בשעה זאת בלונדון: חברי הפרלמנט הבריטי בעימות חריף בשאלה האם להצטרף לתקיפות האוויריות הצפויות בסוריה

0

 לקראת ההצבעה על אישור התקיפות האוויריות בסוריה הפרלמנט הבריטי נחלק לשני מחנות 

ויכוח קשה בפרלמנט הבריטי האם להצטרף לתקיפות בסוריה. ראש הממשלה קמרון אמר כי יש לתקוף כדי לשמור על בריטניה בטוחה. מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין אמר מנגד כי הטענות של קמרון לא משכנעות. לטענת הלייבור תקיפות מהאוויר רק יחזקו את דאעש ולא יחלישו אותו. בנוסף הביעו בלייבור ספקות באשר להצטרפות של כוחות קרקע מקומיים "לא אירופאים", כוחות שעל פי קמרון אכן נמצאים בשטח ויכולים לעזור.

קורבין וחבריו קראו לדיויד קמרון להתנצל על דבריו מוקדם יותר כי אלה שלא תומכים בתקיפה בסוריה הם "מסמפטי טרור". קמרון אגב נמנע מהתנצלות ובמקום כך רק אמר כי ההצבעה הערב חשובה ומכרעת וכי יש בה כבוד.

בשעות האחרונות מתנהל דיון בבית הפרלמנט כשאחרי כל נואם שתומך בהצטרפות לתקיפה עולה נואם אחר שמתנגד לה וחוזר חלילה. כל הנואמים נוטים להסכים כי דאעש הוא אויב אכזר שיש לעקור מין השורש אך כאמור האופוזיציה לא רואה בתקיפות האוויריות את הדרך הנכונה.

גם לגבי השם, המדינה האיסלאמית ISIS מסכימים חברי הפרלמנט כי יש להימנע משימוש בו משום שהארגון אינו מייצג מדינה וגם לא את האיסלאם ולכן יש להעדיף את השם דאעש Daeash.

הנה מעט מרוח הדברים השעה האחרונה:

ג'ון גלן, המפלגה השמרנית: "זה אויב שלעולם לא ישב אותנו. הם בזים למי שאנחנו. אנחנו צריכים להבין שהכוח המרושע פוגע בביטחון ואי אפשר לתת לו לצמוח במדינה רחוקה, לעצום עיניים ולחשוב שהם ייעלמו מעצמם. זה לא יקרה. כמו שראינו בפאריס ההשלכות של האויב הזה הינן אמיתיות. כדי להביס את האויב הזה אנחנו צריכים הרבה יותר זמן ממה שאנחנו מניחים. גם אני יודע שהפצצות מהאוויר לא יספיקו. אנחנו צריכים להגיע להסכמות עם איראן ורוסיה. יש צורך בהסכם לטווח ארוך."

רוצה לראות פעולה מובלת על ידי מוסלמים סונים

בארי גרדינר, הלייבור: אני לא מסמפט טרור. (מחיאות כפיים מצד חבריו בקהל) אני רוצה לראות פעולה שלא מובלת על ידי כוחות אירופאים אלא על ידי מוסלמים סונים בעיקר. אני רוצה לשרש את דאעש אבל זאת לא הדרך.יי

טום טוגנדהד, המפלגה השמרנית: הייתי עיתונאי בלבנון וגם בסוריה. אני אוהב את האנשים שם. זה כואב לי לראות את סוריה היום. המדינה האיסלאמית כמו שהם קוראים לעצמם זה שלטון נורא שצריך לעצור אותו. אלה אנשים שלא רוצים לדבר איתנו. לקחו את הטקסט של מחמד ואמרו שאנחנו צריכים למות או להמיר את דתנו. אנחנו צריכים להילחם. ביחד עם הרבה מבנות הברית שלנו. יחד עם הצרפתים נעמוד היום, הם יהיו איתנו מחר. ההפצצות מהאוויר ינתקו אותם מהאדמה שלהם מהיכולת לנוע בחופשיות. כמו שאבן ח'לדון אמר במאה השלוש עשרה, יום אחד המזרח התיכון יהיה שוב מרכז של חידוש ומדע בעולם. לצערי, כיום הוא מלא באנשים שהורסים אותו.

סטפן טוויג הלייבור: כשהייתי במחנה פליטים של סורים אמרו לי שהם רוצים לחזור הביתה. כולנו רוצים להביס את דאעש. ידוע היטב מה הארגון הזה עושה ולמה הוא מסוגל. השאלה היא כיצד. האם יש מספיק כוחות קרקע כדי לתקוף? יש הרבה סורים שחושבים שאסד הוא הסכנה וייתכן שמשטרו של אסד ייתחזק בשל כך.

בינתיים, אמש והיום הפגנות רבות נערכו בלונדון וברחבי בריטניה נגד תקיפה אפשרית. המפגינים הניפו שלטים נגד מלחמה בסוריה ורבים התקבצו מול דאונינג סטריט כדי להביע את מחאתם.

להשאיר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם