זמן מקומי
מגזין מקוון לתיירות בארץ ובחו״ל

'ככה התאהבתי בבחורה פולניה שהיכרתי וגם במדינה שלה'

עודד נויפלד

עודד נויפלד חי שש שנים בלונדון ומזה שנתיים הוא ב-ורוצלב פולין (4 שעות באוטו מברלין). את לונדון הוא שכח בקלות אחרי שגילה שבמדינה החדשה שלו החיים פשוט טובים יותר

שלום, עודד!

שלום

אף פעם לא חשבנו על ורוצלב.

גם אני. הגעתי לפולין בטעות. פגשתי בחורה פולניה בלונדון בזמן שגרתי שם. חייתי שם שש שנים ואז יום אחד באנדרגראונד פגשתי אותה. היא שיכנעה אותי לבוא איתה לחופשה בקרקוב.

זאת היתה הפעם הראשונה בפולין?

כן. ציפיתי לראות מדינה קודרת ואפורה. בראש רצו לי כל הסטריאוטיפים שיש. מה שגיליתי היה הפוך על הפוך על הפוך. התאהבתי גם בבחורה וגם במדינה שלה שהתגלתה לי כמודרנית וצבעונית ומפותחת ומאוד ידידותית. זה היה הקיצון השני.

זה לא קצת מסובך להתרגל במקביל גם לפולניה וגם לפולניה?

מבחינה מנטלית מצאתי משהו משותף. אשתי גדלה תחת המשטר הסובייטי וגם אני קיבוצניק במקור לא רחוק משם. אם אותנו לקחו באוטובוסים לחופשה מהקיבוץ, גם אצלה זה היה דומה באוטובוסים של המפעל בו עבד אבא שלה. לגבי המדינות עצמן, אתה יודע שסימון השבילים פה דומה?

ורוצלבאפרופו שבילים, עשית דרך ארוכה מלונדון.

לא ממש. עדיין מדינה אירופאית לכל דבר, זה שעתיים טיסה בריינאייר מלונדון, ואני עדיין מגיע ללונדון לפעמים. מה גם שיש כאן Tesco ו- Marks & Spencer, עם קופה אוטומטית גם באנגלית ועוד עם מבטא בריטי.

במשפט אחד לונדון מול וורצלאב.

בלונדון לחוץ וצפוף ויקר. קשה מאוד לחיות שם. לא אהבתי את זה שבכל אירוע יהודי היה צריך אבטחה של שומרים עם תתי מקלע ושהמיקום שלו לפעמים נשמר בסוד.

בוורוצלב אין תקציב לשמירה על יהודים עם תתי מקלע?

פה ב-ורוצלאב יש בתי כנסת ואין אבטחה מיוחדת. הקהל אגב ברובו הוא חילוני. יש שלושה בתי ספר יהודים ורוב התלמידים בהם לא יהודיים. פשוט יש מוניטין טוב ומעריכים כאן יהדות. זה אפילו אופנתי. שיקי כזה. יש כאן תרבות יהודית, חוגים באוניברסיטה ופסטיבל תרבות יהדותית.

ב-BDS לא שמעו עליכם?

אין כאן BDS. ראיתי אפילו מצרכים שמסומן עליהם בבירור ישראל.  לא שאין אנטישמיות בכלל, היו ויש אירועים אבל זה זניח ונדיר. בדרך כלל אם יקרה משהו יגלו שאותו חוליגן שעשה מעשה אנטישמי מעורב גם במעשים נגד הומואים וזרים והיהודים נמצאים אצלו איפשהו למטה ברשימה. בלונדון לא הייתי מסתובב עם חולצות של ישראל.

איך הסתדרת מבחינת תעסוקה? זה מעבר חד מלונדון הפיננסית לורוצלב הסטודנטיאלית.

כלכלית מצאתי פה הרבה יותר שטח בתולי והזדמנויות. בלונדון עבדתי בבנק מזרחי כמנהל מחלקת בנקאות פרטית  וכאן אני עושה עסקים פרטיים, בעיקר בנדל"ן.

אתה לא הישראלי היחיד שעושה עסקים בפולין.

לא. בפולין יש רשתות כמו סופר פארם, סינמה סיטי ועוד כמה. גם ארומה היו אבל סגרו. הרוב המוחלט של האוטובוסים בוורשה הם בבעלות חברה שייכת לאגד הישראלית. גם מי עדן ושטראוס עושים פה עסקים יפים. אני מקווה שחברות טכנולוגיה יגיעו יותר, יש לפולין הרבה מה להציע, בהנדסת תוכנה למשל.

את הלימודים השלמת בלונדון?

כן, עשיתי תואר שני בלונדון, ב-UCL, יזמות טכנולוגית. תואר שני במדעים. אפילו סיימתי בהצטיינות. במקביל עבדתי בשגרירות ישראל במחלקה מסחרית שגם שם למדתי הרבה.

כשלמדת ב-UCL לא דימיינת שהמזל שלך יביא אותך לפולין.

לא. חשבתי לפעמים על סין אולי או על מדינות אחרות בעקבות קשר רומנטי. פולין לא הייתה על המפה עד שהיכרתי את אשתי.

מה ההורים אומרים?

החתונה שלנו היתה כאן, בפולין. אני חושב שהם שמחים שזה פולין ולא משהו רחוק יותר. אגב, בחתונות כאן יש גם מנהג של לשבור את הכוס אבל אחרי ששותים שוט וודקה וזורקים את הכוס אחורה כחלק מטקס כניסה לאולם של האירוע.

המשפחות שלכם מסתדרות?

המשפחות שלנו מסתדרות ממש טוב. אנחנו עושים הרבה ביקורים וטיולים בארץ ובפולין. יש לי ילדה כמעט בת שנתיים, מאיה. והבאה בדרך.

נשמע כאילו אתה כאן כדי להישאר.

אפשר לומר שכאן בפולין חיפשתי את ארץ אבותיי ומצאתי את ארץ ילדיי ואולי  נכדיי. במקום עבר מצאתי עתיד. אבא של סבא שלי הגיע מקרקוב. אני זוכר שישבתי פעם עם חברים ואחד מהם התוודה שהוא מרגיש כאן זר. חבר אחר אמר לו, אבל אתה לא, סבא וסבתא שלך נולדו כאן. אתה פשוט לא זר. יחד עם זאת, תמיד יש סיכוי שאחזור לארץ או נעבור בעקבות עבודה למקום אחר. יש לי אהבה גדולה מאוד לארץ, עזבתי במקרה לצרוך לימודים, לא בשביל לחפש מקום טוב יותר.

ואתה באמת מרגיש כמו 'לא זר'?

זה עדיין מפליא אותי היחס לישראלים פה. יש בחורות פולניות שמטיילות בעולם, מגלות שישראלים זה טוב ומחפשות כאן בפולין ישראלים. בלי קשר לישראלים, פה בפולין להבדיל מגרמניה ובטח ובטח אנגליה, מכבדים זרים. זר זה טוב. אם את בחורה ויש לך חבר זר לרוב זה טוב, זה נחשב וזה נקודות וזה סטטוס.

אם אתה עובד זר?

אם אתה עובד זר שמגיע לפולין לעבוד אז כל הכבוד שבאת לפולין לעבוד, איזה יופי. קבלת הפנים פה יפה יותר. באנגליה ואני מניח גם בברלין זה "נסבל". כל עוד אתה משלם מסים ולא עובר על החוק אז "בסדר" "אם חייבים". הם לא כל כך מתחברים ולא מעודדים וזה עוד לפני שנגענו בנושא של המעמדות באנגליה, עשירים מול לא עשירים וכו'. יש לי חברים בגרמניה שמעדיפים לבלות פה במועדונים עם פולניות. הן מתייחסות אליהם יותר טוב ועם יותר כבוד מאשר הגרמניות. חוץ מזה יש פה אנשים יפים.

איך נראה הזמן החופשי בורצלאב, מעבר לשעות העבודה?

אני אמנם נשוי ואבא אבל יש לי אורח חיים שלא רחוק שנות אור מאורח חיים סטודנטיאלי. אני ואשתי יוצאים די הרבה לפאבים, לתיאטרון, לאירועי תרבות או סתם לטייל ברחבי העיר. זה שונה בתכלית מחברים שלי בארץ או בלונדון שלא מצליחים ולא יכולים לצאת גם לא פעם בחודש כי צריך בייביסיטר וזה עולה הרבה או לקחת מוניות כדי להגיע. פה בייביסיטר עולה לי עשרה שקלים לשעה והכול קל ופשוט וזול וזה לא סיפור מסובך לצאת לבלות בעיר שלך.  

וורשה מול וורצלאב…

זה 3.5 עד 4 שעות ברכבת. ורוצלב יותר קטנה ואינטימית. ורשה מפוזרת, רחבה, גדולה. יש יותר דברים שם אבל הכול רחוק אחד מהשני.. רוב אלה שאני מכיר יעדיפו את קרקוב או ורוצלב שהיא יותר תוססת ויותר מערבית. הארכיטקטורה כאן יותר יפה לדעתי, גם התשתית וההיצע יותר טובים. בוורשה יש יותר אמנם חברות בינלאומיות. אבל המחירים בהתאם. אני כמובן ממליץ על ורוצלב.

לא הכול פרחים וודקה בפולין, ישנה גם מפלגת החוק והצדק שעלתה לשלטון. פולין שוברת חזק ימינה?

זה קורה בכל העולם. בעיקר משפיע מבחינת חוקים פופוליסטים וממשלה לא מקצועית במיוחד. יש הרבה התעסקות בענייני דת. כרגע לא מורגש שינוי באמת אבל כמובן שיש סיכון.

אתה מגדיר את עצמך אדם ליברלי וחילוני?

כן, אלה ערכים שחשובים לי.

וורצלאב

איך אתה מסתדר עם העובדה שפולין היא מדינה דתית יותר בהשוואה לבריטניה או גרמניה, למשל. זה משהו שמרגישים ביום יום, או בימי ראשון לפחות?

אני חושב שזה יפה שהכנסיות גדושות. כן, יש אמונה ומסורת, אבל הרוב המוחלט של הפולנים,  בעיקר הצעירים, רחוקים מלהיות פנאטים. יש גם פתיחות, דאגה לזולת ולקהילה, וכמרים חביבים. הדת פה בקטע יותר קל לדעתי. שעה בשבוע בכנסייה עם הקהילה, זה כל מה שנדרש מאדם קתולי דתי.

בקטנה.

כן, לרוב הדת בקטע טוב ואין פה כפייה של חוקים על כל האוכלוסיה.

אין כפיה של חוקים על האוכלוסיה זה משפט שמהדהד מפעמון הכנסייה כשזוכרים שיש חוק חדש על הפרק בפולין שרוצה לאסור את ההפלות במדינה.

רוב האנשים שאני מכיר הם נגד החוק הזה. זה חוק פופליסטי וכנראה יתמתן, יש זיגזוג של ראש הממשלה. גם אם החוק לא ישתנה, ויהיה כאן חושך בתחום זה, פולין חברה באיחוד האירופי ככה שנשים יכולות למצוא פתרון – גם אם בעייתי וקשה יותר – מעבר לגבול הפתוח. הבעיה כאן היא דווקא ניהול חברות ממשלתיות על ידי אנשים לא מנוסים, ושליטה מסוימת על התקשורת של הממשלה. זה בעיני מהווה סיכון גדול יותר, לא ענייני דת.

(CC BY-SA 2.0 Kamil Porembiński

הריכוזיות של הממשלה היא לדעתך הבעיה הגדולה של פולין?

הבעייה העיקרית של פולין היא שלא כל האוכלוסיה נהנתה מהתנופה הקיימת של פיתוח ושגשוג כלכלי. שכבות חלשות נשארו מאחור ויש הרבה שמחפשים פרנסה בפחים. מערכת הבריאות, למרות שיש רופאים מצויינים, היא ענייה וישנה, והאוכלוסייה מזדקנת. הרבה פולנים צעירים מעדיפים לעבור לגור באנגליה. הפולנית היא השפה הכי מדוברת אחרי אנגלית שם.

בוא נסיים בטעם טוב, על איזה קינוח פולני תמליץ לנו?

הקינוח האהוב עליי זה פירוגי. מין כיסון פולני אפוי במילוי קרם נוגט עם אגוזי לוז. קשה למצוא, יש במסעדת פירוגניה בכיכר המרכזית של וורוצלב.

עודד הינו בעליו של אתר www.cometowroclaw.com  שמציע בעיקר מידע למטייל אודות ביקור בוורוצלב. 

לורוצלב אפשר להגיע גם עם רכבת ישירה מברלין לרגל אירועי בירת התרבות של אירופה.

יוצאים לחופשה בפולין? גלו עכשיו מלונות בוורוצלב, מלונות בוורשה, מלונות בקרקוב או מלונות בגדנסק

מתעניינים באזרחות אירופאית? 

הצג תגובות (1)