שורד לנצח: בית הקברות היהודי בשכונת וייסנזה

אחרי שהחליף בית עלמין יהודי שפעל בברלין במשך כ-200 שנה, הוקם בית הקברות "החדש" של הקהילה ומאז הוא עומד על תלו

הוא משתרע על פני שטח עצום של 420,000 מ"ר וכולל כ-115,500 קברים המסודרים ב-120 חלקות. בית הקברות היהודי בשכונת וייסנזה – Jüdischer Friedhof Berlin-Weißensee – נפתח בשנת 1880, לאחר שבית הקברות היהודי הישן ברובע מיטה (כתובת: 26 große Hamburger Straße) מיצה את שטחו.

במקום קבורים יהודים ברלינאים מפורסמים כמו הרב לאו בק, הצייר לסר אורי, הסופרים שטפן היים ויוסף ברדיצ'בסקי והפילוסוף הרמן כהן. הנאצים לא הקדישו מאמץ כלשהו להרוס או לבטל את קיומו של המקום. דווקא בתקופה שאחרי מלחמת העולם כשהשטח היה בשליטת מזרח גרמניה סבל בית הקברות מהזנחה ורק בזכות התערבות של הקהילה היהודית הקטנה ששרדה הצליח להינצל מתוכנית סלילה של כביש בתוך שטחו.

את חלוקת המעמדות של יהודי ברלין דאז ניתן לראות עד היום. לפשוטי העם יש מצבת אבן אפורה סטנדרטית, בעוד שלגבירים ובעלי הממון יש אחוזות קבר מפוארות המחקות את המאוזוליאומים של המלכים הגרמנים. גם המיקום של בעלי ההון והמעמד היה משופר והם נקברו קרוב יותר לגדר.

בית הקברות היהודי וייסנזה
מבנה הכניסה

אנדרטה לצד אנדרטה

השער של בית הקברות ומבני המנהלה והשירות (ברחוב הרברט באום) נבנו בשנת הקמת בית הקברות לפי תכנונו של האדריכל הוגו ליכט בסגנון דמוי רנסאנס איטלקי. לפני השער אפשר לראות מצבת זיכרון לנספי השואה ועליה המילים "יזכור השם מה היה לנו". המצבה הצטרפה לאנדרטה לנספים היהודים במלחמת העולם הראשונה שהוקמה בשנת 1927. בסמוך ניצב לוח המנציח את קורבנות המאבק בנאציזם.

בשנת 2005 בתמיכה של אונסק"ו וראש עיריית ברלין דאז קלאוס ווברייט שופצו איזורים מוזנחים בבית הקברות.

עדי מצוות ברלין טורס לאה היה במקום לצלם ולדווח (וידאו למעלה). כמו שהוא רואה את זה: "רוב הקברים במקום עזובים, נטושים. הם ישנים מדי, ואיש כבר אינו זוכר את הקבורים בהם. הטבע לוקח את שלו בחזרה. עצים עצומים גדלים במקום, הירוק אוחז באבנים, אפילו החיות מקננות בחלקת היער הקטנה במרכז העיר. זהו מן יופי מקאברי, יופי של דממת מוות."

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת