יוקר המחייה: דירה במרכז לונדון עולה כמו ארבע דירות במרכז ברלין

2

אתר Numbeo שאוסף נתונים מגולשים על מחירי מוצרים ושירותים בערים שונות בעולם הפך זה מכבר לויקיפדיה של יוקר המחיה. רגע אחרי שבריטניה החליטה על פרישה מהאיחוד האירופי חשבנו שזה זמן טוב להיזכר בפערי המחירים שבין בירת גרמניה לבירת הממלכה המאוחדת והאמת, הופתענו מחדש

גרים בלונדון? מאוכזבים מתוצאות הרפרנדום? הנה השוואה בין העיר שלכם לשלנו שאולי תגרום לכם לחשוב על עתיד חדש ומשתלם יותר כלכלית, לאו דווקא בלונדון.

אם תבואו לבקר בברלין תגלו כבר היום הראשון שארוחת הצהריים עולה לכם פחות מחצי. מה שעלה לכם בממוצע 15 פאונד בלונדון (כ-18 וחצי אירו) יעלה לכם בברלין רק 6.46 פאונד (שמונה אירו). חיסכון של 57 אחוזים. לא רע להתחיל ככה בדרך חדשה. ארוחת שלוש מנות במסעדה בעלת דירוג ממוצע לשני סועדים תגזול מכם 50 פאונד בלונדון ורק 32 פאונד בברלין (62 אירו לעומת 40 אירו), שוב חיסכון לא מבוטל של 35 אחוז והאוכל בטח מתעכל הרבה יותר טוב כשפתאום מחזירים לכם עודף.

ארוחת קומבו במקדולנדס, לא שאנחנו ממליצים על זה, יקרה יותר דווקא בברלין. 5.65 פאונד לעומת חמישה פאונד בלונדון. כשתרצו לשפר מעט את הטעם בגרון עם חצי ליטר בירה תוכלו לעשות את זה בברלין תמורת 2.42 פאונד בלבד לעומת כארבעה פאונד בממוצע בלונדון. חיסכון של כמעט ארבעים אחוזים. אותו פער מחירים לטובת ברלין תמצאו גם כשתקנו בקבוקי בירה מיובאים של 330 מיליליטר.

הכול חוץ מהבננות

על כל ארבע כוסות קפוצ'ינו שתקנו בלונדון, ברלין מציעה לכם כוס חמישית חינם (1.93 פאונד לעומת 2.61 פאונד). המים והקולה שמגישים לכם במסעדות בברלין יקרים ב-15 עד 20 אחוזים מאשר במסעדות בלונדון.

נעבור למוצרי המכולת והירקניה. בברלין יש קהילה צומחת של טבעונים אבל לאלה מכם שאוכלים ביצים ושותים חלב נספר שגם קרטון ביצים (12 בחבילה) וגם ליטר חלב זולים משמעותית בברלין מאשר בבירה האנגלית. 35 אחוזים פחות בכל רכישה של ביצים או חלב. לכאורה היה מתבקש שגם הגבינות מתוצרת מקומית יהיו זולות יותר בברלין אבל כאן דווקא לונדון מפתיעה ומציעה גבינות במחירים הנמוכים בכעשרה אחוזים מברלין.

קילו חזה עוף זול יותר בברלין בלא פחות מעשרים אחוז (5.47 פאונד לעומת 6.83 בלונדון). תפוזים, תפוחים, עגבניות, תפוחי אדמה ובצל – כולם זולים יותר בברלין ויחסכו לכם בין 15 ל-20 אחוזים בקנייה. הבננות בברלין יקרות יותר מאשר בלונדון בפער משמעותי לטובת הלונדונים שיכולים לאכול מהן בהנאה ולשלם עשרים אחוזים פחות.

לונדון מול ברלין
Kevin Gibbons cc by 2.0

תחבורה ציבורית בחצי המחיר

כל המשקאות שתמצאו בסופרמרקטים החל ממים, דרך קולה, בירה מקומית ובירה מיובאת יהיו זולים בהרבה בברלין. פערים של בין 40 ל-64 אחוזים נמדדו בשנה האחרונה. אם אתם צמאים לשינוי, ברלין כנראה תרווה אתכם בקלות.

נעבור לתחבורה הציבורית. בעוד כרטיס בכיוון אחד בתחבורה המקומית זול יותר בברלין רק בעשרה אחוזים, הרי שהמינויים לחודש שלם עולים בברלין רק 64 פאונד ובלונדון לא פחות מ-130 פאונד (80 אירו לעומת 160 אירו). מבחינת הוצאה, על כל חודש של תשלום לתחבורה הציבורית בלונדון אתתם מקבלים חודש חינם בברלין. אם הטקסי מחכה לכם שעה תשלמו 24 פאונד בברלין ו-45 בלונדון. גם כשהמונית בתנועה, כל קילומטר עולה לכם בברלין 2 אירו ובלונדון 3.85 אירו. נמאס לכם מתחבורה ציבורית? פולקוסווגן גולף חדשה תעלה 18,000 פאונד בלונדון ו-15,186 פאונד בברלין.

קפיצה קטנה הביתה. חשמל, חימום, מים והוצאות פינוי אשפה בברלין יהיו יקרים יותר בברלין ב-20 אחוזים לעומת לונדון (182 פאונד לעומת 149 פאונד). קיזוז קטן יתקבל בברלין מהוצאות האינטרנט שזולות בעשרים אחוז בהשוואה ללונדון (עבור חבילה של 10 מגה בייט לשנייה).

החיים בסרט

אוקיי, אחרי שאכלנו ושתינו ונסענו מלא בטקסי של ברלין הגיע הזמן להזיז קצת את הישבן ולסור למכון הכושר, כל זאת בתקווה שאתם לא רשומים ב-Hard Candy. גם כאן הפערים עצומים והם לגמרי לטובת ברלין. מנוי למבוגר לחודש במכון כושר בלונדון עולה 48 פאונד וכמה בברלין? 19 פאונד בלבד (24 אירו לעומת 60 אירו). כיסא באולם הקולנוע החביב עליכם יעלה לכם שמונה פאונד בברלין ו-12 בלונדון וזה לא סרט.

ליוויס 501 בברלין יעלה 59 פאונד ובלונדון 64 פאונד. שמלת קיץ בזארה או H&M תעלה 23 פאונד בברלין ו-32 בלונדון.

זמן להגיע לעיקר, הלא הם מחירי השכירות. דירת חדר במרכז ברלין עולה 532 פאונד בממוצע. אותה דירה במרכז לונדון תעלה 1672 פאונד. אתם לא צריכים שנתרגם לכם את זה לאירו כדי להבין שמדובר בפער עצום. לא פחות מ-67 אחוז הבדל במחירי השכירות.

דירות בברלין
Wilhelm Lappe cc by 2.0

80% הבדל במחירי הדירות לרכישה

דירת שלושה חדרים במרכז ברלין תעלה 1283 אירו לעומת 4100 אירו בלונדון לאותה דירה. שוב 68 אחוזים הבדל. אם אתם רוצים לקנות את הדירה שלכם תתפלאו לגלות שהפער לא קטן אלא גדל ומגיע לשמונים אחוזים. מטר רבוע בדירה שאתם רוצים לרכוש יעלה לכם 3200 פאונד בברלין (במרכז העיר) ו-16.000 בלונדון. מחוץ למרכז העיר הפער הוא 73 אחוזים לטובת ברלין.

לסיום, מה שמאפשר לקנות את כל אלה, משכורת הנטו. בברלין המשכורת הממוצעת לאחר ניכוי המס היא 1580 פאונד או 1957 אירו. בלונדון 2034 פאונד או 2520 אירו. פער של 22.3 אחוזים לטובת הלונדונים.

אפשר לסכם ולומר שלמרות המשכורת הלונדונית הגבוהה יותר בממוצע, בסופו של יום ברלין נותנת תמורה טובה יותר עבור הכסף שלכם. גם אם אתם לא מתכוונים לרכוש דירה אלא רק לגור בשכירות הרי שמחירי השכירות הנמוכים בברלין – עד 70 אחוזים פחות – משאירים לכם יותר כסף בארנק גם בניכוי של הוצאות החימום, החשמל והמים הגבוהים יותר בברלין. ביומיום, בקניה של מוצרי מכולת וירקות הפער הזה גדל לטובת ברלין. גם בכל מה שקשור לבידור, יציאה לבתי קולנוע או מסעדות, העיר עושה חיים קלים יותר למי שגר בה.

למי שחושב על רכישת נכס כנראה שהמשוואה הופכת להיות לא הוגנת כלפי הלונדונים שכן על כל דירה שתרכשו בלונדון תוכלו לקבל ארבע דירות בברלין. לא צריך מחשבון כיס כדי להבין שמדובר בהבדל משמעותי מאוד.

אתר האינטרנט Numbeo

מדור נדל"ן ברלין היום

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם