איך שהזמן עף: הדבורה מאיה בת 40

לאומנית? מיליטריסטית? עבור ישראלים רבים שגדלו עליה היא תמיד תהיה הדבורה החביבה מאיה

מעט אנשים שהיו ילדים בשנות השמונים בישראל יכולים להישאר אדישים למשמע הצלילים של שיר הפתיחה של סדרת האנימציה הדבורה מאיה.

הרחק בארץ זימזומיה
בתוך כוורת הומיה
חייתה דבורונת עליזה
פיקחית אך גם מעט פזיזה…

רשת הטלוויזיה השנייה של גרמניה ZDF היתה זאת שיזמה את הפקת הסדרה שעלתה לאוויר בתשעה בספטמבר 1976, כן, לפני ארבעים שנה. למרות היוזמה הגרמנית הביצוע היה דווקא יפני. חברה יפנית אחראית לכל פרקי העונה הראשונה שהגיעה לישראל רק בשנות השמונים. 

החברה היפנית הציעה שיר פתיחה שונה אגב שנדחה על ידי ההפקה הגרמנית בטענה שאינו מתאים לאוזן האירופאית. כך הגיעה הגירסה המוכרת לכולנו שנכתבה על ידי יוצר צ'כי בשם קארל סבובודה. בעברית דן זכאי עיבד את המילים וראובן שפר שר.

ומי היא הדבורה העליזה, זו מאיה 
את הכל רוצה לדעת, מאיה
מאיה, אהובת כולם
מתעופפת בעולם

למרות היד היפנית השורשים של הסדרה שנקראת בגרמנית "Biene Maja" או בשמה המלא "הרפתקאות הדבורה מאיה" מתוארכים לשנת 1912 אז נכתב הספר המקורי שעליו מבוססת הסדרה. הסופר, ולדמאר בונזלס כתב ספר מיליטריסטי ולאומני והמשיך בשנות השלטון הנאצי לפרסם ספרים ולכלול בהם הגות אנטישמית.

באפריל 2012 פורסם מאמר בעיתון די וולט שמתאר את הפנים הלאומניות של מאיה. בונזל אמנם לא היה נאצי, אבל לא חסך מלהלל את היטלר. הספר שהיה להיט דווקא בקרב חיילים גרמנים בזמן מלחמת העולם הראשונה הפך את הסופר לעשיר.

לא נהרוס את השמחה לאוהבי הסדרה עם ענייני אנטישמיות. מאיה הדבורה וחבריה ווילי, פליפ וקסנדרה זכו להצלחה מיידית ו-26 הפרקים הראשונים הגיעו למדינות רבות וקיבלו גרסאות בשפות מקומיות. מאוחר יותר הוזמנו עוד 52 פרקים.

בשנת 2012 מנהל השידורים לנוער ב-ZDF החליט לחזור אל מאיה הדבורה ולהנפיש מחדש את עלילותיה. הפעם הפרקים הופקו בגירסת מחשב תלת ממדית מה שנראה כמו אופרה אחרת לגמרי עבור מי שהתרגל לפרקים המקוריים. אם זה לא מספיק, את שיר הפתיחה זרה זמרת השלאגרים הלאומית של גרמניה, הלן פישר.

ב-2015 בהמשך לסדרה המצליחה הופק גם סרט קולנוע שנוצר בטכנולוגיה דומה לסדרת הטלוויזיה המחודשת.

מחר (שישי) יחגגו ילדי גרמניה, מבוגרים בארבעים שנה ממה שהיו אז, את יום הולדתה של הדבורה האמיצה.

כן זוהי הדבורה החמודה, זו מאיה
מפרחים, מצוף שותה לה, מאיה
מאיה, מה קרה לך, מאיה?
מאיה, מאיה, מאיה, מאיה
גלי לנו סודך!

https://www.youtube.com/watch?v=5WTRE1W9qRA

האופציה לתגובות נסגרה בינתיים עבור כתבה זאת