16 סיבות לעזוב הכול ולעבור לברלין

לעבור לברלין

ממחזרת

למרות שתיירים ישראלים מסתערים על ברלין בשנים האחרונות גם בגלל תאוות הקניות וחדוות השופינג, עבור מי שגר בעיר, פריימרק הוא לא שם שעולה במחשבות. האופי של העיר הזאת מתאים יותר לאנשים שמעדיפים להחליף חפצים מאשר לקנות הכול חדש. תרבות המיחזור בעיר איננה מושג ערטילאי אלא מציאות יומיומית. לא בטוח מה מגדיר את מה, העיר את האנשים או האנשים את העיר, מה שבטוח, אם אתם לא טיפוסים שקמים בבוקר וחושבים מיד איך אני עושה היום כסף והרבה, ברלין יכולה להתאים לכם. בהרבה מובנים היא (עדיין) אנטי-תזה לניו יורק, לונדון או פרנקפורט…

מקורית

עיר עם אופי, אמרנו? אף אחד לא יעיר על הלבוש שלכם בברלין והמקומיים בהחלט יודעים לבטא את עצמם גם בעזרת הלבוש, אם זה תחתונים בסאבווי (רעיון ניו יורקרי, למען האמת), חליפת עור צמודה בכיכר או לבוש טבעי בפארק. ברלין מאפשרת לכל אחד להגדיר לעצמו את צו האופנה.

יעילה

על מערך התחבורה הציבורית בברלין נאמרו הרבה מילים, רובן טובות. למרות בעיות ותקלות שגרתיות שקשורות בהפעלה של מערך תחבורתי עצום כמו זה הקיים בברלין, תוכלו רוב הזמן לסמוך על הרכבת התחתית, המהירה, האוטובוסים וכמובן על זוג האופניים הפרטי שלכם שיקחו אתכם מכל נקודה לכל נקודה וגם יעשו את זה בזול. יש מי שמנצל את המערכת לנסיעה בשחור ברכבת התחתית אבל גם למצייתים לחוק מדובר באופציה משתלמת וזולה.

שומרת על עצמה

מעניין לדעת מה היה נופל בגורלו של פארק טמפלהוף לו היה חלק מן העיר תל אביב, למשל. סיכוי טוב שחלק קטן ממנו היה הופך לפארק כדי לא לעצבן את השכנים שחתמו על עצומה, אבל הרוב היה נמכר לטובת מגדלים גבוהים ויזמים עם המון כסף. בברלין מצב הבנייה לגובה עדיין רגוע יחסית ואילו הפארקים הם חלק אינטגרלי ומשמעותי של העיר. פארק טמפלהוף שהיה שדה תעופה נשאר פארק על כל השטח שלו ואליו מצטרפים מאות פארקים וגינות. חלק מהם לא מומלצים לביקור בשעות הלילה אבל רובם בטוחים ומאפשרים לחיות את העיר בקצב שפוי יותר ואולי גם לתפוס שיעור יוגה על הדרך.

לגור בברלין


לא עוצרת

כבר כתבנו לכם על 20 מועדונים שבלעדיהם העיר הזאת לא הייתה יכולה להיקרא ברלין. ודאי שמעתם על הברגהיין או הקיטקט האלמותיים. קשה לחשוב על עוד עיר ביבשת הזאת שמצליחה להתחרות עם סצינת הלילה הבועטת של בירת גרמניה.

לא רק מועדונים מחכים לכם כאן, גם ברים ופאבים –  חלקם על גגות גבוהים, חלקם במרתפים. תוסיפו לזה גם פסטיבלים, מצעדים, אירועים מיוחדים ומסיבות רחוב ויש לכם קצה של מושג לגבי הרוח של העיר הזאת.

משביעה

לפני עשור ובוודאי שלפני שני עשורים, לא בטוח שאפשר היה לומר את זה בפה מלא אבל היום זאת בהחלט מציאות קיימת. סצינת האוכל בברלין היא לא פחות מאשר מדהימה. יש לכם פה את כל סוגי המטבחים בהתאם לקהילות המהגרים החיות בעיר. דרום אמריקאי, אסייתי, אפריקאי וכמובן הרבה טורקי וערבי מה שמביא אותנו גם לציין את החומוס הישראלי שאפשר למצוא בעיר, די בקלות. לא משנה מה הטעם שלכם בברלין כנראה שלא תישארו רעבים או מתוסכלים. בונוס מיוחד לטבעונים שביניכם, אלה יגלו שברלין מתייחסת אליהם ברצינות בניגוד למקומות אחרים בעולם בהם אתם צריכים להסביר למה אתם לא אוכלים בשר.

לא נסיים את סעיף האוכל בלי להזכיר את נקניקיית הקארי המפורסמת ולצדה את הדונר קבאב.

זולה

בדרך כלל, אירו אחד או שני אירו יספיקו לכם בשביל בקבוק בירה. השמועה אומרת שאם אתם מעבירים למיחזור שלושה בקבוקי בירה ריקים שמצאתם ברחוב, תקבלו חזרה מספיק כסף בשביל לקנות בקבוק מלא חינם. מגניב, לא?

מונומנטלית

העבר בברלין לא נעלם. אנדרטת השואה, בית הכנסת היהודי החדש, המוזיאון היהודי כמו גם אתרים רבים נוספים בעיר הם תזכורת לסיפור הלא פשוט של העיר הזאת שאנחנו חלק מאוד מרכזי בו. מעבר לבילויים ולהנאה יש לעיר מעמד משמעותי עבור כל ישראלי ובברלין תוכלו לחקור את המימד הזה לעומקו.

אמנותית

לא רק שלושה בתי אופרה, גם קירות מלאים בגרפיטי. הנה, סידרנו לכם כמה לאורך הכתבה.

מאפשרת

מצב הדיור בברלין נמצא על סקאלה יורדת מבחינת האטרקטיביות שלו וזה בעיקר בגלל כניסה חזקה של משקיעים כמו גם ההתפתחות המואצת של העיר וההגירה החיובית אליה. ועדיין מדובר בעיר שמציעה דירות בשכירות במחירים טובים יותר מאלה שמציעה תל אביב, פריז או לונדון. אם הסעיף הזה יהיה נכון גם בעוד עשור? לא בטוח.

מתפשטת

תרבותה הנודיזם התפתחה חזק יותר בצד המזרח גרמני אבל בוודאי לא הייתה זרה גם לתושבי מערב העיר בהיותה מחולקת. עם השנים ועם כניסת המטיילים השמרנים ממקומות כמו ארצות הברית, למשל, הופכת תרבות הגוף החופשי (FKK) לפחות שכיחה והנודיזם הולך וחומק מסדר היום הגרמני הטבעי. אבל עדיין יש מצב שתידרשו בכניסה לסאונה כזאת או אחרת להסיר את כל הבגדים שלכם.

לעבור לברלין


מתעדכנת

למרות המיוחדות של העיר, המוזרות אפילו והרוח האמנותית עדיין מדובר בעיר המנסה להתקדם גם בתחום העסקי. יש כאן הייטק וסטארט-אפ והרבה כוחות יצירתיים וטכנולוגים שדוחפים את העיר גם בכיוון זה.

ממוקמת

המיקום של ברלין במרכז אירופה והקישוריות שלה בעזרת רשת הרכבות אבל גם דרך נמלי התעופה מאפשר לכם לצאת בכל רגע ולבקר באחד מאינספור יעדים ביבשת. ברצלונה? לונדון? פריז? אמסטרדם? אפילו תל אביב. הכול במרחק של שעות ספורות.

מוכרת

בברלין חיות קהילות גדולות מאוד של מהגרים וכן עובדים ברילוקיישן. ביניהן גם קהילה מכובדת של כ-15 עד 20 אלף ישראלים.

מתגמלת

לפי משאל לא מדגמי שערכנו, רוב הישראלים העובדים בעיר מביאים משכורת שבין 1000 ל-3000 אירו.

מאזנת

אם יש עיר שאפשר למצוא בה איזון בין עבודה לחיים, סביר להניח שזאת ברלין. גם אם אתם שקועים כאן בפרויקטים עסקיים, תמצאו את עצמכם די מהר יושבים באיזה בר או בית קפה, אוכלים אפפלשטרודל או פרעצלס ומשוחחים עם אנשים על נושאים ברומו של עולם. העיר הזאת יודעת לקחת אנשים שהתמכרו לעבודה שלהם ולשקם אותם בקלות…

השקעות בגרמניה ? השקעות נדל"ן בברלין ? 

השאירו תגובה