14 הסכנות בברלין: דברים שכדאי להיזהר מהם בבירת גרמניה

0

העיר השלישית בהיקף הפשיעה בגרמניה נחשבת אולי לבטוחה יחסית, אבל זה לא אומר שאין לה מה "להציע" גם בתחום הפלילי וזאת בנוסף לסוגיות איכות סביבה ומזג אוויר

כשמשווים את ברלין לערים אחרות בעולם, למשל במרכז אמריקה ובחלקים מסוימים של אפריקה מקבלים נתונים סטטיסטיים שמלמדים כי ברלין היא עיר בטוחה מאוד. בהשוואה לערים באירופה דוגמת מוסקווה, בוקרשט, טיראנה (אלבניה) ואפילו גלזגו ונאפולי עדיין התוצאות מחמיאות. כשמסתכלים פנימה לתוך גרמניה, המצב משתנה. ברלין היא העיר השלישית בגרמניה מבחינת היקף הפשיעה אחרי פרנקפורט וקלן. כ-15,000 עבירות מבוצעות לכל 100,000 תושבים, ולמרות שרובן אינו ייחודי דווקא לברלין, כדאי להכיר כמה מהסכנות המפורסמות יותר של העיר.

גורליצר פארק

פארק גורליצר או גורלי בשמו המקוצר נמצא בקרויצברג ונדמה שהפעילות הרבה של סוחרי סמים בשטחו די בה כדי לעזור לנתוני הפשיעה של שכונת קרויצברג כולה להרקיע. אחת לכמה זמן עורכת המשטרה מבצע כדי לסייע בהרחקת סוחרי הסמים מהמקום וכדי להפחית את הפעילות הכללית גם מצד רוכשי הסמים. לאחרונה דווח על שיפוץ נוסף שהפארק יעבור שבו ייחשפו שטחי מסתור, ייפרצו חומות ויצומצם מספר שערי הכניסה. בינתיים, ולמרות שלמשטרה בברלין כוח ייעודי לאיזור הפארק בגורליצר, עדיין מגיעים משם סיפורים לא נעימים כמו חבילות סמים שהוחבאו בתוך ארגזי החול בשטחי המשחק של הילדים והטרדות לעוברי אורח במקום. אירועי פשיעה נלווים מתרחשים גם בסביבה המיידית של הפארק, בהשפעת הנעשה בתוכו, ביניהן הצתות, קטטות ומעשי שוד.

כייסים

לכאורה תופעה רגילה לערים בהן יש הרבה תיירים מצד אחד, ולא מעט אוכלוסיות מוחלשות מנגד. בכל זאת, בברלין חלה עלייה חדה מאוד במספר עבירות הכייסות בשנים האחרונות. מ-21,000 עבירות משנת 2013 ל-32,000 עבירות ב-2014. משטרת ברלין הגיבה לעלייה החדה במבצע שערכה בקיץ האחרון ובו הפיצה תיאור של דרכי פעולה מקובלות מצד הכייסים בברלין. מדי יום לאורך עשרה ימים בחשבון טוויטר צייצה המשטרה בנושא הכייסות במטרה להביא להעלאת המודעות בקרב תיירים וגם תושבים מקומיים בברלין.

ניאו-נאצים וימין קיצוני

בברלין על פי נתונים מעודכנים לשנת 2015 חיים ובועטים כ-1300 ניאו-נאצים מתוכם כמחצית בעלי פוטנציאל לעבירות אלימות. יחד עם ארגונים כמו ברגידה (נגד איסלמיזציה של המערב) ואנשי מפלגות ימין שמרני כמו AfD מתקיים בעיר בסיס רחב יחסית למעשים שמכוונים בימים אלה בעיקר נגד זרים ומבקשי מקלט. החל מהצתה של בתי מקלט לפליטים, דרך קטטות ועד מעשים קיצוניים יותר.

שמאל רדיקאלי

בעוד שלישראלים שמגיעים לברלין קצת קשה להתרגל לרעיון של אנשי שמאל שממש הולכים מכות עם שוטרים ומתבצרים בתוך בתים או על גגות בשם האידיאולוגיה שלהם, הרי שבברלין השמאל והשמאל הרדיקלי נטועים במסורת שונה מזאת המוכרת בישראל. ברחוב ריגאר בעיר פרצה המשטרה בינואר האחרון לבית ששימש דיירים לא חוקיים ומצאה במקום כלי נשק מאולתרים. הצתת מכוניות מצד אנשי שמאל רדיקלי שמוחים כנגד מה שהם מכנים "קפיטליזם חסר גבולות" היא עניין שבשגרה בברלין ולפעמים מוצתות מכוניות רבות ביחד ברחוב אחד.

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בברלין היא ייצור מגודל ורב זרועות שכדאי ללמוד את הסכנות שהוא מעמיד בפניכם. נסיעה ברכבת התחתית יכולה ליצור מצבים רבים של סכנה, אם על ידי שיכורים או אנשים שיש להם כוונת זדון. תקיפות ברכבת התחתית קורות לעתים לא רחוקות מספיק וגם אירועים קיצוניים כמו דחיפת אנשים לפסי הרכבת מתרחשים, אם כי לעיתים נדירות. חברת BVG שאחראית לפעילות הרכבת משתמשת במצלמות בקרה רבות כדי לתעד את כל מה שנעשה בברלין התחתית ופעמים רבות מפרסמת המשטרה הודעות מבוקשים שמתבססות על צילומים אלה. כוחות שיטור מיוחדים מגיעים במהירות יחסית לכל תחנה בה עוצרת הרכבת ומיד לאחר שדווח על אירוע תקיפה או אלימות.

מעשי שוד

מקובל לחשוב שיש שכונות בטוחות בברלין ושכונות בטוחות פחות, אלא שדווקא השכונות הבטוחות או העשירות יותר הן אלה שחשופות למעשי שוד שעשויים גם להתפתח להתנגשויות אלימות. פריצות לבתים מתרחשות בכל נקודה בעיר וכך גם מעשי שוד "נועזים" דוגמת כניסה לחנות באקדחים שלופים או פיצוץ כספומטים.

איסלאם קיצוני

כבר מספר שנים שהמשטרה בברלין עוקבת מקרוב אחר תמונת המצב בכל הנוגע לגורמי איסלאם קיצוני בעיר. איומי הטרור שהגיעו גם לאירופה בוודאי לא הרגיעו את העצבנות המשטרתית סביב נושא האיסלאם הקיצוני ופעיליו. בין היתר מפרסמת המשטרה את מספר הסלאפיסטים הפעילים בעיר, ביניהם גם אלה המוכנים לפעולות אלימות ועורכת פעילות הסברה בקרב קבוצות אוכלוסיה שעשויות להיות מטרה של מגייסים מטעם ארגוני איסלאם קיצוני. בשנה האחרונה ביצעו כוחות מיוחדים של המשטרה פשיטות על מסגדים בעיר שנחשד כי היוו חממה לפעילים קיצוניים תומכי המדינה האיסלאמית.

רובי אוויר

כל עיר והשיגעון שלה. אם באמריקה מוכרים נשק שיורה קליעים אמיתיים במבצעי סוף עונה, בברלין לא תוכלו לקנות מאלה בקלות רבה, אם בכלל. מצד שני, רובי אוויר או אקדחים שיורים בהדף של גז נמכרים בקלות יחסית לבריטניה השכנה, בה הדבר אסור על פי חוק. אם אתם שומעים ירי ברחוב ברלינאי, דעו כי יתכן שמדובר בירי מסוג זה. לאחר האירועים בקלן בערב הסילבסטר, דווח בעיתון מקומי כי חלה עלייה בקרב גרמנים שמצטיידים ברובי אוויר ובאקדחי גז כמו גם בתרסיסי גז מדמיע למיניהם.

שכרות

ברלין היא עיר קרה רוב ימות השנה והמשקאות האלכוהוליים זורמים בדם המקומי ולפעמים גם מביאים למעשי פשיעה ואלימות שמיוחסים למצבי שכרות. תאונות דרכים או פגיעה מצד נהגים שנוסעים בגילופין הן סכנה אחת. קטטות ואלימות ישירה הן סכנה נוספת. בחודש אפריל האחרון נרצח הישראלי יוסי ד. בזמן קטטה כזאת וגופתו נמצאה בין שרידי הכנסייה הפרנציסקנית בעיר.

 

רקע ישראלי

דווקא בסעיף זה שעשוי לעורר חשש אצל רבים מהקוראים שלנו לא מגיעות אלינו ידיעות רבות. במהלך ששת החודשים האחרונים דיווחנו רק על מקרה אחד של תקיפת ישראלי בידי ערבים וגם אז דובר בתקיפה מילולית בלבד, יריקות וקללות. לצד זאת אנחנו לא יכולים להתעלם משאלות שמגיעות למערכת מישראלים שחיים בברלין או מקרובי משפחה בישראל שרוצים לדעת אם החיים לישראלים לא הפכו מסוכנים יותר בעקבות גל של פליטים שרובו מסוריה, עיראק ואפגניסטן. מבחינה עובדתית לא ניתן, לדעתנו, לתמוך בחששות אלה.

 

מזג האוויר

טמפטורות שיכולות לצלול מתחת למינוס 10 וחודשים קרים ארוכים שיוצרים את "החורף הברלינאי" הם לא דבר שכדאי להקל בו ראש. החל מצורך לשמור על חום הגוף בלילות קרים במיוחד, דרך הקפדה על לבוש נכון כשיוצאים מהבית, המשך בהטמעת דפוסי התנהגות זהירים יותר בזמן הנהיגה – כאלה המתאימים לנהיגה על כבישים שעליהם שכבת קרח דקה, וכלה בהיכרות עם סוגי החימום השונים הקיימים בבתים בברלין ועם הסכנות האפשריות שהם עלולים להעמיד אתכם בפניהן, כל אלה יוצרים מקשה אחת שכדאי להתייחס אליה בכבוד רב. החורף התל אביבי הוא לא שום דבר שמזכיר את האתגרים שעומדים בפני הישראלי בברלין.

על רקע נטייה מינית

נכון שברלין היא המקום שבו הכול אפשרי והכול מותר (כמעט) אבל גם בעיר הזאת חיים אנשים שלא מקבלים את האפשרות של חיים הומוסקסואליים. תקיפות כנגד הומוסקסואלים מדווחות מכל מקום בעיר, גם אם בהיקפים נמוכים מאוד.

איכות סביבה

כמו בכל עיר שבה נוסעים כלי רכב רבים גם ברלין סובלת מבעיות דוגמת זיהום אוויר. אפשר להניח שללא מערך הסעת ההמונים המשוכלל המצב היה חמור יותר. לפני מספר חודשים פרסמנו ידיעה על איכות המים בעיר שנפגעת, לדעת מומחים, בגלל מפעל לכריית פחם חום באיזור המרוחק שעתיים נסיעה מברלין, דבר שמביא לחדירה של אלמנטים לא רצויים לנהר השפרה.

ערב הסילבסטר

לא רק קלן וערים אחרות בגרמניה, גם ברלין נראית די מופרעת בערב של הסילבסטר. אמנם לא דווח כאן על תקיפת נשים המונית אבל הרחובות של ברלין בלילה שבו מתחלפת השנה האזרחית יכולים לעורר אצל הלומי קרב זיכרונות לא טובים. כמויות אדירות של זיקוקין דינור ורקטות שמתפוצצים בשמי העיר אבל גם בגובה פנסי הרחובות הם לא מחזה הכי מרגיע שיש ובכל שנה מגיעים לבתי החולים בעיר נפגעים רבים כתוצאה מהפעלה לא מיומנת או פיצוצים של הסחורה הצבעונית הזאת.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם