העלבות, איומים ויריקות. כך הסתיים הניסוי שבו הונף דגל ישראל בחגיגה ליד שער ברנדנבורג

0

כתבי העיתון טאגסשפיגל שנכנסו עם דגל ישראל למתחם החגיגות של אליפות אירופה בכדורגל בסמוך לשער ברנדנבורג גילו שיש דגל אחד שכנראה אי אפשר לצרף למסיבה

סבסטיאן לבר ויוהנס בוקנהיימר, עורך וכתב של הטאגסשפיגל הגרמני יצאו למשימה שידעו מראש כי לא יצאו ממנה בקלות. כשהם מצויידים בדגל ישראל גדול הצטרפו לחגיגה ב-Fanmeile, מייל האוהדים שבו מסכי ענק לצפייה באליפות אירופה לנבחרות בכדורגל.

שריקת הפתיחה: בהתחלה, הם מדווחים היו רק מבטים לא נעימים. אחר כך הגיע העלבון הראשון. גבר שעמד בסמוך קרא לעברם: מה עושה הדגל-חרא הזה כאן?

השניים הצטופפו במתחם הסמוך לשער ברנדנבורג כשמסביב דגלי לאום רבים. ברזיל, איטליה, הולנד, טורקיה. השאלה שביקשו לשאול, האם זאת חגיגה של כל הלאומים או שיש לאומים שלא יכולים להצטרף למסיבה? את הניסוי עשו על רקע מה שהם רואים כאינפלציה של דגלי שחור-צהוב-אדום (דגל גרמניה) ברחובות העיר. בכל מקרה, כדי להראות שמדובר בקהל אוהד הצטיידו השניים גם בדגלונים גרמניים במקביל.

יוון זה בסדר, ישראל לא

האדם הראשון שניגש אליהם כדי לשאול משהו התגלה כעיתונאי בעצמו. הוא מכין כתבה על ישראלים צעירים שמגיעים לברלין ומקימים סטארט אפים ורצה לבדוק אם אכן מדובר בסטארט אפיסטים ישראלים שאולי יסכימו להתראיין.

אישה שהגיעה מאוחר יותר דווקא נראתה צוהלת אבל מיד סבה על עקביה. זה קרה לאחר שגילתה שהדגל הכחול-לבן אינו הדגל של יוון.

מי שביקש להצטלם עם עיתונאי טאגסשפיגל והדגל הישראלי היה דווקא בסאם, פליט ממוסול, בעיראק שהגיע לברלין. הוא סיפר להם שבמוסול יש קהילה יהודית ורצה תמונה כדי שיוכל לשלוח לקרובים שלו בעיראק.

כמה מטרים מהם צעק איש: Free Palestine ומישהו אחר סינן בזלזול: יהודי!

היהדות היא דת ולא עם

הבא בתור שאותו ציטטו העיתונאים בכתבה שהתפרסמה הבוקר (שלישי) בטאגסשפיגל הינו כריסטופר בן ה-19. תלמיד שמחשיב עצמו כשייך לשמאל. הדגל הפריע לו והוא אמר שכך לא עושים בזמן שהנבחרת משחקת. כשנשאל אם גם הדגל הברזילאי מפריע לו השיב בשלילה והוסיף כי ישראל פוגעת בפלסטינאים ומחזיקה בהם כאילו היו בבית כלא. מדינה ליהודים זה חרא, כי היהדות היא דת ולא עם, סיכם הבחור הצעיר.

גבר בשנות הארבעים לחייו קרא לעבר העיתונאים: תסלקו את הלכלוך מפה.

בכתבה מציינים העיתונאים שיצאו לשטח עם דגל ישראל על גבם כי בשנה האחרונה אירעו 134 מקרים של עבירות הקשורות באנטישמיות. המספר האמיתי הוא כנראה גבוה בהרבה משום שיהודים רבים שנפגעים בעוון העלבה, יריקה או אפילו תקיפה פיזית אינם פונים למשטרה.

זה לא הדגל של היהודים?

במצעד האנשים שפנו אל העיתונאים האוחזים בדגל ישראל בזמן משחקה של נבחרת גרמניה היה גם סילביו שבא לספר על החופשה שלו בתל אביב, ירושלים וחיפה. הוא מספר כי שינה את יחסו לחדשות שמגיעות לישראל בעקבות הביקור. גם במדינות אחרות יש קונפליקטים, לא רק בישראל, סיכם.

לנה שהיתה שיכורה למדי כשניגשה אל יוהנס וסבסטיאן שאלה אותם האם זה אינו הדגל של היהודים? הצעירה בת ה-21 הוסיפה כי אינה נאצית אבל…" אנחנו בגרמניה וכל מי שמגיע לכאן לחגוג צריך להיות בשביל גרמניה." האם כל זה לא נועד בשביל לחגוג ביחד, שאלו אותה העיתונאים והיא השיבה: "כן, אבל למען גרמניה."

כשהסתיים המשחק יכלו העיתונאים לסכם את המצב כך: היו פחות העלבות ממה שחששו אבל הרבה יותר ממה שקיוו. היו כאלה שבאו לתמוך ולהגיד טוב שאתם כאן ואפילו כאלה שאמרו שחבל שישראל לא משחקת באליפות.

שריקת הסיום: אבל אז הגיע הסוף הלא משמח. קבוצה של חמישה עשר דוברי ערבית הגיעה למקום והקיפה את יוהנס וסבסטיאן. אחד מהם דיבר באגריסיביות. מה אתם מחפשים כאן, בני זונות? הם התחילו לירוק מכל כיוון, על הדגל, על הבגדים, בפנים שלהם. מפחד שהעימות ידרדר להתנגשות פיזית ביקשו העיתונאים לברוח. הם נמלטו אל אנדרטת השואה שם היתה נקודה של המשטרה.

לכתבה בטאגסשפיגל

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם