הבובה קשורה בחוק הגרמני שאוסר לייצר, למכור או להחזיק מכשירי מעקב המוסווים כחפץ אחר. העונש בגרמניה עומד על מקסימום של שנתיים מאסר למי שמפר את החוק.

הפרק הנוכחי והמפתיע בסיפור של קיילה התחיל לאחר שסטודנט באוניברסיטת סארברוקן העלה את חששותיו לגבי הבובה בריאיון למגזין האוניברסיטאי. “הגישה לבובה היא לחלוטין לא מאובטחת, אין שום סיסמה שמגינה על החיבור”

מיי פרינד קיילה עובדת בצמוד לאפליקציה. לאחר שמפעילים את הבובה היא מתחברת לאפליקציה ובעזרת מיקרופון שמוחבא בגופה יכולה להעביר את השאלה של הילד לאפליקציה ולקבל תשובה למשל ממנוע החיפוש גוגל. האפליקציה יודעת להפוך את התשובה של גוגל לטקסט מדובב וכך הילד או הילדה שפונים אל הבובה בקולם האנושי מקבלים מענה על כל שאלה בקולה של הבובה.

צילום: פייסבוק רשמי של החברה המייצרת

פיתוי להאקרים ופדופילים

החשש הוא כמובן שהאקרים יכולים להתחבר לבובה בעזרת קישור הבלוטות’ ולהאזין לשיחות שלה עם הילד. הם גם יכולים לשלוח מסרים לילד בצורה זאת.

כמו בהחלטות רבות של המחוקק הגרמני ההשפעה צפויה להיות רחבה יותר ולהגיע גם למדינות נוספות באירופה.

החברה המשווקת את הצעצוע בגרמניה עדיין לא הגיבה להחלטה לאסור את מכירת הצעצוע אבל מסרה כי אכן היו בעבר מספר מקרים של האקרים שניצלו את הפירצה האפשרית וכי היא עובדת על שדרוג האפליקציה.

מיי פרינד קיילה היא דוגמה אחת מתוך מספר מוצרים שיוצאים לשוק בחודשים האחרונים ומבקשים לשנות את שוק הצעצועים ולהפוך אותו לכזה שמדובב את הילדים. נכון לעכשיו ולמרות ההמלצה לנתק את הבובה מיד ממשיך האתר המקומי של קיילה לעבוד ולהציע את המוצר להורים.

קניות אונליין
גלו דילים בחנות איביי, מגמות עכשוויות ומבצעים מיוחדים

השאירו תגובה