מנהיגי הימין הפופוליסטי בקובלנץ, גרמניה. מאוחדים, מרוצים ובעיקר שופעי ביטחון: "אירופה בידינו"

1

רק לפני כמה ימים המחזה הזה היה בלתי נתפש. חרט וילדרס ראש מפלגת PVV (המפלגה למען החירות) עומד בקובלנץ גרמניה על במה אחת עם מארי לה פן ופראוקה פטרי ואומר: אתמול ארצות הברית, היום קובלנץ, מחר אירופה חדשה.

אי אפשר היה לקלוט את זה כי אף אחד ממילא לא האמין שטראמפ יכבוש את ארצות הברית. באותה מידה גם המפגש הזה בקובלנץ של מנהיגי מפלגות ימין פופוליסטיות הי.ה נראה מאוד לא הגיוני, כלומר, כן, הם יכלו להיפגש בכל מקום אבל לא לזכות לסיקור ולתשומת לב עצומה. אתמול זה קרה. כמות החיוכים, לחיצות היד, החיבוקים ובעיקר הצילומים לצורך יחסי הציבור היתה מעל ומעבר.

האנגלו סקסים התעוררו

שנת 2016, אמרה לה פן בטון שאי אפשר היה להחמיץ את החגיגיות שבו, היתה השנה שבה העולם האנגלו-סקסי התעורר. שנת 2017 אני בטוחה תהיה השנה שבה אירופה הקונטיננטלית תתעורר. לה פן שבאביב תנסה להשיג תוצאה מפתיעה בבחירות בצרפת יודעת שמדובר בשנה גורלית לאירופה. זה לא סתם שינוי כיוון, זאת הסטה מלאה של הספינה ממסלול אחד למסלול אחר.

הביטחון של לה פן נקלט היטב כשאמרה גם שזאת אינה שאלה של האם אלא של מתי. התוכן הכללי של הדברים שלה לא הציע מסרים שונים מאלה הרגילים. נגד הגירה, נגד מטבע האירו ונגד הגבולות הפתוחים.

חוץ מנציגי המפלגות הפופוליסטיות של גרמניה, צרפת והולנד היו שם גם נציגי המפלגות "התאומות" מאיטליה ואוסטריה, הראלד וילמסקי ומתאו סלביני.

חרט וילדס. צריך להגן על אירופה מהאיסלאמיזציה

אמריקה קודם, גרמניה קודם, צרפת קודם

לא ברור איזו מילה נאמרה בשטח הכינוס יותר, אירופה או טראמפ. התזמון של הכינוס, יממה אחת אחרי כניסתו של דונלד טראמפ לתפקיד האיש החזק ביותר בעולם לא יכול היה להיות מושלם יותר מבחינתם של המשתתפים. אם הוא אומר "אמריקה קודם" מי ימנע מהם להגיד גרמניה קודם או צרפת קודם, כשהכוונה כמובן היא ילידי גרמניה וילידי צרפת קודמים למהגרים ולזרים.

אגב, למרות שלמנהיגי הימין האלה יש תומכים רבים בישראל, בעיקר לחרט וילדרס שכבר ביקר בארץ עשרות פעמים ונחשב לתומך נלהב של ישראל ולמי שאינו חושש להיכנס לעימות ישיר עם האיסלאם והמוסלמים צריך לזכור שגם הישראלים עשויים להפסיד מאותו אביב אירופאי שעליו מדובר. וילדרס למשל מתנגד לאזרחות כפולה. מארי לה פאן שמדברת על אירופה של המדינות הלאומיות מבטלת לחלוטין את רעיון הגבולות הפתוחים ומבקשת לחזור לאירופה שבה כל מדינה שומרת על היחודיות הלאומית שלה. גם לפי התורה שלה, ישראלים שחיים בגרמניה למשל בזכות אזרחות רומנית או פולנית יצטרכו להחליט בין חזרה הביתה לישראל למעבר למדינות מזרח אירופה. 

הקונצרט של מארי לה פן

למרות המרחק המנטלי והגיאוגרפי בין המנהיגים נדמה שטראמפ כמו גם הפחד והחרדה שלהם מנושא ההגירה המוסלמית לאירופה מצליחים לאחד את המפלגות. "זהו תחילתו של אביב פטריוטי באירופה," אמר וילדרס. הפוליטיקאי ההולנדי הצליח להתבלט אתמול לא רק בזכות גובהו, ראש יותר מפראוקה פטרי, אלא גם בזכות העובדה שבהולנד הוא משיג תוצאות מבטיחות מאוד בסקרים. הבחירות שם ייערכו במרץ, אוטוטו.

אבל המנצחת הגדולה על החגיגה של קובלנץ היא מארי לה פן שרק לפני שנתיים יזמה את פורום המפלגות הימניות האלה וכעת חברות בו כבר יותר מארבעים נציגים מתשע מדינות באירופה. "אנחנו חיים את סופו של עולם אחד ולידתו של עולם אחר," אמרה וזכתה למחיאות כפיים סוערות. "אנגלה מרקל מציגה את עצמה כאמיצה," הוסיפה וסחטה קריאות בוז למרקל  מהקהל. "למה אף אחד לא שואל את הגרמנים אם הם מרוצים ממדיניות ההגירה הקטסטרופאלית?"

האמא של הכינוס. מארי לה פן

https://www.youtube.com/watch?v=JVk5CA_ZnjY

שטיינאייר צופה בעיות

בזירת יחסי הציבור בלט האיסור של מארגני הכנס על רשת ARD הגרמנית לסקר את האירוע בעקבות מה שהם מכנים סיקור לא מאוזן. מנגד צעדו אמש בקובנלץ כ-1000 אנשים במחאה על הכינוס של כוחות הימין הפופליסטי באירופה. בין הצועדים גם סגן הקאנצלרית זיגמר גבריאל.

התבטאות נוספת שנרשמה ביממה האחרונה היא זאת של שר החוץ שטיינמאייר שאמר כי הוא צופה תקופה מאוד בעייתית בעולם בעקבות בחירתו של טראמפ. אין ספק שדעתו של טראמפ לגבי האיחוד האירופי מוסיפה קושי רב לאיחוד שחווה קשיים בשנים האחרונות, החל מההמשבר הכלכלי ביוון, דרך הפלישה הרוסית לאוקראינה ועד לגל ההגירה הגדול של 2015. כעת מגיעה 2017 ואיתה השאלה, האם האיחוד האירופי יהיה חזק מספיק כדי לשרוד אל מול הכוחות שמבקשים לא אחרת מאשר לרסק אותו. 

1 תגובה
  1. auop אומר

    איזה פחד…מה יהיה עם ישראלים שאין להם דרכון זר?

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם