טורקים בגרמניה: רק מחצית אוחזים בדיעה חיובית כלפי היהדות

0

מחקר שבו השתתפו 1200 גרמנים ממוצא טורקי, החל מהדור הראשון להגירה ועד לשלישי חושף סתירות בשאלות הקשורות לדת ומדינה כמו גם לשייכות וליכולת להשתלב בחברה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מינסטר מגלה שהקהילה הטורקית בגרמניה מחזיקה בדעות שמרניות מאוד בכל הנוגע לתפקידה של הדת בחברה.

אחת השאלות המרכזיות שהופנתה לנשאלים במחקר היתה מה חשוב לך יותר, ללכת בעקבות עקרונות הדת או לציית לחוקי המדינה בה את/ה חי/ה. מבין אלה שהיגרו מטורקיה לגרמניה, כלומר דור ראשון להגירה, 57 אחוזים בחרו בדת. לעומת זאת, הילדים שלהם – בני הדור השני והשלישי – הסכימו בשיעור נמוך יותר שהדת חשובה מהמדינה – רק 36 אחוזים. בסך הכול כמעט מחצית מהנשאלים (47 אחחים) העדיפו את סמכותה של דת האיסלאם על זו של המדינה.

לחזור לסדר החברתי שהיה בימי מחמד

עוד גילה המחקר כי אחד מכל שלושה משיבים הסכים כי האיסלאם צריך לחתור לחזרה לסדר חברתי כמו זה שהיה בימי הנביא מחמד. גם כאן רוב המשיבים שבחרו בדרך האיסלאם היו בני הדור הראשון להגירה (36 אחוזים) כשמבני הדור השני והשלישי בגרמניה חשבו כך רק 27 אחוזים.

עשרים אחוזים השיבו כי האיום שהמערב מהווה מול האיסלאם מצדיק אלימות. שבעה אחוזים חשבו שאלימות היא דרך מוצדקת להפיץ את האיסלאם.

לשאלה הנוגעת למעמד האישה השיבו כמעט מחצית מהנשאלים בני הדור הראשון כי מקומה של האישה בבית. רק 27 אחוזים חשבו כך מתוך בני הדור השלישי להגירה.

עשרים אחוזים השיבו כי האיום שהמערב מהווה מול האיסלאם מצדיק אלימות. שבעה אחוזים חשבו שאלימות היא דרך מוצדקת להפיץ את האיסלאם.

חמישים ושבעה אחוזים מבני הדור השני והשלישי השיבו כי ילד קטן יסבול ללא ספק אם לאמו תהיה עבודה.

יהודים ואתאסיטים באותה הסירה

שמונים אחוז השיבו כי יש להם דיעה חיובית מאוד או חיובית למדי על הנצרות, אבל פחות ממחצית חשבו כך על יהודים או אתאיסטים.

עוד מצא המחקר כי 57 אחוזים מהגרמנים ממוצא טורקי מקשרים בין איסלאם וזכויות אדם, זאת לעומת 6 אחוז בלבד בחברה הגרמנית. 65 קישרו בין איסלאם ושלום (לעומת 7 אחוז שעשו את הקישור מבין הגרמנים שאינם ממוצא טורקי).

שמונים אחוז השיבו כי יש לכבד את החוק הגרמני כדי להצליח ולהשתלב בחברה. 70 אחוז ענו כי הם מעוניינים לעשות הכול כדי להשתלב בחברה הגרמנית.

מרוצים בגרמניה

כשהגיע המחקר לשאלה עד כמה הגרמנים ממוצא טורקי מרוצים בגרמניה עלו המספרים לשיא של 90 אחוזים. יחד עם זאת כמחצית טענו שהם מרגישים כמו אזרח סוג ב' ומעט למעלה ממחצית הסכימו עם המשפט: "לא משנה מה אעשה, לעולם לא יכירו בי כחלק מהחברה הגרמנית."

הקהילה הטורקית בגרמניה מוערכת בכ-2.7 מיליון איש.

[interaction id="5763c8f9245d112613895147"]

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם