11 סיבות להזדרז עם נושא הדרכון הפורטוגלי שהזנחתם עד כה

נמל ליסבון

יש לכם שורשים ספרדיים אבל לא מצאתם זמן ואנרגיה כדי לבדוק את הזכאות שלכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי? חלון הזמן של הדרכון הפורטוגלי הולך ונסגר וכדי שלא תפספסו את הזדמנות הנה כמה סיבות שאספנו בשבילכם ושאולי ישכנעו אתכם לעשות משהו בעניין, כבר בקרוב…

ישראלים לא מקבלים מתנות כאלה

חוקי השיבה הספרדים והפורטוגלים אמנם לא נועדו לישראלים אלא ליהודים מגורשי ספרד אבל ברור שישראל היא המאגר מספר אחת של צאצאי המגורשים. כמה עוד מקרים כאלה אתם מכירים של מדינה שמעניקה זכות מיוחדת דווקא לישראלים? חוץ מהגרמנים שבונים לנו צוללות (בכסף מלא) והאמריקאים שנכונים לעזור פה ושם, מדובר באקט יוצא דופן. המתנה הזאת לא תימשך לנצח שכן מדובר בחלון זמן של מספר שנים שבסופו צפויה הדלת להיסגר. אם נותנים לכם מתנה בזכות, לא תקחו?

זה קל יותר מהדרכון הספרדי

בדרך כלל כשמדברים על הדרכון הפורטוגלי מדברים גם על הספרדי. החוק הספרדי היה זה שעבר ראשון ועורר הדים כאן בישראל. ההדים בהמשך גרמו לכך שהמחוקק הספרדי נבהל וצימצם מאוד את גבולות החוק כך שכיום רק מתי מעט ממגורשי ספרד יכולים ליהנות ממנו. המחוקק הפורוטוגלי לעומת זאת עקב פחות אחרי החדשות בישראל וכך החוק המקומי נותר פתוח יותר וקל יחסית להשגה.

אתם לא צריכים לעשות יותר מדי

בישראל פועלים מספר משרדים שעוזרים בהשגת הדרכון הפורטוגלי כמו למשל משרד קמפוס בהנהלת אילון כסיף שבו הסתייענו לצורך הכנת הכתבה או פורטוגליס המוכרת. לרובם יש שיתוף פעולה עמוק גם בצד הפורטוגלי כך שהסיכויים לאישור הבקשה גדלים. עד היום כבר הושגו אזרחויות ודרכונים לישראלים שהצליחו להוכיח קשר לקהילה היהודית בפורטוגל ועמדו בתנאים נוספים שהחוק דורש. יחד עם זאת במשרדים השונים מדגישים כי הפוטנציאל לא קרוב אפילו למיצוי וכי ישנם עוד ישראלים רבים שזכאים לאזרחות ולדרכון פורטוגלי.

קראו עוד על הדרכון הפורטוגלי – המדריך המלא

לא צריך ויזה לאמריקה

אם עמדתם חצי שעה בתור ברחוב הירקון ובדקו אתכם שוב ושוב לפני שנכנסתם (בלי שום דבר למעט מפתחות וארנק) ואז חיכיתם עוד חצי שעה לקבלה ועוד חצי שעה לריאיון האישי וכל זה כדי לקבל ויזה לטיול שלכם לניו יורק, אתם בטח מבינים כמה נחמד להיות בעל דרכון אירופאי שפטור מהתהליך הזה ומהניירת והתשלומים שכרוכים בו. ארצות הברית היא אולי הידידה הכי טובה של ישראל, אבל הדרכון האירופאי הוא הידיד הכי טוב של הישראלי שרוצה לתפוס אמריקה לשבוע או שבועיים.

אתם בחברה טובה

בדירוג הדרכונים הכי חזקים בעולם לשנת 2017 על פי חברת ההגירה הנלי אנד פרטנרס מגיע הדרכון הגרמני למקום הראשון עם כניסה ללא בעיות ל-176 מתוך 218 מדינות. הדרכון הפורטוגלי ממוקם במקום השישי במשותף עם הדרכון היווני, הקנדי והשוויצרי והוא במקום אחד מעל הדרכון האוסטרלי, למשל. כשאתם מחזיקים בדרכון פורטוגלי אתם בצמרת הליגה.

כל אירופה פרושה בפניכם

האפשרות לעבור בין מדינות אירופה השונות ולחיות בכל אחת מהן על פי הצורך (או הרצון להגשים חלום) היא דבר שישראלים רבים מעוניינים בו. אזרח בעל דרכון אירופאי יכול לעבוד בכל אחת מהמדינות החזקות כלכלית של אירופה, כמו למשל גרמניה או צרפת. הוא יכול גם ליהנות ממערכת הבריאות והחינוך שלולא הדרכון היו דורשות ממנו הוצאות כספיות גדולות. בחישוב כלכלי של ההטבות מול ההוצאה (עבור הנפקת הדרכון) נראה שתמיד בעל הדרכון יהיה ברווח משמעותי.

רוקדים על שתי חתונות

השגת דרכון פורטוגלי לא דורשת ויתור על הדרכון הישראלי. גם הצד הישראלי וגם הצד הפורוטוגלי מאפשרים החזקה הדדית של דרכוני המדינות וכך כשיש לכם דרכון פורטוגלי אתם לא מפסידים כלום. כל עוד מרכז החיים שלכם בישראל אתם נהנים מהזכויות שהמדינה מעניקה (וגם מהחובות כמו תשלומי מסים לא מאוד נמוכים). החלטתם להעביר את מרכז החיים שלכם לפורטוגל? תיהנו מההטבות והזכויות של מדינה זו.

אפשר לרכוש נדל"ן בפורטוגל

שתי הצרות הגדולות ביותר של הישראלים אם מורידים רגע את נושאי הביטחון הן התחבורה והנדל"ן. בעוד בתחום התחבורה נעשה ניסיון בישראל להדביק את הפער וליצור תחבורה ציבורית יעילה יותר, תחום הנדל"ן ממשיך להיות לוהט. כשיש שמונה מיליון אזרחים על שטח של כ-20 אלף מ"ר קשה לשמור על מחירי קרקעות נמוכים וביחד עם סיבות נוספות ומגוונות מחירי הדירות גבוהים מאוד. בליסבון המשכורת הממוצעת היא כשליש מזאת שתקבלו בתל אביב (כ-3,500 ש"ח לעומת 10,500 ש"ח). המחיר למ"ר הוא כרבע, כלומר במחיר של דירת 100 מ"ר בליסבון תקבלו בתל אביב רק 25 מ"ר. כמובן שיש גם נכסי יוקרה בליסבון לאורך החוף שיעלו לכם מיליון אירו, אבל גם כאן המחיר יהיה רבע לעומת נכסי היוקרה הגדולים של תל אביב.

גם הילדים שלכם ירוויחו

האזרחות הפורטוגלית עוברת לילדים גם כשמדובר בזרים שקיבלו את האזרחות, למשל בזכות היותם צאצאי מגורשי ספרד. המתנה שעליה דיברנו בהתחלה היא לא חד פעמית אלא עוברת לילדים שלכם וגם הם יהנו מכל אותם הטבות ויתרונות שקשורים בהיותם מחזיקי דרכון אירופאי. הם לא יעמדו בתור לשגרירות האמריקאית בתל אביב כדי לקבל אשרת תייר, יוכלו לרכוש השכלה גבוהה באירופה כשיגיעו לגיל, לעבור באופן חופשי בין מדינות, לרכוש נדל"ן ועוד.

אפשר לנסוע למדינות ערב

כישראלים ברור לכם שאתם לא יכולים להיכנס בקלות לכמה מדינות, בעיקר מדינות ערב. אז נכון שמדינות אלה לא נמצאות בדרך כלל בראש טבלת היעדים של הישראלי הממוצע ובכל זאת יש כמה מקומות מעניינים שהיה נחמד להגיע אליהם. אגב, אפילו אמריקאים שיש להם חותמת בדרכון שמראה כי ביקרו בישראל נתקלים בקשיים להיכנס למדינות אלה. כשאתם יוצאים לדרך ומחתימים את הדרכון הפורטוגלי שלכם, אף אחד לא יודע שאתם ישראלים ואתם ממשיכים בדרך המלך. לא שאנחנו לא גאים באזרחות הישראלית שלנו, אבל מה לעשות שיש מקומות בעולם שעדיף להצניע אותה. לצערנו, יותר מדי מקומות כאלה.

קצת צדק חברתי עוד לא הרג אף אחד

הבהלה לדרכון הזר החלה בעשור הקודם עם הצטרפות מדינות כמו פולין ורומניה לאיחוד האירופאי. ישראלים יוצאי מזרח אירופה קפצו על העגלה בהמוניהם וכיום יש לרבים מהם פספורט אירופאי שנותן קצת שלווה למי שמרגיש לחוץ במדינה הקטנה שלנו. בהפגנות הצדק החברתי הגדולות של 2011 אף אחד ממובילי המחאה לא דיבר על נושא הדרכונים הזרים שרק חצי מהישראלים – אלה בעלי השורשים האירופאים – יכולים לנסות ולהגיש בקשה להנפקתם. שוויון חברתי הוא לא מצב בו לחצי מהחברה יש דרכון זר ולחצי השני יש רק סיפורים ממרוקו. שוויון אמיתי הוא מצב בו הגישה להטבות של האיחוד האירופאי ולעוצמה שלו מחולקת באופן צודק יותר. בספרד חיו יהודים במשך מאות שנים ואם העם דורש צדק חברתי וספרד היא אירופה לכל דבר, אז מגיע.

קראו עוד על הדרכון הפורטוגלי – המדריך המלא