ענבל נוימרק-שקולניק

'אני חוטפת חום כשאנשים קוראים לוורשה ברלין החדשה'

על הספה עם ענבל נוימרק, פעילת תרבות וזיכרון שמתגוררת בוורשה

שלום, ענבל, מה המצב כאן בוורשה?

מצוין.

ספרי לנו קצת איך הגעת לעיר הגדולה בפולין ולפולין בכלל?

יש לי אזרחות פולנית, היה לי כמעט ברור מראש שיהיה לי חיבור עמוק עם המקום ברגע שאגיע לכאן וכך היה, ואפילו יותר חזק ממה שתיארתי לעצמי. הגעתי לפולין ולוורשה לראשונה במשלחת סטודנטים של המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין שהפגישה בין סטודנטים ישראלים לסטודנטים פולנים ולא רציתי לעזוב. אחר כך המשכתי לחזור לביקורים ולחלום על פולין ועל וורשה בפרט, עד שסיימתי את התואר בתל אביב והייתה לי הזדמנות לנסוע לכאן – ונסעתי.

מה את עושה פה בימים אלה?

כרגע בעיקר מתעסקת בדברים שקשורים לקולנוע, תרבות, זיכרון ודיאלוג פולני-ישראלי או פולני-יהודי. להשלמת הכנסה נותנת שיעורי שיחה עברית ועובדת כקלדנית בעבור לקוחות מהארץ.

מה רובנו לא יודעים על וורשה?

אני לא יודעת לגבי רובנו… הרבה ישראלים מכירים את מרד גטו וורשה אבל לא את מרד וורשה של הפולנים שאגב, הסברה כיום שיותר יהודים ופולנים ממוצא יהודי השתתפו בו מאשר במרד הגטו, כשנה לאחר מכן. בעקבות המרד, ברלין נתנה פקודה שהפכה את וורשה לעיי חורבות ותושבים נרצחו או גורשו, חלקם למחנות ריכוז. יותר מ-85 אחוזים מהעיר נחרבה – הרבה יותר מההרס שנגרם בברלין וגם בדרדזן במלחמה.

מריח כמו לא שוכחת ולא סולחת.

אני לא יכולה לשמוע שוורשה היא ברלין החדשה או הברלין הבאה בלי לחטוף חום. לתת את שם התוקפן לקורבן ועוד כמחמאה, זה מזעזע אותי ולא משנה כמה זמן עבר.

77 שנה.

מודעה

מודעה

אז רצוי שנחכה 100 שנה לפחות, דחילק. וורשה של היום היא עיר שקמה מההריסות והשתקמה והפכה לעיר יפה מאוד, תרבותית.

אני חושב שמה שאנשים מתכוונים קשור למחירים, ליוקר המחייה.

זה עוד דבר שאנשים אולי לא יודעים על וורשה, שאירועי תרבות כאן הם הנגישים ביותר באירופה מבחינת מחירים.

ענבל

וגם ההיסטוריה נגישה מאוד מבחינת הזיכרון, את אומרת.

וורשה זוכרת תמיד את העבר שלה. כדאי לבוא כדי להבין. מה שאני מתארת זה לא שיעור היסטוריה אלא משהו שהעיר מנציחה וחיה ביומיום שלה. וורשה היא לא ברלין ולא תהיה ברלין ולא צריכה להיות ברלין.

אוקיי, ענבל אבל לא את ולא אני מחליטים. מה שאני רוצה לדעת זה אם אתם ערוכים שם לקליטת מאות ישראלים שיחליטו לנסות את מזלם בעיר שהיא בשום-פנים-ואופן-לא-ברלין-החדשה?

השאלה היא איזה ישראלים ולאיזו קליטה הם מצפים. אם אני לא טועה הרבה ישראלים בעלי אזרחות אירופאית נהרו לברלין בגלל מאפיינים של גרמניה כמדינת רווחה והתנאים הטובים שהוצעו להם בתור אזרחים אירופאיים או גרמניים. פולין היא לא כזאת, בפולין אין דבר כזה 'מגיע לי', גם לא לאזרחים פולניים. חסל סדר ג'וב סנטר.

מה בכל זאת מחכה להם?

יש מחירים זולים ביותר בכל תחום. ממזון ושכר דירה ועד לתרבות כמו שכבר הזכרתי, ומי שאזרח אירופאי ומעוניין ללמוד כאן אולי גם יצליח להתקבל למסלול חינמי או זול. בקיצור, אם מדובר במאות ישראלים שיכולים לכלכל או לממן את עצמם מהרגע הראשון ואולי גם לתרום לכלכלה, לתעשייה, לתרבות המקומית וכו', אז אני די בטוחה שכן, יש כאן מקום בשבילם. בוורשה יש כבר לא מעט יזמים ובעלי עסקים ישראלים.

רשמנו לעצמנו. את מאמינה שזה יכול לקרות? שוורשה תחליף את ברלין בעוד כמה שנים?

כבר הבנת שאני מאוד לא אוהבת את ההשוואות בין וורשה לברלין ואת המדידות על פי ברלין. במובן של עיר טרנדית שסוחפת אליה צעירים רבים מהיבשת ומהעולם – כן, אני בהחלט מאמינה בזה, אבל לא בהכרח בהיבט של מושבה ישראלית מקומית.

זה יהפוך את וורשה ליותר נוחה עבורך אם תדעי שברחוב שלך גרים עוד שלושה או חמישה ישראלים או שיש חשש שהתקשורת שתגיע יחד עם הישראלים מברלין כדי לסקר את מחירי המילקי בוורשה תוריד לכם מהכיף?

בגדול, אני לא חושבת ששלושה או חמישה ישראלים ברחוב שלי יגרמו לשינוי מהותי בחיי ויהפכו את וורשה לנוחה בהרבה יותר או בהרבה פחות עבורי. זה תלוי במי הם יהיו, איזה אנשים הם, איזה סוג של "ישראלים בחו"ל" הם, אם אפשר לומר. בין התקשורת הישראלית לפולין יש כבר יחסים מאוד לא פשוטים והרבה תופעות של סיקור לא הוגן. אני בהחלט חוששת שתקשורת שתגיע יחד עם הישראלים ובכלל ישראלים נוספים שיגיעו בהמוניהם – שכל זה יוסיף שמן למדורה. יחסי פולין-ישראל מורכבים מאוד ועמוסים ברגישויות ואני לא יודעת אם כרגע תופעה כזו תגרום לשיפור או לנזק. אם לנזק, אז, אני לפחות, מוותרת על זה בהחלט.

כמה עולה כרטיס קולנוע בוורשה?

המחירים מאוד משתנים לפי ימים בשבוע, בתי קולנוע וכל מיני הנחות שאפשר למצוא – סטודנט, פנסיונר וכו'. אפשר לדבר על בין 20 ל-32 זלוטי (20-32 ש"ח, 4.7-7.5 אירו) לכרטיס ללא הנחה. בסך הכול יש גם הרבה הקרנות חינם בכל מיני מסגרות ובכלל העיר הזו פשוט מציעה המון לחובבי הקולנוע, גם לאלה שלא שולטים בפולנית.

וורשה או ברלין
בפולין אין "מגיע לי". ענבל נוימרק

אפשר לחיות בוורשה בלי לדעת פולנית?

מודעה

מודעה

חד-משמעית כן, אני מכירה אנשים שהצליחו לשרוד כאן אפילו עם אנגלית קלוקלת, אבל הם הגיעו לכאן לכמה חודשים. השאלה היא, כרגיל, לכמה זמן מגיעים ומה המטרה והאם יש רצון להשתלב בתחום מסוים. בכל מקרה, רצוי ביותר לתחזק קשר עם דוברי פולנית שיהיה אפשר להיעזר בהם במידת הצורך, למשל במשרדים ממשלתיים ועירוניים, וללמוד לכל הפחות כמה מילים בסיסיות לתקשורת מנומסת יומיומית. דוברי גרמנית ורוסית, אגב, ישמחו לגלות שהרבה פולנים, בעיקר מבוגרים יותר, מדברים את השפות האלה, גם אם במקרים מסוימים לא בשמחה גדולה, מסיבות מובנות.

מה את הכי שונאת בעיר שלך?

כמי שהתרגלה לחיים בתל אביב, קשה לי עם זה שבלילה אני צריכה ללכת מרחק משמעותי או אפילו לקחת מונית או לנסוע בתחבורה ציבורית כדי לקנות לעצמי משהו בחנות כי כל החנויות שקרובות אליי כבר נסגרו. בכל מקרה, בסוף מוצאים כמה חנויות פתוחות והחסרונות של העיר הזו מתגמדים לעומת היתרונות שלה.

וורשה היא בית עבורך, או תחנת מעבר?

בית, אבל זה לא אומר שאישאר בה לתמיד.

עד שנגיע בהמונינו, ספרי לנו על בר או מסעדה שאנחנו ממש מפספסים.

יש הרבה על מה להמליץ, אבל הלב שולח אותי לבקש מכולם לא לפספס את חוויות הבר מלצ'ני "הבר החלבי", תופעה מבורכת שנשארה מימי השלטון הקומוניסטי של מזנונים ממומנים ממשלתית שמציעים אוכל פולני – לדעתי טעים מאוד – בפרוטות, באווירה קומוניסטית קשוחה. היום כבר קיימים מזנונים פרטיים בסגנון כזה שהם לא ממומנים אבל גם זולים ולרוב מומלצים. גם אם לא מוצאים שם את החוויה האותנטית בשלמותה עדיין זה טעים וזאת גם מזכרת ייחודית מעולם שכבר לא קיים.

עצה לישראלים בברלין, בלונדון או בתל אביב שחושבים לנסות את מזלם בוורשה.

לבוא פתוחים וסבלניים, מה שכנראה נכון לגבי כל מקום. להיפטר מדעות קדומות לגבי מזרח אירופה ושאר סטריאוטיפים פוגעניים מה שכולל התנהגות מתנשאת שבדרך כלל מתלווה לזה. ולהשתדל להיות מנומסים.

אלף תודות, ענבל.

— מצאו עכשיו מלונות בוורשה עם אתר בוקינג

1 תגובה
  1. עודד אומר

    למה רק וורשה? אני גר בוורוצלב בדרום מערב המדינה ואוהב מאוד את העיר ואת פולין בכלל. http://www.cometowroclaw.com צריך לבקר בשביל להבין. גרתי 6 שנים בלונדון וכאן יותר טוב כמעט מכל בחינה.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם