שלומי כמורה

‘אין הרבה הבדל בין ורשה לברלין. בוורשה נעים יותר עבור ישראלים’

על הספה עם שלומי כמורה, איש עסקים מתחום התיירות בעל פעילות בברלין ובערים שונות בפולין. חי באירופה מזה למעלה מעשור

שלום, שלומי!

שלום!

בוא נתחיל בשאלה הפופולרית החדשה שמתחילה לרחף מעל ראשינו, ברלין או וורשה?

תשמע, זה נורא דומה. אני לא רואה הבדל בין הערים.

באמת?

אני מדבר איתך מכל הבחינות. שכר הדירה, יוקר המחיה… מבחינת מודרניות באופן כללי, רמת חיים. אין הרבה הבדל.

יש לכם או-באן, אס-באן?

אתמול בדיוק דיברתי עם חבר של הבן שלי שגר בברלין. הגיע לפה פעם ראשונה וגם הוא לא האמין. יש כאן מערך תחבורה מלא.

אני ממשיך לחפש את השונה.

אז אני אגיד לך, פה בוורשה התחבורה הציבורית קצת יותר זולה, בייחוד לסטודנטים. גם אם אתה מתנייד ברכב פרטי, זה הרבה יותר זול. הממשלה פה לא שולטת על האנרגיה, זה קפיטליזם. אני למשל נוסע בברלין עם מספר פולני כי הביטוח של הרכב בפולין הרבה יותר זול. אבל אין הרבה דברים שיש ביניהם הבדלים מהותיים מבחינת מחיר. כשנכנסים לסופר משלמים פחות או יותר אותו דבר, שכר דירה, אולי בוורשה קצת פחות, לא הרבה. דירה ממוצעת בברלין תעלה לי חם 650, 700. פה בוורשה אולי תמצא ב-550 אבל זה לא יהיה הפרש ענקי.

כשאמרת שפולין זה קפיטליזם, לא השווית לגרמניה, השווית לישראל, נכון? משיחה מוקדמת הבנתי שיש לך הרבה מה להגיד בכל מה שקשור לארץ. 

ישראל היא משק קומוניסטי. אני אתן לך כמה דוגמאות נורא פשוטות. שדות התעופה בפולין הם ביידיים פרטיות. חברות חשמל, יש 15 או 20, כמה יש בישראל?. חברות מובייל, בגרמניה יש 50, בפולין אולי 70.

בישראל יש עניין בטחוני, זה לא פשוט להפריט שדה תעופה.

הביטחון לא שייך. שדה התעופה יכול להיות בבעלות פרטית שהוא תחת הנחיות ותקנות שמכתיבים גורמי הממשלה. גם את מחירי הדיור אפשר להוריד בארץ אבל לא יעשו את זה כי המיסוי על תשומות הבניה הוא מהגבוהים בעולם ומי מרוויח מזה? הממשלה. מע”מ על דירות בישראל הוא כמו מע”מ על מכונית פרארי, והנושא של הקרקעות. אין שום סיבה בעולם שמחירי הקרקעות יהיו הזויים לחלוטין. אני שומע שבונים ארבעים דירות בדימונה, במחיר למשתכן. למי זה יעזור? יש לכם עבודה בשביל הצעירים בדימונה? אם העבודה בתל אביב כי החלטתם שזה מרכז ישראל אז תנו שם תדירות לצעירים.

בפולין זה אחרת?

בפולין יש תוכנית MDM, דירות לצעירים. אם אתה זוג צעיר וזאת דירה ראשונה אתה מקבל 20 אחוז הנחה על הדירה. הקבלן מקבל את כל הסכום והמדינה משלמת 20 אחוזים. אם אתה משפחה עם שלושה ילדים, אתה מקבל מהממשלה 60 אחוז ממחיר הדירה.

לא רע. איך הם סידרו לעצמם דיל כזה?

איך? כי בפולין וגם בגרמניה התפישה אומרת שני דברים הם כבוד האדם, קורת גג ואוכל. איך יכול להיות שבישראל מע”מ על אוכל הוא כמו מע”מ על מי שקונה פרארי? בגרמניה המע”מ על אוכל בחלקו על אפס. בפולין גם. בישראל יכלו לעשות המון דברים כדי לשנות את זה, אבל לא עושים כי הצעירים לא מעניינים אותם.

כשאתה מדבר על פולין, אתה מפרגן בקלות. גם בהשוואה לגרמניה.

הפולנים לעומת הגרמנים יותר קרובים לישראלים במנטליות. הם יותר פתוחים. קשה מאוד לישראלים לרכוש חברים בגרמניה בלי ידיעה מצוינת של השפה. בפולין הם יותר פתוחים. פתוחים יותר לזרים בכלל.

גם למוסלמים או למבקשי מקלט שנמלטים ממצוקה?

פחות.

למה?

הפולני הממוצע לא מוכן שיבוא מוסלמי ויגיד לו אתה לא תשתה אלכוהול או לא תאכל חזיר, זה לא יעבור. אצל הגרמנים בגלל שהם מנסים להיות “אובר” אנושיים בגלל הנושא של השואה זה יתקבל אחרת.

ראית את זה קורה בסביבה שלך?

אני מכיר לקוח של הבן שלי, ערבי שהיה לו מספיק כסף ועסק מתפקד. לפני כמה שבועות הוא קיבל מכתב שהוא צריך תוך שלושה ימים לעזוב את המדינה. שמעתי על עוד כמה מקרים כאלה. פה בעיתונות ובפייסבוק רואים את היחס של הפולנים בצורה מאוד פשוטה. הם לא מבינים למה הפליטים לא יכולים להתארח במדינות ערביות עשירות ובמקום זה מגיעים לאירופה.

דיברנו השבוע עם כריטסיאן קנאל שהוציא ספר ‘111 דברים לשנוא בברלין’ והוא דווקא היה מלא שבחים לפליטים, אמר שזה הדבר היחיד הטוב שקורה בברלין. אתם די שונים בדיעות שלם, אבל בדבר אחד שניכם תסכימו, האוכל המזרח תיכוני.

כן, בברלין אני אוהב את החומוס של פיינברג. בוורשה אני אוכל בכיפלי אצל מיימון וגם במקום שנקרא תל אביב.

יש כבר תל אביב בוורשה?

יש. מבחינת חומוסיות יש פה כמו בברלין.

בלי לבנונים, בלי מצרים, בלי סורים שיריצו אותן?

ישראלים מריצים אותן.

אתה רואה עלייה במספר הישראלים בפולין? זה אמיתי, או רק בכתבות של ערוץ 10?

אמיתי. בחודשים האחרונים רואים עלייה די גדולה. בכלל בפולין, לא רק בוורשה. אני נתקל בהמון שמות ישראלים, וגם הבנים שלי מספרים לי.

יש לך שלושה בנים ואת כולם הבאת לפולין.

כן. פה יש להם סיכוי להתקדם. הבן הקטן באקדמיה, לבינוני יש מאפיה והגדול בעסקי הרכב. עד לפני כמה שנים היו פה רק כמה עשרות ישראלים. היום, לפי הערכה שלי המספרים עומדים על אלפים, בוורצלב, בקרקוב, בלודז’. אפילו בגדנסק יש מרכז של אינטל בעברית שמעסיק כמה עשרות.

אם אחד הבנים יגיד אני רוצה לחזור לישראל?

אם מישהו מהם ירצה לחזור לארץ, אני אעזור ואתמוך בו אבל משיחות שלי איתם, אני לא רואה שום סיכוי שיחזרו לישראל.

ברלין החדשה

לדעתך וורשה יכולה לקחת את המקום של ברלין, להחליף אותה אולי, לפחות עבור ישראלים שמחפשים חיים נוחים יותר?

אני לא רואה את וורשה לוקחת את המקום של ברלין, אבל אני בהחלט יכול לראות זליגה של ישראלים לוורשה ומצד שני גם הגעה של יותר ישראלים לפולין בכלל.

מה היתרונות של וורשה על ברלין?

מבחינת ביטחון אישי בפולין המצב הוא יותר טוב. מבחינה כלכלית, זה בערך אותו דבר. אם מגיע בחור צעיר ומוצא עבודה ומתערה בתוך הקהילה אז הוא מצליח בשני המקומות.

אז אתה לא מאמין בשינוי משמעותי בהקשר הזה?

אני מאוד אוהב את ברלין, זאת בירת אירופה היום. כמובן שתופעת העדר קיימת, לא רק אצלנו. אם חמישים עוברים ומתחילים לספר בפייסבוק כמה טוב, אז בהחלט יכול להיות מצב שיותר ויותר ינסו את מזלם בוורשה. זאת עיר מאוד נעימה למחיה. מבחינת בירוקרטית יותר קל פה, לא צריך לרוץ בין משרדים כמו בברלין. אם יש אם יש לך עבודה אתה פשוט שוכר דירה ומתחיל בחיים.

כאילו שאין שפה פולנית בדרך.

השפה הפולנית יותר קשה מהגרמנית, זה נכון. הבנים שלי כבר כמה שנים פה ועדיין כמעט ולא מדברים פולנית.

לקראת סיום, מילה טובה או שתיים על ישראל, כדי לאזן. 

שמש, בחורף. למרות שחופשה באיים הקנאריים יותר פרקטית מבחינתי. אתה יכול לצאת לאכול דגים בערב בלי לקרוע את הכיס.

יש לך יחסים מורכבים עם ישראל, שלומי.

אני מאוד כועס. כואב לי על מה שקורה שם. זאת מדינה ששירתתי בצבא שם. כואב לי כאדם, בעיקר על הצעירים, על החברים של הבנים שלי, על חברים שאתה שומע כמה קשה להם. מצד שני אתה פותח עיתון ושומע על הארמון ב-650 מיליון שקל שהקיסר בונה לעצמו או על המטוס הפרטי, כי לאשתו הקיסרית לא נוח לישון בטיסות רגילות, או חשבון מים או חשבון גלידות ששלושה ניצולי שעה היו יכולים להעביר חורף שלם על אותו התקציב.

אתה לא קשה מדי עם ישראל, בכל זאת?

אני לא רואה הרבה הבדל בין מה שקורה בישראל לבין צפון קוריאה, היום. אז ישראל קוראת לעצמה קפיטליזם והייטק. תגיד לי דבר אחד שישראל יצרה בנושא הייטק ושינה את העולם.

אני לא חזק בהמצאות טכנולוגיות אבל אני בטוח שהקוראים שלנו יוכלו לשרשר בתגובות לא מעט כאלה. 

תשמע, אני מדבר מכאב. לצעירים בארץ שאין להם הורים שיכולים לעזור להם יש בעיה. בפולין אנשים עוזרים אבל לא נותנים שני מיליון שקל בשביל שתוכל לקנות דירה. ולכמה הורים בישראל יש יכולת כזאת? וגם אז הילד לא יכול להחזיק מעמד עם המשכורת. ככה אני רואה את המצב.

טוב, האמת שלא התכוונתי בכלל לדבר על ישראל. זאת היתה שיחה על וורשה מול ברלין, בעקבות כתבות שהתחילו לרוץ בטלוויזיה בישראל על הנושא.

זה עוד סימן. לי יש רושם שהשלטון המרכזי הצליח להגיע לערוצי התקשורת כדי למנוע בריחה של צעירים מישראל. אחרת אין לי שום הסבר לכתבות האלה.

לא יכול להיות שאנשים מגיעים לברלין או לוורשה ומתאכזבים?

כמובן שאם מגיעים 5000 לברלין או וורשה, יהיו שלושה או ארבעה או מאה שלא יצליחו. לא כל אחד בנוי ויש לו את המנטליות לעשות את מה שקוראים רילוקיישן, בייחוד כשהוא מחובר לחומוס ולאמא.

בוא נסיים בחומוס, שיישאר לנו טעם טוב.

בשמחה

 

1 תגובה
  1. ערן אומר

    קראתי בהנאה רבה את הבלוג וזאת לאחר שחזרתי לפניי מספר ימים מורשה ובהחלט החיים נראים שם נוחים בהרבה מהארץ.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם