בין תשבוחות לנאצות, שחק שפירא מסכם את פרוייקט 'יולוקוסט' ומוריד אותו מהאוויר

0

קצת יותר משבוע באוויר ולא פחות מ-2.5 מיליון מבקרים באתר יולוקוסט שהקים שחק שפירא ומטרתו להסב את תשומת הלב לצילומי סלפי לא ראויים באנדרטת השואה בברלין. שפירא שהחליט למחות בדרך יצירתית אבל גם פרובוקטיבית למדי הקים את האתר שבו מונטז'ים בין הצילומים החדשים והמבזים לדעתו ותמונות שואה מוכרות כמו יהודים על הדרגשים במחנה הריכוז, גופות שנערמו זו על זו ותמונות נוספות. החיבור בין העליצות של המצטלמים באתר אנדרטת השואה והמציאות של יהודי אירופה בזמן מלחמת העולם השנייה יצרה ויז'ואל שלא קל לצפות בו אבל גם לא להתעלם.

המסר של שפירא הגיע רחוק. מסתבר שכל 12 המצולמים שבתמונותיהם השתמש שפירא גילו שהתמונה שלהם מככבת באתר יולוקוסט ופנו אל שפירא בבקשה להסיר את התמונה ואף מחקו אותה מחשבון הפייסבוק או הטוויטר שלהם. שפירא עצמו לא היה צריך לפנות אל המצולמים, השמועה כאמור פרשה כנפיים והפרוייקט של הצעיר בן ה-28 קיבל סיקור עיתונאי בכלי תקשורת רבים, מעיתונים מקומיים בגרמניה, דרך עיתונים ארציים, כלי תקשורת בישראל ועד לניו יורק טיימס.

בסמוך ליציאת ספרו

לא כולם התרגשו או התלהבו במיוחד מהצעת ההגשה של שחק שפירא. בעיתון צייט למשל ספג האמן ביקורת לא מרומזת כשנטען שאם לא היה יהודי היה זוכה ליחס קצת פחות אוהד על מעשהו. עוד נטען שבעצם מדובר בפעולת יחסי ציבור שנועדה לקדם את הספר של שפירא שהגיע לטבלת רבי המכר של דר שפיגל תשעה חודשים לאחר שיצא לאור. שפירא הגיב על כך כי ספרו הגיע לרשימת רבי המכר ביום שני שעבר, יומיים לפני עליית האתר יולוקוסט. 

בדף האינטרנט שעולה בשעות אלה כבר לא נראות התמונות השנויות במחלוקת ובמקומם הציב שפירא מין סיכום של הפרוייקט באנגלית ובגרמנית כמו גם מספר תגובות (באנגלית בלבד) שקיבל בעקבות היוזמה. לצד אנשים שמברכים את שפירא ומסבירים כיצד הפרוייקט נגע לליבם ישנן גם כמה נאצות כנגד יוצר הפרוייקט.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם