page contents
=Metropolico.org , Berlin Burka Kopftuch

בעקבות האיסלאם בברלין

אז כמה מוסלמים חיים בברלין? מה יש יותר סונים או שיעים? מה זאת “המועצה המרכזית של המוסלמים לשעבר”? איפה נמצא המסגד הכי עתיק ומיהו המצרי שהיה תושב ברלין וקיבל את אות חסיד אומות העולם? תמר גבלינגר יצאה לסיור בעקבות האיסלאם בברלין

מאת תמר גבלינגר

בברלין חיים כיום, לפי הערכות שונות, בין 8% ל-10% מוסלמים כשבגרמניה כולה בין 3.5% ל-5% מן התושבים. זאת, בהשוואה למשל ל-17% מתושבי מדינת ישראל (ו-50% מתושבי ישראל כולל השטחים שמעבר לקו הירוק). חלק הארי של המוסלמים בברלין כיום הם ממוצא טורקי והגיעו לעיר משנות ה-60 ואילך כ”עובדים זרים”, אבל יש בגרמניה גם מוסלמים ממוצא ערבי, מאיראן, מתת היבשת ההודית, מאפריקה, מן הבלקן, מאינדונזיה ומלזיה, מן הרפובליקות האסלאמיות של ברית המועצות לשעבר וכמובן ישנם גם פה ושם גרמנים שמתאסלמים.

לצד הגיוון האתני, ישנו גם גיוון דתי. בין המוסלמים בגרמניה יש סונים וגם שיעים ואפילו זרמים קטנים יותר כמו האחמדים או האלווים (זרם שונה מהעלאווים). לצד כל אלה, ישנם כאלה שמכריזים על עצמם כ”מוסלמי חילוני” או “מוסלמיה ליברלית” וקיים אף ארגון בשם “המועצה המרכזית של המוסלמים לשעבר”, שכולל בין חבריו מוסלמים-חילונים במפגיע.

בניגוד לדימוי הפופולרי של נוכחות מוסלמית באירופה רק ב-50 השנים האחרונות, בברלין יש מוסלמים כבר כמה מאות בשנים. המוסלמים הראשונים שהגיעו לברלין היו אורחים, מרצון או שלא כל כך מרצון, בחצרות מלכי פרוסיה. חיילים ופקידים עות’מאניים או אפריקאים הובאו לחצר המלוכה בתור סוג של “קישוט אקזוטי”, אבל גם לצרכי דיפלומטיה או פרקטיקה אחרת. ראשוני הקבורים בבית העלמין המוסלמי הראשון של העיר, היו אותם אורחים מלכותיים.

מאוחר יותר, הגיעו לעיר מהגרים מסוג אחר מן הבלקן, האימפריה העות’מאנית או מאיראן, מרכז אסיה והודו, ביניהם סוחרים, סטודנטים, ומהגרים “חופשיים” אחרים. להם התוספו במלחמת העולם הראשונה חיילים מוסלמים שנפלו בשבי הגרמני. הם נלחמו עבור צרפת, בריטניה או מדינות אחרות והוקם להם מחנה שבויים מיוחד בפרברי ברלין, כולל מסגד מעץ ומינוי אימאם שיספק את צרכיהם.

במהלך תקופת רפובליקת וויימאר חי פה קומץ מוסלמים כאשר מרביתם היו סטודנטים או סוחרים וחלקם השתקעו בעיר. באותה תקופה הוקם גם המסגד הציבורי הראשון של העיר, ולמעשה המסגד העתיק ביותר בגרמניה כיום. המסגד, שממוקם בשכונת וילמרסדורף, בולט ביופיו ונחשב כיום למבנה לשימור. הוא שייך לתנועת האחמדיה באסלאם (שלה מרכז גם בארץ, בשכונת כבאביר בחיפה), וכמו בחיפה – גם למסגד בווילמרסדורף שני צריחים.

כתובת:

Brienner Str. 7-8 10713 Berlin

המסגד פתוח לתפילות, בימי שישי אחר הצהריים ובחגים מוסלמיים ; וכן ב”יום הפתוח” של הבניינים לשימור שמתקיים בדרך כלל בספטמבר.

המסגד בוילמרסדורף, מבנה לשימור

גם אחרי עליית היטלר לשלטון חיו בברלין מוסלמים. בעוד שסיפור פגישתם של היטלר והמופתי הגדול כבר הפך מנושא מחקרי-היסטורי לפיסת אקטואליה, מרבית המוסלמים שחיו בברלין באותה תקופה היו רחוקים ממעורבות פוליטית. עם זאת, חלקם בחרו מסיבות כאלו ואחרות להעלים עין מן המתרחש או אפילו לשתף פעולה עם המשטר. חלקם, לעומת זאת, הפכו לקורבנותיו של המשטר הנאצי, אם בגלל צבע עורם והשתייכותם האתנית ואם בגלל הפעילות הפוליטית שלהם.

לפני כמה שנים פורסם סיפורו של הרופא המצרי מוד חלמי (מחמד חלמי). חלמי התנגד לנאצים ואף סיכן את חייו להציל את חייהם של מספר חברים יהודיים ולהסתיר אותם או לספק להם זהות בדויה. חלמי מת בברלין ב-1982, והוא כיום המצרי היחיד שנחשב לחסיד אומות העולם. בפתח ביתו לשעבר בשכונת מואביט הוצב בשנה שעברה שלט זיכרון.

כתובת:

Krefelder Straße 7 10555 Berlin

חסיד אומות העולם, מוד חלמי

הקהילה המוסלמית הגדולה ביותר בברלין כיום החלה להתבסס במערב העיר אחרי מלחמת העולם השנייה ובשנות “הנס הכלכלי” של מערב גרמניה. באותה תקופה קיבלה המדינה מה שהיא כינתה אז “עובדים אורחים” מטורקיה כמו גם ממדינות אחרות באגן הים התיכון.

המסגדים הראשונים היו צנועים, והתמקדו בחצרות אחוריות או בדוכני חנויות. בשנים האחרונות נפתחו או שופצו שני מסגדים סוניים מרכזיים וגדולים – האחד מסגד שהיטליק (מסגד השהידים), שמקושר לקהילה הטורקית, נבנה ליד בית העלמין המוסלמי בטמפלהוף ומכאן שמו, על שם המתים בבית העלמין שלצידו; והשני, מסגד עומר אבן אלחטב בפינת וינר שטראסה וסקאליצר שטראסה בקרויצברג, שמקושר עם זרם דתי המשלב סופיזם (מיסטיקה אסלאמית) בשם “אלחבש”, שנפוץ בעיקר בלבנון.

במסגד שהיטליק ניתן לבקר בתיאום מראש לסיור מודרך.

כתובת:

מסגד שהיטליק Columbiadamm 128, 10965 Berlin

“Berlin – Şehitlik Moschee – 14” by Peter Potrowl – Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons –

אבל לא רק מסגדים ניתן לראות בנוף הברלינאי בהקשר המוסלמי. הקשרים עם האימפריה העות’מנית והראייה הרומנטית של המזרח השפיעה על הנוף העירוני של ברלין עוד הרבה לפני שהתבססה פה קהילה מוסלמית משמעותית. כמה מבנים ברחבי גרמניה, כולל ביתן הג’ירפות של גן החיות של ברלין נבנו כמחווה לאדריכלות מוסלמית.

“Giraffenhaus Zoo Berlin 2” by Aconcagua – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons –

גם ב”גני העולם” במרצאן יש גן המוקדש לאדריכלות הגנים המוסלמית

תמר גבלינגר היא מרצה, מדריכת סיורים וחוקרת בתחום ההיסטוריה של יהדות גרמניה