עשרה מלונות בברלין שלא ישאירו אתכם אדישים

שלושה מאנשי שלומנו התבקשו לקרוא מאות טוקבקים של ישראלים שהתאכסנו במלונות בברלין והגיעו למסקנות. רמז: המיקום מצוין, הקניות נפלאות, האינטרנט גרוע ובואו לא נדבר על גל חום אפשרי

השבוע יצאנו למבצע קצת מטורף שבו ביקשנו לנסות ולהבין את הראש הישראלי כשהוא פוגש מלון וצוות מלון ברלינאיים. בתור קבוצת מבחן לקחנו גם מספר שווה של תגובות מצד בריטים (למה בריטים? למה לא?). התוצאה ברורה ודי חוזרת על עצמה. הישראלים רגישים מאוד לשירות וכל נימה דקיקה של זלזול או חוסר היענות לבקשות המיוחדות שלהם (וכאלה יש תמיד ובשפע) מקפיץ מיד איזה עצב מתוח ממילא.

שני הנושאים שהכי הרגיזו את הישראלים וחזרו שוב ושוב בתלונותיהם על מלונות בברלין היו היעדר המזגנים והאינטרנט החלש מדי או הלא-חינמי מדי. בעוד האינטרנט מצליח לעצבן את הישראלים, הגילוי שאין להם בחדר מזגן או שאין להם שליטה על הטמפרטורה של המזגן מביאה אותם לסף חרדה.

בציר ההתפעלות וההשתוממות אין כמעט ישראלי שלא מופתע לגלות כי תחנת הרכבת היא רק 2 דקות או 3 דקות או ארבע דקות וחצי מדלת המלון. כולם בטוחים שרק המלון שלהם ממוקם בנגישות גבוהה ומוצלחת כל כך לתחבורה הציבורית. מין הסתם הזנחה לא מאוד משמחת של מצב התחבורה הציבורית בישראל לאורך עשרות שנים.

מלונות בברלין
Apartments am Brandenburg Tor, צילום: בוקינג.קום

רגישות נוספת של הישראלים היא לניקיון ולשירות מלא. בעוד אף אחד לא מוכן לסבול חדר מלוכלך, רבים העירו על הצמצום והחסכנות הגרמנית בכל מה שקשור להחלפת מגבות ומצעים או ריקון פחים. הציפיה הישראלית היא שבזמן החופשה הכול ייעשה מעצמו ואוי למטבח בדירת הנופש שאין בו מדיח.

המלון האולטימטיבי לישראלים היה נראה כך: חדרים גדולים וממוזגים, צוות אדיב ומסביר פנים גם כשיש הרבה מה להסביר, ארוחת בוקר גדולה, אפשרי גם כשרה, אינטרנט שטס בלי לשלם ומגבות שמתחלפות כל יום לטובת כוחותינו שמוכרחים להתקלח פעמיים ביום

בחזית הג'סטות נדמה שהישראלים כמעט דורשים שיפנקו אותם. אם הם צריכים לרמוז לחברים בקבלה שמדובר ביום נישואין חשוב כדי לקבל לחדר בקבוק שמפנייה, הם יהססו לרגע, אבל בסוף יעשו זאת ולו בשביל לשמור על נאמנות ללאום.

בסך הכול, בברלין, הישראלים מרוצים מרמת השירות של בתי המלון, השקט, הנגישות והמתקנים ופחות מרוצים מהקפדה על חוקי ברזל ואי התגמשות, למשל בשעת צ'ק אין, צ'ק אאוט. חשוב להם גם שתמיד יהיה איש קשר זמין, מה שלא תמיד קיים בדירות נופש.

לגבי האטרקציות שהישראלים מחפשים מסביב למלון הצטיינו אתרי הקניות השונים כמו למשל רחוב הקו'דאם. נכון, גם ההיסטוריה והתרבות שם, אבל נדמה שרובנו כאן כדי לקנות.

אם היינו יכולים להמציא את המלון האולטימטיבי לישראלים הוא כנראה היה נראה כך: חדרים גדולים וממוזגים, צוות אדיב ומסביר פנים גם כשיש הרבה מה להסביר, ארוחת בוקר גדולה, אפשרי גם כשרה, אינטרנט שטס בלי לשלם, מגבות שמתחלפות כל יום לטובת כוחותינו שמוכרחים להתקלח פעמיים ביום, זרם חזק יותר במקלחת, צ'ק אין גמיש וצ'ק אאוט מתחשב שמאפשר לחכות עוד כמה שעות בחדר לקראת הטיסה. כן, גם מרכז קניות עצום ליד המלון לא יזיק.

בינתיים, במבחן המציאות, הנה עשרה בתי מלון שהישראלים לא נשארו אדישים אליהם

Schonhause Apartments

מלונות בברלין
שונהאוזה ברלין. צילום: בוקינג.קום

בסך הכול המלון זוכה לשבחים אצל הישראלים. כמעט כולם שיבחו את אדיבות הצוות והקבלה. ברמת הניקיון העירו הישראלים על המגבות שלא מוחלפות, גם אם אתם שבוע שלם במלון. אחר התלונן שגם את פחי האשפה הקטנים בחדר לא פינו בשבילו. האינטרנט צוין פעמיים כחלש מדי לקליטה בתחומי החדר וגם כלים במטבח חסרו לאחד הישראלים. עוד במדור התלונות, דוד מים חמים שלא מספיק למשפחה של ארבע נפשות ומחסור במעלית. לצד כל אלה שיבחו הישראלים את המיקום הטוב מאוד של המלון בקירבת תחנת הרכבת רוזה לוקסמבורג ומרחק הליכה (עשר דקות) מתחנת אלכסנדרפלאץ, את היותו מתאים לילדים ולמשפחות ואת החדרים המרווחים. גם זרם המקלחת החזק שיכנע את אחד המבקרים בני עמנו כי מדובר במלון ברמה.

לבדיקת חדרים פנויים

Apartments am Brandenburger Tor

מקום שישראלים מרבים להגיע אליו. כולם ציינו את המיקום המצוין של בית הדירות, את הסופר שנמצא בסמוך, את חנויות הנוחות, אופניים להשכרה ואפילו מגרש משחקים קטן מאחורי הבניין. גם הדירות עצמן זכו לביקורת חיובית בזכות העובדה שהיו מרווחות והשרו אווירה ביתית. ברם, היה מי שהעיר כי המיטות נמוכות מדי, לא נוחות מדי, יש מעט מדי רהיטים ואף לא תמונה אחת על הקיר! גם מערכת החימום השמיעה קולות לטענת אחד הישראלים ובעיקר ציינו כי אחרי השעה 18:00 המשרד שנמצא מרחק הליכה קצרה מהדירות נסגר ואין עם מי לדבר, גם אם רוצים להתלונן, למשל, על השכנים המרעישים מלמעלה.

לבדיקת חדרים פנויים

Mondrian Suites Berlin am Checkpoint Charlie

באופן כללי נדמה שהישראלים נהנו מהמלון ובעיקר מהצוות. אף אחד לא אמר מילה רעה על היחס שקיבל, מה שכבר מזניק את המלון הזה גבוה בדירוג הישראלים הרגישים תמיד ליחס אליהם (בצדק, לא?). המיטות נוחות, המטבח מאובזר, המיקום מצויין קבעו המטקבקים והיתה מי שהוסיפה גם מילה טובה על ההפרדה בין הסלון, המטבח וחדר השינה. עוד במדור התשבוחות, השקט והניקיון. מה שהפריע לישראלים זה שלא היה ג'קוזי בקומת הגג כמו שהובטח (או לפחות היה מי שהבין כך), לא היו מזגנים בחדרים והמאווררים לא דיגדגו לגוף הישראלי הצועק למזגן, ואמא אחת שאהבה מאוד את השלווה במלון ציינה בדרך אגב את הצרעות שהתעופפו להן מחוץ לחלון. שימו לב שיותר מישראלי אחד העיר על אתר הבנייה שמתרומם מול חדרי המלון ועל הצורך לבקש מרפסת פנימית הפונה לחצר.

לבדיקת חדרים פנויים

 Crowne Plaza Berlin City Centre

ללא ספק הבחירה של הישראלים. בגלל האפשרות לאכול ארוחות כשרות או מסיבות אחרות זוכה המלון לאהדה עצומה בקרב דוברי עברית. המיקום בין הקו'דאם – שדרת הקניות של ברלין – לגן החיות ולאפשרויות התחבורה הציבורית עונה כנראה על משאלת הלוקיישן של הישראלי הממוצע, לגור בין גן עדן של קניות למקום שאפשר לקחת אליו את הילדים ולקבל קצת שקט. הבריכה אמנם זכתה לביקורת בעבור היותה קטנה מדי או סגורה מדי ("לא הודיעו לנו שיש תקלה והיא בשיפוצים") אבל כל השאר היה התפעלות נטו – חדרים, נוחות, צוות, מקצוענות והמון מילים טובות על ארוחת הבוקר ("עם חדר האוכל הקצת עמוס"). בתור נקודת תורפה בחרה אחת המבקרות "את זה שאין מלונות כאלה בארץ".

לבדיקת חדרים פנויים

Kempinski Hotel Bristol Berlin

מלונות בברלין
קמפינסקי, בריסטול. צילום: קמפינסקי.קום

שימו לב שיש עוד קמפינסקי בברלין, כך שאולי לא זה המלון ששמעתם עליו דברים טובים (או רעים). הישראלים שהגיבו למלון זה זיהו מיד כי מדובר במלון לא חדש במיוחד והעירו כי הגיל ניכר. למרות ה-Ageism הקל, קיבל המלון ציונים טובים בנושאי הניקיון, מיקום, צוות ומתקנים. האינטרנט שבדרך כלל חוטף מהישראלים שמצפים להוריד סרטים של שני ג'יגה בדקה, נכשל במבחן האורח הישראלי או במילים פחות תקינות, היה מה זה על הפנים. גם מיזוג האוויר, עוד עניין טכני שלישראלים יש ממנו ציפיות גבוהות קיבל ציון עובר בקושי כשאחד המבקרים הביע את התסכול שלו מחוסר היכולת לשלוט בחדר על הטמפרטורה שממילא נותרה גבוהה מדי. מזל שאפשר לפתוח  חלון ולהתאוורר.

לבדיקת חדרים פנויים

NH Berlin Mitte

הישראלים אוהבים את מיטה (הרובע, לא הרהיט שעליו אתם ישנים) והמלון המדובר נמצא במיקום טוב בשכונה שעליו אף אחד מהישראלים לא התלונן אם כי גם לא יצא מכליו. למרות ארוחת הבוקר הטובה, לדעת הישראלים, והשקט והנוחות, העירו יותר מאחד על יחס שלדעתם לא היה מספיק שירותי. היה כרגיל מי שהתלונן על המזגן שלא עבד או הרעיש מדי ומי שרצה יותר פינוקים דוגמת סבונים ושמפו ואפילו מי שפסק כי השירות לקוי והחדרים מלוכלכים. אה, כן, היתה גם תלונה על כך שהנשים בקבלה פחות נחמדות מהגברים ופליקס רויטר, שהוא כנראה עובד קבלה מסור, זכה לציון לשבח אישי ובכך הגיע גם אל דפי התהילה שלנו. תלונה אחרונה לסיום: אין בריכה.

לבדיקת חדרים פנויים

Hilton Berlin

שוב מלון שעושה את זה בגדול לישראלים. חפרנו וחפרנו בתגובות של הישראלים והתקשינו למצוא ביקורת משמעותית על הילטון ברלין. מלבד האכזבה הרגילה מזה שצריך לשלם במלונות בברלין עבור השימוש באינטרנט (בתוך החדרים) התפעלו כולם מהרמה הגבוהה של המלון. אם Location, Location, Location הוא מפתח להצלחה, עבור הישראלים המפתח החשוב לא פחות הוא לפנק, לפנק, לפנק. שני זוגות סיפרו כי רמזו בקבלה על השמחה הפרטית שלהם (אירוסים, נישואים) ומיד זכו ללא תשלום לפינוק. באחד המקרים, בקבוק שמפנייה ותותים עם שוקולד. הבריכה תוארה כנקייה, תחנת הרכבת התחתית רק 50 מטרים מדלת המלון וארוחת הבוקר הטריפה לישראלים את החושים. החדרים לא מאוד גדולים אבל שקטים והיה מי שהתלונן על המונית משדה התעופה שלקחה 60 יורו במקום 35 כמו שהבטיחו במלון.

לבדיקת חדרים פנויים

Scandic Berlin Potsdamer Platz

ישראלים אוהבים שנענים לבקשות המיוחדות שלהם וגם כאן היה מי שהגיע שלוש שעות לפני הזמן וקיבל מפתח לחדר. מה שישראלים לא אוהבים זה הפתעות כמו למשל זוג שקיבל חדר לנכים או מבקר אחר שהתלונן על כך שהחדרנים לא מהססים לפתוח את הדלת אחרי שתיים שלוש נקישות ולהיכנס פנימה. המיקום הנוח והגישה לתחבורה הציבורית מקבלים ציון גבוה מהישראלים כשמנגד המזגנים הלא קיימים מורידים את הציון הכללי כלפי מטה. הצוות אדיב, על פי הביקורות, וארוחת הבוקר מקבלת המלצה חמה לא רק בגלל השפע והטעם אלא גם בגלל המחיר, 9  יורו בלבד לאדם.

לבדיקת חדרים פנויים

H2 Hotel Berlin-Alexanderplatz

מלונות בברלין
H2 Hotels, צילום: בוקינג.קום

המלון האחרון ברשימה שלנו. כדי לסיים בטעם טוב נספר לכם שהפעם האורחים הישראלים היו מרוצים מהאינטרנט, זכות קדושה שלא נפלה בחלקם של רבים אחרים שציפו לאימפריית ווי-פיי. המיקום, שתי דקות מאלכסנדפלאץ זכה באופן טבעי לציון גבוה וכך גם תחושת התמורה למחיר. מה שלא מצא חן בעיני הישראלים הם החדרים הקטנים מדי. המלון מציע חדרים לארבעה שמרגישים לישראלים צפופים מדי, "למרות שהם מסודרים בצורה חכמה". ארוחת הבוקר מהוללת, אבל מחסור בנייר טואלט, כספת, מקרר וקומקום, לטענת אחד הישראלים הספיקו לו כדי לוותר על שירותיו של המלון ולהזכיר לנו כמה חשוב היחס וההבנה של צוות המלון: "שיא החוצפה זה ששילמנו על עזיבה מאוחרת 50 יורו. איחרנו בעשר דקות וחייבו אותנו על לילה מלא."

לבדיקת חדרים פנויים

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם