דובר צה"ל (משכונת ודינג בברלין) מוסר…

0

הוא היה עמוק בתוך סצינת הגרפיטי של ברלין, הכיר ראפרים ועשה צעדים ראשונים בהיפ הופ, אבל אז אריה שאליקר החליט לעשות סוויץ' ולעלות לישראל. בדרך גם יצא מזה ספר

הודעות דובר צה"ל עשויות להתפרש לפעמים כמשעממות, טקסטים שנבדקים היטב לפני שהם עולים לאוויר ותוכן שעל פי רוב יהיה חמור למדי. אבל אם מסתכלים לרגע על הסיפור שמאחורי הסיפור מגלים… עוד סיפור ואפילו די מרתק.

אריה שארוז שאליקר גדל בשנות השבעים והשמוני בשכונת ודינג בברלין. השכונה ידועה כבעייתית מבחינות רבות ובמקרה של שאליקר – בן להורים יהודים שהגיעו לברלין מאיראן – הבעייתיות הפכה לתסבוכת ממש כשהחברים שלו לכיתה גילו שהוא יהודי.

לאחד החברים סיפר שאליקר כי הוא יהודי לאחר שזה התבטא שצריך להרוג את כולם. מאז אותו יום הפסיקו השניים לדבר. לשאליקר שהתראיין בשנים האחרונות מספר פעמים לכלי תקשורת שונים יש מאגר בלתי נדלה של סיפורי איומים ומכות שחטף בשכונה. האוכלוסיה הטורקית, כורדית, מוסלמית לא חגגה את היותו יהודי, בלשון המעטה, והנער הצעיר הבין עד מהרה למה הוריו ביקשו לגדל אותו הרחק מחסות הדת.

מדינה חדשה ושמה ישראל

למרות זאת מספר שאליקר כי ההורים שלו לא לימדו אותו לשנוא וכי מבחינתו הוא לא רואה הבדל בין מוסלמים, יהודים ונוצרים.

בשנת 2001 לאחר שהתגורר זמן מה בצרפת ובארצות הברית המשיך את מסעו החוצה מברלין והגיע לישראל. בישראל נדרש שוב להתמודד עם הקושי של הזרות שכן בביתו דיברו פרסית ולא עברית. הנחישות של שאליקר להתחבר מחדש לשורשים היהודיים דרך החיים בישראל הוכיחה את עצמה, ושאליקר, יליד 1977, מעיד על עצמו היום כי ישראל היא הבית שלו.

הזיכרונות הלא קלים מילדותו בשכונת ודינג לא הירפו גם לאחר שהגיע לישראל ושאליקר פירסם אוטוביוגרפיה בשם "טוב כלב רטוב מיהודי יבש". מה שהתחיל כתרפיה בכתיבה הפך ליצירה ספרותית לאחר שמשפחתו שהתרגשה מאוד מהטקסט לחצה עליו להפוך את הטקסט לספר.

בשנת 2010 התחתן עם בחורה גרמניה שעשתה עלייה לישראל. הוא עדיין חוזר לברלין אחת לכמה זמן כדי לראות כמה העיר השתנתה. "פעם באיזור קוטבוסר טור לא היית רואה עגלות ילדים," סיפר לכתב הברלינר צייטונג שמפרסם היום כתבה על הברלינאי שהפך לירושלמי.

אריה שאליקר
הכתבה היום בברלינר צייטונג

גרפיטי, היפ הופ ויהדות

שאליקר עצמו מגלה כי הצליח למרות כל הקשיים וההתנכלויות להשלים את הבגרות שלו בברלין וכסיפור צדדי הוא יכול אפילו להתגאות בכך שהיה חלק מסצינת הגרפיטי בעיר. גם את הראפר Deso Dogg שנחשד בקשרים עם דאע"ש זכה להכיר אישית. "אז הוא לא היה איסלאמיסט".

כיום שאליקר הוא קצין בקבע ביחידת בדובר צה"ל. הוא הגיע לשם לפני מספר שנים לאחר שחבר סיפר לו על משרה פנויה מוצעת וכמו שאפשר לראות בדוגמאות, נקלט בהצלחה.

גם בצרפתית

יש גם בספרדית

ולטובת צופינו בטהראן, גם בפרסית

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם