'מעכשיו, יכול מאוד להיות שלישראלים יהיה יותר קל להגר ללונדון'

0

שחף קרבט, בן 36, באנגליה כמעט שנתיים

שלום, שחף

שלום

ספר לנו קצת על הרומן שלך עם אנגליה!

אני איש IT עם אזרחות אירופאית, הגעתי לאנגליה בגלל הזדמנויות התעסוקה אבל גם ובעיקר כי תמיד אהבתי את התרבות הבריטית, אני גר כאן מאז אוקטובר 2014, אבל נכנס ויוצא מהאי כבר עשור בערך.

אני מנחש שכמו ישראלים רבים אחרים בבריטניה, גם האזרחות האירופאית שלך קשורה במדינה בתוך היבשת.

פולין.

אם לעזוב לרגע את עניין הישראליות, יש הרבה פולנים מודאגים בלונדון היום. אתה מסכים?

אני לא ממש מעורב בקהילה הפולנית פה, אבל מתחושה אישית, רוב הזרים מרגשים קצת מודאגים. בחברה שאני עובד בה יש אחוז גבוה של אירופאים וכולם מסתובבים קצת מודאגים הבוקר. למרות שבאופן רשמי, למשאל העם אין מעמד חוקי, גם אם יתחיל תהליך עזיבה הוא יקח שנים, אולי אפילו עשור. בזמן הזה יהיו לא מעט שינויים וסיכוי טוב שרוב המהגרים שנמצאים כאן היום יקבלו מעמד קבוע.

בכל זאת, ספר לנו על הלך הרוח בחברה שלך.

רובם מתבדחים על הנושא ושואלים אחד את השני אם כבר התחילו לארוז. כמעט כל מי שאני מדבר איתו כאן קיבל טלפון מהמשפחה ששואלת אם הוא חוזר.

בניו יורק היה ידוע בעבר שיש הרבה חברות ישראליות להובלה. מי מוביל בלונדון במידה שהרבה יצטרכו לעזוב?

בעיקר מזרח אירופאים או מערב אפריקאים.

זה מה שנקרא ארזת לבד.

כן.

זה קצת מבאס שאתה עובר למדינה שטוב לך בה ואז בא משאל עם כזה וקובע שאתה לא בדיוק אחד מהם. זה בא לך בהפתעה?

אנגליה היא מדינת מהגרים, באופן אבסורדי רבים מתומכי ברקסיט הם בכלל מהגרים דור שני ושלישי, רוב האנגלים ה״שורשיים״ שאני מדבר איתם מאד בעד השארות באיחוד. אני משתדל להסתכל על הכל בהומור, המשאל בסך הכל מראה לאן נושבת הרוח, ומכיוון שהוא היה מאוד צמוד נשארו המון אפשרויות לפוליטיקאים לשחק עם זה. אני לא מאמין שהיפרדות מהאיחוד תיקח פחות מחמש עד עשר שנים, אז בינתיים הכל טוב. אין שום משמעות מיידית לסיפור הזה, חוץ מהקריירה של דייויד קמרון.

הרגעת אותנו. לא צפויים המוני ישראלים לונדוניים בברלין.

גם אתם לא רוצים אותנו? לאן נלך?

אפשר תמיד לחזור הביתה לאמא.

יש בדיחה מפורסמת על בחורה עם חזות מוסלמית שיושבת ברכבת בלונדון ומולה יושב גזען בריטי שצועק לה – תחזרי למקום שממנו באת! בלי לחשוב פעמיים היא עונה לו ששום דבר לא יגרום לה לחזור ללוטון. לוטון למי שלא בקי היא סוג של פתח תקווה אנגלית.

הרסת לפתח תקווה את הסיכוי להצטרף לאיחוד האירופי.

מצטער.

אתה לא רואה תסריט אימים שבו עוד מדינות עוזבות את האיחוד האירופי והעסק מתחיל להתנדנד?

אני בוגר מדעי המדינה ומתעניין מאד בהיסטוריה פוליטית, קיים בהחלט סצנריו של התפוררות האיחוד אבל הסיכוי לכך מאד נמוך. בשביל שזה יקרה צריכה להיות עליה מסיבית של כוחות ימניים לאומיים במדינות המפתח – גרמניה, צרפת, בריטניה, הולנד ובלגיה. מכיוון שהבריטים מנוסים במצבים כאלו, בעיקר במאה ה-20, הסיכוי שיתנו למצב כזה לקרות מאד נמוך. That said, עדין יש סימנים להתחזקות של ימין פאשיסטי במדינות האלו, עדין לא בגרמניה אבל בהחלט באוסטריה וצרפת. האיחוד האירופי כאיחוד פוליטי כנראה הגיע לסוף דרכו, אבל אני בספק רב שיתנו לו להתפורר לחלוטין, ההנחה שלי היא שאירופה תעבור שינוי לכיוון של פדרציה ותזנח את רעיון ה ever closer union.

שומעים קולות היום באיטליה, צרפת, סקוטלנד, צפון אירלנד וגם במדינות אחרות שמבקשים משאל עם משלהם.

דווקא בצפון אירלנד תומכים מאד בהשארות באיחוד. לצורך העניין הסכם השלום באירלנד תלוי באופן ישיר באיחוד. עזיבת האיחוד מעמידה את הסכם יום שישי הטוב במבחן, לא אתפלא אם יחזור הבעיות בצפון אירלנד והאיי.אר.איי ינסה להרים ראש.

ליהודים זה טוב כל הסיפור הזה?

אני לא חושב שיהודים הם פאקטור במשחק הזה, אישית אני אתאיסט ומאוד מנותק מהקהילה היהודית, אני מחובר יותר לישראלים.

אז נשאל שוב, לישראלים זה טוב?

תלוי. ישראלים שרוצים לבקר באנגליה לא יושפעו בכלל, חוץ מהעובדה שהפאונד מתרסק ויהיה זול יותר להגיע לכאן.

וישראלים שחולמים כמוך לחיות באנגליה וליהנות מכל האפור הזה?

ישראלים שחיים כאן על ויזת עבודה גם לא יושפעו, היחידים שיושפעו הם הישראלים שחיים כאן על דרכון אירופי ולדעתי יעשו מסלול מהיר להתאזרחות. אגב, בפעמים האחרונות שהייתי בגרמניה היה אפור יותר, אז אני נעלב בתור תושב בריטניה מההשוואה!

זה אפור עכבר וזה אפור חולדה, מה אתה משווה?

אבל תכתוב שמבחינת ישראלים ללא דרכון אירופאי, ההגירה עשוייה להפוך לקלה יותר. מבחינת בעלי דרכון אירופאי ככל הנראה שימצא פיתרון.

האם זאת שעתם היפה של עורכי הדין לענייני אזרחות בריטית? הפאונד אולי מתרסק אבל השכר שלהם בטח יעלה אל מול ההיסטריה הקלה.

אני בטוח שיהיו כאלו שיעשו כסף מהמצב, כמו שתמיד יש מי שמרוויח מכל משבר.

למה לדעתך ישראלים ללא דרכון אירופאי יהנו מתהליך הגירה קל יותר?

הכלל הוא פשוט, אם יש לך מקצוע ואתה יכול לכלכל את עצמך ולשלם מיסים הדלתות תמיד פתוחות. לפני שינוי חוקי ההגירה, ישראלים בעלי תואר ויכולת כלכלית יכלו לקבל אישורי שהייה בקלות יחסית. לפני עשור בערך שונו הכללים כדי לתת עדיפות לתושבי האיחוד מה שחסם את הדרך להרבה ישראלים מוכשרים. יכול להיות שזאת גם הטינה שיש להרבה מאד ישראלים ״ותיקים״ בלונדון כנגד האיחוד.

מעניין.

אני מניח, וזה עדין לא לגמרי ברור, שיקלו בחוקי ההגירה מחוץ לאיחוד, והיו שמועות על החזרת ההקלות לבעלי מקצועות חופשיים. שוב, כרגע שום דבר לא ברור. בפועל לאף אחד אין מושג ושום דבר לא משתנה.

אז אתה אומר שלישראלים הותיקים יש טינה לאיחוד?

זה כמו במערכון של לול עם אורי זהר ואריק איינשטיין על העלייה לארץ, כל גל מהגרים שהצליח לבסס את עצמו מביע טינה לדור שבא אחריו כאילו הם הולכים לקחת את כל מה שהשיג.

לסיום, ספר לנו משהו שאנחנו לא יודעים על לונדון.

הממ… לונדון הרבה פחות גשומה ממה שנהוג לחשוב.

ועכשיו משהו אמיתי.

אמיתי לגמרי. הנה תראה בויקיפדיה… למרות הרפיוטיישן שלה כעיר גשומה, בלונדון המשקעים הם בכמות של 601 מילימטר בשנה. פחות מרומא, בורדו, טולוז, נאפולי ואפילו סידני.

זאת לא הכמות השנתית זה הטפטוף היומי. מה המקום בלונדון שהרי מרגיש לך בבית?

אני מאד אוהב את גריניץ׳ ובאופן כללי את דרום מזרח לונדון, זה איזור פחות תיירותי אבל הרבה יותר ידידותי ושקט.

שחף, תודה רבה

תודה

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם