אלפי גולגלות של אפריקאים שנשלחו לבדיקה מדעית בתקופה הקולוניאליסטית מוחזקות עדיין בברלין

"מקום תחת השמש" – לא הספר של בנימין נתניהו משנת 1995 – אלא המונח שהיה מוכר לכל גרמני לפני יותר ממאה שנה נתבע על ידי קאנצלר גרמניה סמוך לסוף המאה התשע עשרה וכיוון לזכות של גרמניה להתפשט לשטחים חדשים באמצעות קולוניות ביבשת אפריקה.

בזמן שהמעצמות של אז כמו צרפת ובריטניה כבר תפסו להם "מקום בשמש" גרמניה התרכזה בענייניה הפנימיים בעיקר, אבל שינויים שאירעו בשנים ההן הביאו גם את גרמניה להצטרף למלחמה על השטחים שעוד נותרו פנויים בעולם, בין היתר באפריקה. התביעות של גרמניה נענו בסופו של דבר והשטחים הפכו לקולוניות גרמניות.

מרואנדה לברלין

בין הארצות האפריקאיות שהגרמנים הקימו בהן משטר קולוניאלי היתה גם רואנדה. מיעוט של אלפי גרמנים ניהל את חייהם של מיליוני מקומיים והיחס הגזעני והנוקשה שזכו לו האפריקאים מצא מקום גם במחקר מדעי שבו אלפי גולגלות  – בין היתר של לוחמים שניסו להתמרד מול הכובש הגרמני – הועברו לגרמניה לצורך ניתוח ההבדלים בין האנטומיה של האדם השחור לזאת של הגרמנים.

תוכנית FAKT (עובדה) של רשת ARD הגרמנית חשפה השבוע כי לפי מידע שהגיע לידיה בברלין מוחזקות 1003 גולגלות כאלה – בהן גם גולגלות של ילדים – מרואנדה ועוד כ-60 מטנזניה. השרידים שמורים בבניין מגודר היטב במחלקה מוזיאונית ששומרת על ערכי המורשת של התרבות הפרוסית. בריאיון של כתב הרשת עם מנהל המקום אומר האחרון כי למוזיאון אין בעיה להחזיר את הגולגלות, "אלה שרידים שאנחנו לא מעוניינים בהם."

פשעים גרמנים
אלפי גולגלות היו מוכנות לתוך מזוודות ונשלחות לגרמניה למחקר

עדיין לא הוחזרו

שגריר רואנדה שהובא בסוד הסיפור סיפר בכתבה כי זאת הפעם הראשונה שהוא שומע שיש בברלין אלף גולגלות של אנשים שנרצחו או הורעבו ברואנדה על ידי חיילים של הקולוניה הגרמנית. 

התקופה הקולוניאליסטית של גרמניה הסתיימה עם ההפסד של גרמניה במלחמת העולם הראשונה וחלוקת השטחים שבהם החזיקו הגרמנים בין בריטניה, בלגיה ומדינות אחרות שביו בצד המנצח. בזמן הרייך השלישי שבו ועלו דרישות גרמניות ל-"מקום תחת השמש" ובבתי הספר בברלין כמו גם בשאר גרמניה למדו הילדים על הצורך ועל החשיבות של השטחים באפריקה לעם הגרמני.

רצח עם הררו
רצח העם הראשון במאה העשרים. שבט הררו בנאמיביה

רצח העם הראשון במאה העשרים

הפשע החמור ביותר בתקופת הישוב הקולוניאליסטי הגרמני באפריקה אירע דווקא בנאמיביה, בדרום מערב אפריקה. בשנת 1904 הובלו אל מותם 60,000 אנשי שבט הררו וזאת בעזרת מניעת גישה באופן שיטתי למקורות מים. אירוע זה נחשב לרצח העם הראשון במאה העשרים. אלפים בודדים ששרדו את ניסיון ההשמדה הוכנסו בהמשך למחנות ריכוז ושם מתו עוד רבים. 

מודעה

מודעה

בטנזניה במזרח אפריקה נהרגו 100,000 מקומיים לאחר ניסיון התקוממות נגד המשטר הקולוניאליסטי הגרמני. במשך שנתיים בין 1905 ל-1907 אירע המרד הקרוי מאג'י מאג'י – סיפור שבטנזניה הפך לחלק מהמורשת ובגרמניה ממעטים לדבר עליו.

גרמניה הקולוניאליסטית
גרמניה הקולוניאליסטית

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם