16 חודשים לפני נפילת החומה: ברוס ספרינגסטין מופיע במזרח ברלין

הנאום של רייגן? השיר של דייויד האסלהוף? או אולי המופע של ברוס ספרינגסטין במזרח גרמניה? לכל אחד היה חלק בנפילת החומה ב-1989

זוהי פיסת היסטוריה שלא כולם מכירים. ב-19 ביולי, 1988 לאחר שנה קשה בתוך מזרח גרמניה כשצעירים רבים החלו להביע מרמור על החיים לצד החומות ובעיקר על חוסר היכולת להתחבר לחיים במערב. החליטה ממשלת מזרח גרמניה לרכך את ההתנגדות והתסכול בעזרת מופע רוק של אמן מהמערב. שני תנאים היו למופע. האחד שהאמן יסכים להופיע בחינם והשני שהמופע יתקיים רחוק מחומת ברלין.

רק שנה קודם, ב-1987 הופיעו צמוד לחומה, מן הצד המערבי, כמובן, מייקל ג'קסון וגם הפינק פלויד. בשני האירועים הגיעו המונים מהמזרח עד קרוב מאוד לחומה כדי להאזין  לקונצרטים. המשטרה החשאית הגרמנית נאלצה אז להרחיקם ובחלק מהמקרים תוך שימוש באלימות.

השטאזי המליץ

בהמלצת השטאזי ולאחר שהסכים להופיע ללא תשלום (הרולינג סטונז דחו פנייה דומה) הוחלט להזמין את ברוס ספרינגסטין לקונצרט גדול שיועד לנוער החופשי המזרח גרמני (FDJ). תיק שהוכן בשטאזי קבע כי לזמר הרוק האמריקאי יש שורשים קומונסיטים מצד הוריו וכי הוא עצמו בן מעמד הפועלים שלא מהסס לבקר את אמריקה ואת בעיותיה.

הקונצרט שווק אז כמופע צדקה למען ניקרגואה. ספרינגסטין ולהקתו הופיעו במשך ארבע שעות ושרו 32 שירים. בין היתר נשא ספרינגסטין נאום קצר בגרמנית שבורה שבה אמר כי אינו שליח של אף ממשלה וכי הוא רק מאחל שכל החומות יפלו. 300,000 צעירים הגיעו למקום, כאמור, אי שם בלב מזרח גרמניה ורחוק מהגבול  – מרחק שהבטיח שההופעה לא תהפוך למרד חסר שליטה של הצעירים שיפרצו את החומה.

רייטינג בשמיים

עוד מיליונים צפו בקונצרט שהטלוויזיה המזרח גרמנית העבירה באיכות קופצנית למדי. זה ככל הנראה היה הרייטינג הכי גבוה שזכה לו מופע מוזיקלי במזרח גרמניה אי פעם.

מי שכנראה העריך לא נכונה את ההשפעה של הקונצרט על הצעירים, בעיקר בין הגילאים 20 עד 30 היה השלטון הדיקטטורי. במקום לרכך את הכעס ולהשקיט את הרחובות יצר המופע רעב אדיר  – בלתי ניתן לסיפוק – של אותם הצעירים הממורמרים ממילא. עכשיו היה ברור להם שאפשר וצריך להוריד את החומה ושכך פשוט אי אפשר להמשיך.

הרולינג סטונז היו צריכים רק עוד שנתיים כשהחומה כבר היתה למטה והכסף המזרח גרמני התחלף בדויטשה מארק כדי לבוא ולהופיע בעצמם.

השאירו תגובה