10 דברים שלא כדאי לעשות בגרמניה

לא לעשות בגרמניה

מארק וולטרס שמפעיל ערוץ תיירות בשם וולטרס וורלד ביו טיוב התגורר שלוש שנים בגרמניה וביקר בה מדי שנה במשך שני עשורים. הנה התובנות שלו לטובת תיירים שמבקרים בגרמניה והדברים שמהם כדאי להימנע בזמן הביקור

אל תתפתו להאמין בסטריאוטיפים לגבי הגרמנים

בעבר נתפשו הגרמנים כטיפוסים לא ידידותיים במיוחד. נסו לבקש עזרה ממישהו בגרמניה ותראו עד כמה הוא ישמח לעזור. כשמדובר בשירות, הגרמנים אולי לא "שירותיים" כמו האמריקאים אבל בהחלט מקצועיים ויודעים כל פרט לגבי החנות שבה הם עובדים והמוצרים שיש בה. הם לא טיפוסים קרים אלא להיפך, אומר מארק וולטרס. אנשים נחמדים מאוד. אם תמצאו חבר גרמני, מסיים מארק, הוא יהיה חבר לתמיד.

אל תעברו על החוקים

הגרמנים אוהבים מאוד את החוקים שלהם, אבל ממש. אחד הדברים שגרמנים ממש לא אוהבים לראות זה זרים שחוצים את הרחוב באור אדום. אם תנסו, יש סיכוי שהסבתא במעבר החציה תעצור אתכם ותנזוף בכם: "בירוק עוברים, באדום עומדים," היא תגיד בגרמנית.

אל תזרקו בקבוקים ופחיות

בגרמנית קוראים לזה Pfand. זהו פיקדון שיבקשו מכם בהרבה מקומות, למשל תמורת הכוסות של היין החם שנמזג פה בימים הקרים. לפעמים ההפקדה מצטברת לסכום יקר למדי וכדאי לחסוך את ההוצאה ולקבל את הכסף חזרה.

אל תשכחו להביא פרחים או יין לביקור בבית גרמני

טריוויאלי אבל בכל זאת כדאי לציין שבגרמניה לא נהוג לבוא לביקור בידיים ריקות. פרחים, יין או שוקולד יעשו את העבודה. כמו בפולין שבה לא נהוג להיכנס לבית בנעליים אלא לחלוץ אותן ואם אפשר להשתמש בנעלי בית לאורחים, גם בגרמניה יצפו מכם לנהוג באופן דומה.

אל תבזו את אתרי הזיכרון היהודיים

אנשים מנצלים אתרים כמו אנדרטת השואה בברלין או אתרי מחנות ההשמדה ההיסטוריים לצורך משחקי פארקור או צילומי סלפי מטופשים. מארק וולטרס מפציר בצופיו לכבד אתרים אלה שבהם נרצחו יהודים כשם שהגרמנים המקומיים מכבדים אותם.

אל תמתינו

אם אתם במסעדה והמלצר עומד לידכם עם התפריט, הזמינו מיד. אל תצפו שהמלצר יעצור לידכם כל כמה דקות כדי לשאול מה אתם צריכים. אם בכל זאת תחכו, זאת עלולה להיות המתנה ארוכה. על פי מארק וולטרס מדובר פשוט ביעילות של הגרמנים שלא אוהבים לבזבז זמן ונמצאים תמיד בעשייה.

אל תתנסו באוטוסטרדות

נסיעה באוטוסטרדות הגרמניות יכולה להיות חוויה מאתגרת. כשתראו מכוניות ב.מ.וו שועטות בנתיב השמאלי במהירות עצומה תבינו שאולי עדיף לכם להשתמש בתחבורה הציבורית המעולה. התחבורה הציבורית בטוחה, מהירה למדי ופחות מפחידה.

אל תצפו לעשות קניות בימי ראשון

נצלו את יום שישי או יום שבת לקניות סוף השבוע. למעט מוזיאונים ומסעדות הרוב יהיה סגור בימי ראשון. בברלין ישנם עשרה ימי ראשון פתוחים לאורך השנה כשהמועדים שלהם נקבעים על ידי הסנאט.

אל תסמכו על כרטיס האשראי שלכם

הגרמנים עובדים עם כרטיסי אשראי אבל לא בכל מקום. בגרמניה המזומן הוא המלך וכדאי תמיד שיהיה לכם סכום, לכל מקרה שלא יהיה.

אל תחשבו שגרמניה היא רק בתי עץ

תיירים אמריקאים שבאים מארצו של מארק וולטרס מחפשים הרבה פעמים את בתי העץ של פעם. למרות שבגרמניה יש עיירות וכפרים שבהם פזורים בתי עץ רבים כאלה, מן הסתם גרמניה של היום היא בעיקר בנייה מסוג אחר לגמרי.

הוידאו המלא