למה למרקל היה חשוב כל כך לפגוש את ארדואן?

הביקור של הקאנצרלית אנגלה מרקל אתמול באנקרה נחשב לקצר, רק יום אחד, אבל כמה רגישות נדחסה לתוך היום הזה. באנקרה פגשה מרקל את הנשיא ארדואן כמו גם את ראש הממשלה ילדרים.

מאז ניסיון ההפיכה ביולי האחרון הפכו היחסים הלא פשוטים בין טורקיה לגרמניה לעוד יותר מסובכים. בטורקיה נשלחו לכלא עשרות אלפים בחשד של מעורבות או השתתפות בניסיון הפוטש ומצב החירום שם ממשיך להתקיים.

יחסים קשים

בעוד גרמניה מביעה חוסר נוחות מכליאה של המונים ללא תהליך משפטי רציני, מוסיפה טורקיה קושי למשוואה כשהיא דורשת מגרמניה להסגיר מאות טורקים או כורדים שגרים בשטחה. על זה אפשר גם להוסיף את גל מבקשי המקלט הטורקים שגואה בחצי השנה האחרונה. רק לפני שבוע 40 חיילים טורקים שהוצבו ככוח נאט"ו הגישו בקשה לברלין למקלט מדיני. טורקיה העבירה את ההתנגדות הנחרצת שלה בצינורות הדיפלומטיים.

הקשיים נדמה הם עיקר מערכת היחסים בין טורקיה וגרמניה בימים אלה. בוודאי שהמחאות שנשמעות בגרמניה על דיכוי חופש העיתונות בטורקיה לא גורמים לטורקים לחשוב באופן חיובי יותר על הגרמנים. אחד מעורכי העיתונים של האופוזיציה הצליח לברוח לגרמניה לאחר ניסיון ההפיכה ואף הקים אתר אינטרנט חדש נגד ארדואן שפועל מתוך גרמניה. כדי להוסיף עוד קצת שמן לתבערה, התקבל אותו עורך על ידי גורמים רשמיים כמו הנשיא יואכים גאוק בכבוד.

ארדואן מצדו מכין כבר משאל עם לחודש אפריל הקרוב שאם יקבל את תמיכת הטורקים יעזור לו להפוך לשליט כל יכול. פחות מחצי שנה אחר כך צפויות הבחירות בגרמניה.

שלושה מיליון טורקים בגרמניה

מרקל הגיעה היום לאנקרה למרות כל הבעיות ואולי בגללן. המטרה שלה היא להציל את היחסים השוקעים במהירות. לגרמניה ולטורקיה הסכם חשוב בנושא הפליטים שעוצר למעשה את רוב ההגירה מהמזרח התיכון ומשאיר מאות אלפי מבקשי מקלט בטורקיה תמורת כסף והבטחות לתנועה חופשית של טורקים בתוך האיחוד האירופי.

הקאנצלרית מגיעה לא רק כנציגה של 82 מיליון גרמנים אלא גם כמי שבארצה גרים כשלושה מיליון טורקים, תוצאה של תוכנית ה-Gastarbeiterr (עובדים אורחים) שהוחלה בשנות השישים ורצה גם עמוק לתוך שנות השבעים. אין עוד מדינה בעולם שבה יש קהילה רחבה כל כך של טורקים מחוץ לטורקיה כמו בגרמניה.

מרקל שומעת את הקולות שמגיעים מאוסטריה לוותר על הניסיון להכניס את טורקיה לתוך האיחוד. גם היא לא יכולה בינתיים לספק את הסחורה הזאת וארדואן לא מסתיר את כעסו בעניין זה. בינתיים גרמניה הרשמית ומרקל בראשה מזכירים שטורקיה היא שכנה חשובה של האיחוד האירופי וחברה חשובה בברית נאט"ו, בהנחה שזאת תישאר על כנה גם בתקופת טראמפ. "חשוב לדבר," אומרים בצד של מרקל.

אז מה היה בפגישה?

כצפוי, לא היתה פגישה קלה. לפי כל הדיווחים לשני המנהיגים היתה ביקורת זה על זה. הכותרות שכבר רצות מדברות על המחאה של ארדואן שביקש ממרקל לא להשתמש בביטוי "טרור איסלאמיסטי". העיתון של ארדואן בטורקיה קרא לזה "האזהרה של ארדואן למרקל". לדעתו של ארדואן "טרור איסלאמיסטי" זה עלבון שמעציב מוסלמים. כשהביט אל הקאנצרלית והסביר שהאיסלאם פירושו שלום ולכן לא ניתן לכרוך אותו במשפט אחד עם המילה טרור אפשר היה להרגיש עד ברלין את עומק הפער בין שני המנהיגים.

מודעה

מודעה

מרקל מצדה הכניסה בתוך המושג טרור גם את הפעולות של ה-PKK, התנועה הכורדית המתנגדת לטורקיה, ובכך ניסתה אולי לשדר מעט אמפתיה למנהיג הטורקי. היא סיפרה לעיתונאים בסוף המפגש כי טורקיה וגרמניה החליטו על המשך שיתוף פעולה ואפילו הדוק יותר. מילים שלא נשמעות מרגשות במיוחד וספק אם יעמדו במבחן המציאות של החודשים הקרובים. יעיד על כך הפרצוף החמצמץ של ארדואן בזמן שמרקל נשאה את דבריה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם