גן החיות של ברלין יציע מלגות ל-20 מדענים ישראלים בתחומי טבע, אתיקה והיסטוריה

0

היום נפתחה בברלין תערוכה המתבססת על ארכיון גן החיות של ברלין שקיים כבר 172 שנה. התערוכה שנקראת, "מונרכיה, דיקטטורה, דמוקרטיה" תוצג באופן קבוע ותספר את תולדות המקום שהחל את דרכו עם לא יותר ממאה חיות בשנת 1844.

בימים ההם גן החיות עוד לא היה חלק ממרכז העיר אלא יותר השוליים שלה אך לאורך השנים הפך המקום לאיזור בילוי ומפגש אהוב. מי שהחזיק בידו מניה של גן החיות נחשב לאדם מכובד בעיר ומסתבר כי כשליש מבעלי המניות היו יהודים.

אפריקאים בכלובי התצוגה

אלא שאז התחילו הדברי להשתנות. בתחילת שנות השמונים של המאה התשע עשרה הובאו ילידים מאפריקה והוצגו לצד החיות שבגן. רופאים ו-"מומחים" מדדו אותם כדי להוכיח את המקום שלהם על ציר ההתפתחות האנושית. זאת לא היתה שנה מקרית או בודדת אלא רצף של שנים שבהן הוצגו בני אדם ממוצא שאינו אירופאי בתצוגת החיות.

בשנת 1900 למשל סמואה הפכה לקולוניה גרמנית ועד מהרה מצאו עצמם כמה מאנשי סמואה מוצגים לראווה בגן החיות של ברלין.

תורם של היהודים הגיע בראשית שנות השלושים של המאה העשרים כשלתפקיד מנהל גן החיות מונה לוץ הק, חברו של גרינג ואיש SS בעצמו. הק פיטר את חברי הדירקטוריון היהודים, ביטל את המניות של היהודים האחרים ואסר באופן כללי כניסה של יהודים לגן החיות.

גן החיות של ברלין
גרינג מימין, הק משמאל. חיבר את גן החיות לאידיאולוגיה של המפלגה הנאצית

מכירים בעבר

שנים רבות עברו עד שגן החיות הסכים להודות בעברו הנאצי. לפני כשנה דיווחנו על חשיפת לוח מיוחד שהותקן בגן החיות ומספר את סיפור קירבתו של מנהל הגן למפלגה הנאצית ולרעיונותיה. עכשיו מנסים בהנהלת גן החיות להכיר בהיסטוריה ובתוך כך הכריזו שם על הקצאת סכום של 500 אלף אירו לטובת מחקר על התקופה החשוכה ההיא בהקשר של גן החיות.

עוד הכריזה הנהלת גן החיות על כוונתה להעניק מלגות ל-20 מדענים צעירים מישראל שיבואו לברלין לתקופות של שלושה עד 12 חודשים. התוכנית היא לתמוך לא רק בדוקטורנטים לוטרינריה או ביולוגיה אלא גם כאלה העוסקים באתיקה והיסטוריה, למשל.

עד כה נוצרו שיתופי פעולה בין גן החיות והאוניברסיטה העברית בירושלים. המחזור הבא של בעלי מלגות צפוי להגיע לברלין במרץ 2017.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם