'אנחנו הישראלים חושבים שמארין לה פן היא ידידה. יום אחד זה יתפוצץ לנו בפנים'

0

דאטה אנליסט, חוויית המשתמש, ניהול מוצר, ג'אווה, פייתון, בינה מלאכותית, מפתח בענן? קחו קורס אונליין במיטב מקצועות הטכנולוגיה והזניקו את הקריירה שלכם לדרך חדשה. הקורסים (באנגלית בלבד) מתחילים ב- 11 וב-12 בנובמבר. לפרטים הקליקו כאן...


מאת שני צ.

גיבורת סוף השבוע שלי היא הגברת מארין לה פן. בטח שמעתם כבר שהיא דיברה בערוץ טלוויזיה צרפתי על זה שאם תיבחר, לא תרשה יותר ליהודי צרפת להחזיק באזרחות כפולה ישראלית-צרפתית. 500,000 היהודים בצרפת – הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה כיום – יצטרכו לבחור פעם נוספת אחרי הבחירות לנשיאות באביב הקרוב.

נגיד שרק אחד מכל עשרה צרפתים מחליט שהוא הולך על האזרחות הישראלית, זה אומר עלייה/הגירה בסדר גודל של כמה עשרות אלפים לביצת הנדל"ן הכי נחשקת במזרח התיכון. לה פן אמרה שאלה שיבחרו באזרחות הלא-צרפתית שלהם לא יצטרכו בהכרח לעזוב את צרפת. אני חושבת שהדגש הוא על המילה בהכרח. קצת קשה להיות אזרח זר בצרפת בעיקר כשידוע שאותה לה פן מתכננת גם מס על מעסיקים שיעסיקו עובדים זרים.

אז מה זה אומר מבחינתנו הישראלים? קודם כל תרבחו ותסעדו. חגיגות המימונה יהפכו אולי ליום העצמאות החדש והשפה הכי רומנטית בעולם תהפוך לשפה שלישית בישראל אחרי השפה השנייה שאף אחד לא מתייחס אליה כאן. שלא יובן לא נכון, אני אוהבת צרפתים, עד כדי כך שאני נשואה לאחד. אבל צריך להבין שלא רק נושא האזרחות הכפולה הוא רגיש, גם מחיר הדירות שהילדים שלי כבר לא יוכלו לעולם לקנות פה הוא רגיש. ויש עוד הרבה נושאים רגישים ברגע שמתחילים לדבר על נאמנות לאומית ועל עדיפות לאומית ועל כל מה שהמילה לאומית נשרך אחריו.

אם שיחת הסלון האחרונה שלנו בבית מייצגת משהו (היא לא, אני יודעת) אז לה פן היא קודם כל דמות מוכרת בישראל. אנשים כבר שמעו עליה, ראו אותה, הפנימו את המסר. כן, כולם כאן גם יודעים שאבא שלה האנטישמי – זה שייסד את המפלגה – אמר שתאי הגז באושוויץ הם רק פרט קטן בהיסטוריה. כשהעזתי לפצות את פי על זה שהיא תיקח את צרפת לכיוון פאשיסטי, היה מי שהיסה אותי. "אבל היא כמו טראמפ, היא תעצור את ההגירה המוסלמית לצרפת, היא לא תיתן להם ללכת ברחוב עם בורקה.."

בדקתי כי רציתי להכין את עצמי לשיחת הסלון של סוף השבוע הבא. לה פן באמת מעריצה את טראמפ וכמוהו אוהבת כנראה את פוטין. היא אפילו אמרה שלמרות שרוסיה היא לא אירופה, מבחינתה הממלכה של פוטין היא חלק מה- Europe of Nations שזה מושג שגם בעלי, בצרפתית, לא ממש הצליח להבין. אז לרוסים מותר יהיה להחזיק אזרחות צרפתית-רוסית וליהודים יהיה אסור.

לפי הטרנד הפרשני הנוכחי, הסיכויים שהגברת לה פן תיבחר בסיבוב הראשון הם גדולים ובסיבוב השני קטנים בהרבה. מצד שני, כבר שמענו על הסיכויים הקטנים של הברקזיט ושל טראמפ וראינו מה קרה בסוף. לא קשה לראות לאן נושבת הרוח באירופה, בעולם. לה פן כבר אמרה שאם תיבחר, אז חוץ מלהראות ליהודים שמחזיקים באזרחות ישראלית-צרפתית מה זה, היא גם תצמצם את אשרות השהייה או ההגירה או הכניסה לזרים מסדר גודל של חמישה אפסים לארבעה אפסים. לא יותר מעשרת אלפים, עשרים אלף בשנה. משהו שאפילו הימין הקיצוני בצרפת יכול לעכל בארוחת הבוקר ביחד עם הבאגט שלו. אה, והיא גם תציע לעשות משאל עם כמו הברקזיט בבריטניה רק שיקראו לזה פרקזיט ואם זה יעבוד אז יהודי צרפת וגם מוסלמי צרפת ונוצרי צרפת יפסיקו לקנות ולמכור זה מזה במטבע האירו ויעברו אולי חזרה לפרנק.

למרות שצרפת רחוקה (חמש שעות טיסה זה לא צחוק) ולמרות שנושא המטבע וההגירה בצרפת לא קשורים אלי באופן אישי אני בטוחה שאיכשהו זה ישפיע על כל אחד מהישראלים, בישראל או באירופה. העולם בנוי היום כמו שרשרת שכל חוליה מזיזה אחרת. אולי זה תמיד היה ככה. אני מרגישה לגמרי בצד של היהודים שם בצרפת ומבינה את הדאגה שלהם, אבל אני גם רואה ושומעת מה אומרים פה. רוב הישראלים שאתקל בהם במהלך היום יגידו שלה פן היא בדיוק מה שצריך, כי היא נלחמת באיסלאם (וכאן כל אחד משלים לעצמו: הקיצוני, הלא קיצוני, המתפשט או אולי האיסלאם שהוא סתם איסלאם.)

אני קוראת גם תגובות לכתבות שמתפרסמות באתרי חדשות ישראליים ורובן לא ממש מחמיאות ליהודי צרפת. הם לא צריכים אנטישמיות שם, יש להם מספיק בפיד התגובות של וואי נט או הארץ. ממלביני כספים ועד השד יודע מה. המרחק שבין המציאות והדמיון רב אבל כשהמתח ואי הידיעה גואים, מיטשטשים גם הגבולות האלה. ככה יוצא שאני מרגישה כמו הישראלית היחידה שחוששת מעלייה אפשרית של לה פן, לפחות בשכונה הקטנה שלי.

לה פן טובה ליהודים, לה פן רעה ליהודים? עוד רגע זאת תהיה סיסמת בחירות. פה בישראל אף אחד לא פוחד ממנה, אבל זה לא אומר שהידידות הזאת תצמח לפרק מפואר בהיסטוריה של מדינת ישראל. קצת חורה לי שאחננו לא מצליחים כאן בארץ להרגיש את מה שהיהודים בצרפת מרגישים. גם כשהם יבואו לפה במספרים (עוד יותר) גדולים, אם אכן כך יקרה, לצערי אני לא רואה הרבה דיאלוג והבנה. מבחינתנו הישראלים, היהודים הצרפתים הם קודם כל פקטור משמעותי במצב הנדל"ן המחריף ורק אחר כך סיפור אנושי, רקמה אנושית אחת חיה.

בינתיים אני מתרכזת בלקרוא סקרים מחמיאים למועמד השני, פרנסואה פיו. העולם נראה יותר מעודד ככה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם