גרמנית ברגע: die, der או אולי דווקא das?

מאת מרגריטה פורטוס

זה לא סוד למי שמתחיל ללמוד גרמנית: כל שמות העצם בגרמנית באים עם מין משלהם. 46% הם ממין נקבה, 33% משמות העצם הם ממין זכר ועוד 20% נחשבים לחסרי מין או ניטרליים. כדי לסבך את העניינים קצת יותר, ל-1.3% יש אפשרות לקבל את שתי צורות המין, זכר ונקבה. כדי ליידע שמות עצם ממין זכר משתמשים ב-der, לנקבה מצמידים die ולניטרליים das.

דוברי גרמנית כשפת אם הינם ברי מזל, הם פשוט יודעים איזה מין שייך לכל אחד משמות העצם. אבל מי שלומד גרמנית מבין מיד את המילים של מארק טווין שטען שצריך זיכרון כמו של ספר על מנת לזכור את כל המינים של שמות העצם. התסכול מתגבר כשמתברר לתלמידי הגרמנית שילדים בני 5 תמיד יודעים באיזה צורה להשתמש לפני שם עצם.

סיכוי גבוה יותר למין נקבה

אחד התלמידים שלי הצליח לפתור לעצמו את הבעיה על ידי זה שהחליט תמיד לבחור בצורת הנקבה מכיוון שהסיכוי שלו לא לטעות היה תמיד גבוה יותר, 46% לעומת 33% לו היה משתמש באופן קבוע רק בצורת הזכר. תלמידה אחרת החליטה לבחור דווקא בנייטרלי וזאת בגלל שקל יותר להשתמש במין זה ביצירת משפטים.

יש מי שמנחש על ידי המילה שאותה צריך ליידע, כמו למשל ה-גבר. ברור שזה der mann. או האישה שבוודאי תהיה die frau. אבל בגרמנית כמו בגרמנית לא הכול הולך חלק ואז מגיעה המילה ‘הנערה’ שדורשת את הצורה הנייטרלית. הלך הפמיניזם.

יש גם מקרים שבהם שם עצם ממין נקבה משתנה במשפט של יחסת דאטיב (מושא עקיף) ומצריך את צורת הזכר.

Ich gehe mit der Frau spazieren

אני הולך עם האישה.

כאן נראה שהמילה ‘האישה’ הפכה לשם ממין זכר בגלל צורת הידוע המתאימה לשמות עצם ממין זכר der.

ואז יש חוק נוסף, למילים שמסתיימות כך:

DER DIE DAS

-(at (der Kandidat) heit (die Gesundheit) chen (das Mädchen

-(loge (der Psychologe) keit (die Unabhängigkeit) at (das Resultat

-(or (der Doktor) ung (die Hoffnung) ment (das Parlament

-(ist (der Pianist)   schaft (die Freundschaft) um (das Studium

-(ent (der Student) ion (die Lektion) ol (das Symbol

-(ant (der Praktikant) thek (die Bibliothek) o (das Kino

-(är (der Pensionär) ie (die Biologie

-(us (der Bonus) ur (die Natur

-(et (der Prophet) ät (die Nationalität

-(eur (der Friseur) ik (die Mathematik

-(nz (die Intelligenz

אם הולכים לפי החוקים האלה אפשר לקלוע באחוזים גבוהים יותר לצורת הידוע הנכונה. ומה לגבי כל שאר האפשרויות? אולי באמת השיטה של הימור על die עדיפה, אבל לא שמעתם את זה ממני.

כמובן שיש עוד שיטות וסודות. בסדנת der/die/das שאני מעבירה אפשר ללמוד גם אותם (על כוס בירה ובאווירה ביתית רגועה). בדרך כלל בסוף כל סדנה אנחנו עורכים משחק שבו המנצח מקבל 50% הנחה על סדנת דאטיב/אקוזטיב, עוד נושא מעניין, אבל זה כבר לפעם אחרת.

גרמנית בסלון, אלנבי 72, תל אביב
19 דצמבר בין 19:00-21:30
מחיר: 200 ש”ח למשלמים במקום. 150 ש”ח למזמינים לפחות חמישה ימים מראש.

מבצע לקוראי ברלין היום. באפליקציה של ברלין היום (die app, למקרה ששאלתם) מחכה לכם קופון הנחה על סך 10% על קורסים ושיעורים פרטיים ב-גרמנית בסלון

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם