המדריך לחופשה במרוקו

טיול למרוקו

נושאי המדריך: רקע והכנהמה לראות במרוקוביטחון אישי במרוקו יוקר המחייה המקומי ומה כדאי להביא ממרוקוחברות שמציעות טיולים מאורגנים למרוקוהפנייה לכתבות על טיולים עצמאיים במרוקו

רקע והכנה

לאן כדאי לנסוע במרוקו?

השאלה הראשונה שמעניינת מטיילים שכבר נמצאים בתכנון פעיל של טיול למרוקו היא באילו מקומות הכי כדאי לבקר במרוקו? הנה הרשימה שלנו: קזבלנקה, רבאט, מדבר סהרה, טנג'יר, אגאדיר, שפשוואן, אסווירה, אסילה וכמובן מרקש שנמצאת מצפון לרגלי הרי האטלס ובה המדינה (madina) הגדולה והמרשימה עם אטרקציות המגוונות לתיירים. אה, ואם הזכרנו את הרי האטלס אז ברור שגם בהם. 

אגב, במדד המקומות היפים ביותר – אלה שיצאו לכם בהם תמונות מרשימות נציין שוב את שפשוואן, את הרי האטלס כמובן, את הדיונות החוליות ליד מרזוגה ואתם יודעים מה? גם את מקנס נכניס לרשימה וגם את העיר פז (fez), כל עוד אתם נזהרים בה.

אם אתם בעניין של אתרי נופש שקרובים לחוף, התרכזו בטנג'יר עם הקסם של החוף הצפוני או ברבאט שגם לה חוף לאוקיינוס. גם קזבלנקה טובה בתחום הזה של אתרי הנופש ליד החוף וכמובן אגאדיר ואסווירה. לאחרונה יש גם חיבה אצל גולשי גלים ורוח. 

רוצים לעשות מסע בין חופים במרוקו? התחילו בצפון מטנג'יר, הנקודה הקרובה ביותר לאירופה, רדו לרבאט ומשם קזבלנקה, אל ג'דידה, סאפי, אסווירה ואגדיר.

מתי הכי כדאי לנסוע למרוקו?

הדעה הרווחת היא שמרוקו במיטבה בתקופת האביב, החל מחודש מרץ דרך אפריל ועד סוף מאי. בתקופה הזאת תוכלו ליהנות ממרוקו הירוקה. אבל זה לא אומר שזאת התקופה היחידה בשנה, שכן גם הסתיו או החודשים ספטמבר ואוקטובר נחשבים לאטרקטיביים בזכות הטמפרטורה הנעימה.

עד כמה בטוח לנסוע למרוקו?

מרוקו נחשבת לבטוחה כשמביטים במדדים בינלאומיים שעוסקים בתחום התיירות. אולי תופתעו אבל במדדים האלה המדינה אינה מדורגת נמוך מרוב המדינות האירופאיות, ארצות הברית או קנדה. בסך הכל מדובר בהגדרה של רמת סיכון נמוכה. מדינות אחרות בצפון אפריקה שלהן רמת סיכון בינונית הן אלג'יריה ותוניסיה. במצרים הסיכון נחשב גבוה יותר.

אז כן מרוקו בטוחה אבל כדאי להתעדכן בנורמות המקומיות, להתאים את הציפיות וגם להתכונן לעבירות תיירות קלות כמו גניבות מתיקים וכיוצא באלה.

לכמה זמן כדאי לנסוע?

לא פחות משבוע. זיכרו שמרוקו היא ארץ מגוונת מבחינת נופים ויש לה גם חוף לים התיכון, חוף אטלנטי שעליו מגוון ערים מעניינות, מדבר סהרה שהוא יעד בפני עצמו למטיילים שמחפשים טבע ולצד כל אלה מחכים גם הרי האטלס ולא רק לצורך פעילות סקי. אם מוסיפים גם את הערים עצמן, כמו מרקש, רבאט, פז והאטרקציות התרבותיות, הקולינריות וההיסטוריות, קשה לדמיין איך אתם ממצים את מרוקו בפחות משבעה ימים. זמן אופטימלי? 10-14 ימים.

איזו שפה מדברים במרוקו?

השפה שמדברים במרוקו היא ערבית מרוקאית אבל גם צרפתית נשמעת ברחובות התאם להיסטוריה של המדינה הזאת. למשל במרקש קיים סיכוי טוב שתשמעו סוחרים שמדברים צרפתית וכך גם נהגי מוניות ואפילו ילדים. גם אנגלית תוכל לעזור לכם, אבל אם אתם מדברים מרוקאית מהבית, זה כנראה הכי טוב.

האם יש אלכוהול במרוקו?

אז נכון שמרוקו היא מדינה מוסלמית בעיקרה עם מעט נוצרים (ברובם זרים שמתגוררים במרוקו) ובכל זאת אפשר למצוא אלכוהול במסעדות ואפילו בחנויות מיוחדות כמו גם גם בברים ובסופרמרקטים וכמובן במלונות. יש גם מרוקאים מקומיים שצורכים אלכוהול אבל לא סביר שתראו אותם שותים במקומות פומביים,

האם אוכלים חזיר במרוקו?

חוקי הדת פועלים במרוקו  גם לטובת שומרי הכשרות שבינינו והחזיר במרוקו אינו דבר שכיח, אם בכלל. כנראה  שלא תיתקלו בבשר חזיר בזמן החופשה שלכם, אבל כל שאר האפשרויות המוכרות כמו ובשר כבש או עוף יחכו לכם בכל מקום, כמובן תוספת הקוסקוס והירקות.

מה ללבוש במרוקו?

שאלה חשובה, אל תזלזלו בה. לאלו מכן שאוהבות להסתובב בחצאיות, כדאי להעדיף חצאיות שמכסות לפחות את הברכיים. לגבי שמלות, עדיף כאלה שלא חושפות את אזור החזה או אפילו הכתפיים. במקרה שיש לכם שמלה כזאת וארזתם דווקא אותה, אפשר לרכוש במרוקו עצמה צעיפים יפים מסורתיים שמכסים את הכתפיים ולהשתמש בהם. מבחינת מכנסיים, גם בנים וגם בנות, מומלץ ללכת על מכנסיים ארוכים. זיכרו שמדובר בארץ עם מסורת מוסלמית ולפחות מבחינת הלבוש, בזמן שאתם תיירים, יהיה לכם קל יותר אם תשתלבו ולא תבלטו בשטח. 

מה מצב הקהילה הגאה במרוקו?

לא משהו… במרוקו הומוסקסואליות אסורה על פי החוק והעונשים העשויים להיות מוטלים על המפרים אותם הם בן שישה חודשי מאסר לשלוש שנים וקנס שבין 120 ל- 1200 דירהם. בפועל החוק הזה אינו נאכף באופן סדיר על ידי הרשויות ויש אזורים שבהם מגלה מרוקו מתירנות יחסית כמו למשל באזור הנופש של מרקש.

בשנת 2016 שתי נערות שהתנשקו וצולמו נעצרו ובהמשך לאחר מחאה בינלאומית שוחררו. אם אתם רוצים להרגיש נינוחים יותר ואתם בני הקהילה הגאה, אולי פשוט כדאי לכם להצפין לספרד, שם המצב טוב לאין ערוך. 

באיזה מטבע משתמשים במרוקו?

למרוקאים יש את הדירהם המקומי אבל זה לא אומר שמטבע זר לא מועבר בין סוחרים במדינה הזו. בהחלט, דולרים יתקבלו בברכה ויחסכו לכם את התור להחלפת המזומנים. 

פעילויות ואטרקציות במרוקו

מה לראות במרוקו?

חוף לגזירה

החוף הזה ממוקם מדרום לאגאדיר ונחשב לאחד החופים המיוחדים במרוקו גם בזכות הקשתות הענקיות שנראות לרוחב החוף. אם תעמדו מתחתן בזמן שפל תוכלו לצלם תמונות יפות במיוחד שמדגישות את העוצמה של הטבע. המקום מושך אליו גולשי גלים ופעילויות ספורט מסוגים שונים אבל גם מי שנהנה פשוט לשבת ולצפות בנפלאות הטבע ישמח לבלות כאן.

קזבלנקה

בשנת 1942 יצא הסרט קזבלנקה לעולם ומאז זכה למוניטין ולפרסים רבים, אבל אל תצפו לפגוש את אותה רומנטיקה קסומה של הסרט כאן בעיר הגדולה. היום זאת עיר רוחשת עם הרבה מאוד חיי מסחר. קזבלנקה מנצלת היטב את המיקום שלה כעיר נמל מרכזית. מומלץ להיכנס פנימה כדי לגלות את המבנים ההיסטוריים המוריים ואת המדינה. 

מקנס

אחת מארבע הערים המלכותיות של מרוקו וזאת ששמה נקשר עם הסולטאן מולאי איסמעיל שהפך אותה לעיר מרשימה בסגנון ספרדי מורי. העיר מוקפת חומות גבוהות ושערים ונמצאת בסמיכות לשרידי עיר רומית עתיקה.

שפשוואן

שפשוואן היא כמובן העיר הכחולה שאם אתם מתעניינים במרוקו בוודאי כבר שמעתם עליה. העיר הזאת נמצאת בצפון מערב מרוקו וקרובה לטנג'יר. הסמיכות לחוף האטלנטי מאפשרת למבקרים בה לשלב בין גילוי התרבות הערבית העתיקה לחוויות נופש מגוונות. תוכלו ללכת בין הסמטאות ולגלות הרבה אפשרויות שופינג של מוצרי אומנות מקומית…

אסילה

עיר קטנה גם כן לצד החוף עם היסטוריה שחוזרת אחורה עד לתקופה שבה שלטו בה הוונציאנים. בהמשך גם פיראטים הגיעו לכאן והשתמשו בעיר כבסיס שלהם. הבתים פה לבנים ברובם עם הרבה נגיעות של כחול. תמצאו פה מלונות בתקציב ומסעדות רבות. שני קילומטר מדרום נמצא חוף פרדייז שהמקומיים וגם התיירים אוהבים לבוא אליו.

אסווירה

העיר אסווירה מציעה לא רק חופים יפים אלא גם רוח שמאפשרת תנאי גלישה מעולים. מקום טוב ללכת בו לאיבוד בין הסמטאות ולחפש את הסודות הנסתרים של העיר. גם כאן מחכים לכם הרבה פריטי אומנות למכירה.

פס

העיר פס מציעה חיבור חזק בין היסטוריה ותרבות. המדינה שלה היא מבוך של רחובות וסמטאות שכוללים בתוכם את כל היופי הזה. הרבה אנשים חיים בעיר הזאת שנחשבת עבור מטיילים רבים קצת יותר מידי מבחינת המולה. מי מכם שמעדיף את מרוקו שקטה ורגועה, אולי ירצה להתרחק. יש כאן גם שני בתי ספר איסלאמים (מדרסה) עתיקים מהמאה ה-14 ומרכז לעיבוד וייצור עורות מהוותיקים בעולם.

קראו גם

האטלס

פסגות האטלס, רכס הטודרה ועיר מבוץ… אתם יכולים לוותר על זה?

מרזוגה

מרזוגה נמצאת בדרום מזרח מרוקו לא רחוק מהגבול עם אלג'יריה. יש כאן דיונות של חול שהרוח עורמת לגבהים מרשימים (עד גובה של 150 מטר). ללא ספק חוויה מיוחדת ואפשר גם להוסיף לה רכיבה על גמלים ולינה במחנה בלילה כשמעליכם כוכבים ומסביבכם רק טבע מדברי.

מרקש

מרקש נקראת העיר האדומה בזכות הבתים שעשויים אבן אדומה. בשנות השישים אפילו הביטלס והרולינג סטון הגיעו לכאן בזמנים בהם העיר נחשבה לאתר עלייה לרגל או "מכה של ההיפים". תמצאו כאן את התמצית של מרוקו. זהו אחד היעדים הבולטים באפריקה בכלל. אי אפשר להחמיץ את המדינה ואת המרכז רק אל תשכחו לשמור על הבטיחות שלכם.

קראו גם

ביטחון אישי במרוקו

מרוקו היא אחד היעדים הפופולריים ביותר לטיול גם עבורנו הישראלים והיעד הפופולרי ביותר כשמדובר בטיולים מאורגנים שיוצאים מישראל, אפילו לפני יעדים חזקים כמו יפן, איטליה או סין. אבל עד כמה בטוח לטייל במרוקו? זאת שאלה שרבים שואלים לפני שהם מתחילים בתכנון הטיול לשם או קודם, בשלב המחשבות אודות היעד הבא שלהם. 

ובכן התשובה היא, קודם כל, יחסית. כמו כל דבר. אם תשוו את מרוקו ליפן, אז מרוקו לא יוצאת הכי טוב, אבל זאת השוואה קצת "לא פיירית" שכן יפן היא אולי המקום הבטוח ביותר בעולם לטייל בו. זאת ארץ יוצאת דופן מבחינת התרבות שלה בכלל ורמת הפשיעה הנמוכה ביפן היא משהו שלומדים עליו בחוגים לקרימינולוגיה. אז המצב במרוקו קצת פחות מרשים מיפן אבל לא מדובר בקטסטרופה, אלא במקום מיוחד וקסום שדורש עמידה על מספר כללי זהירות.

מרקש ופס זה לא אסווירה וטנג'יר

נתחיל קודם כל בחלוקה של מרוקו לאזורים בטוחים יותר ובטוחים פחות. מקומות כמו אסווירה למשל או שפשוואן נחשבים בטוחים ורגועים יחסית במרוקו וכאלה שתוכלו ליהנות בהם מבלי להיות מוטרדים בקשר לבטיחות האישית שלכם או לארנק שלכם. גם קזבלנקה ורבאט בסדר אבל כמו בכל מקום בעולם, באזורים תיירותיים בערים אלה יכולות לצוץ בעיות.

ישנן שתי ערים שיצא להן שם לא כל כך טוב בתחום הבטיחות האישית וההטרדות (בעיקר מצד רוכלים וסחרים מקומיים) ואלה הן מרקש ופס (fez), כשהאחרונה מקבלת ציונים לא הכי גבוהים מתיירים בכל העולם, בתחום הזה. בשני המקרים גם במרקש וגם בפס לא מדובר בבעיית ביטחון שקשורה בפשעים חמורים, אלא להיפך, בעבירות קלות דוגמת גניבת חפצים. גם הטרדות מילוליות או מעקב ברחוב הם חלק מהחבילה.

כמה יעלה לכם לילה במרוקו

גם המקומיים במרקש ובפס יודעים שהערים שלהן לא מצטיינות בתחום הבטיחות האישית ובמיוחד האזורים התיירותיים. כאן צריך לעשות חלוקה נוספת והיא בין מטיילים שיוצאים לשטח או לערים לטיול עצמאי וזה כולל בודדים, זוגות או משפחות וכאלה שבוחרים בטיול מודרך (או מה שאנחנו אוהבים לקרוא לו בארץ טיול מאורגן). קבוצות שמטיילות יחד עשויות להשלים טיול מלא מבלי שתצוץ בעיה בטיחותית או הטרדה כלשהי שכן הקבוצה מהווה כוח מרתיע ובנוסף המדריכים ולפעמים גם חלק מהמשתתפים צברו מספיק ניסיון כדי להתמודד עם הסוג המוכר הזה של הבעיות. זה לא אומר שהכל עובר תמיד חלק אבל הסבירות שגבר מקומי יזרוק הערה כלשהי למטיילת בתוך קבוצה הינו קטן בהרבה ממצב מקביל שבו אותה אישה מטיילת לבדה.

עדיף על מצרים וטורקיה

בודדים שמטיילים במרוקו, לעומת זאת ובעיקר נשים חשופים הרבה יותר לתופעות מטרידות מה שמביא במקרים מסוימים לפגיעה ממשית בהנאה מהטיול ואפילו רצון לסיים אותו כמה שיותר מהר. ברשת אפשר למצוא הרבה סיפורים על נשים שטיילו לבד במרוקו וחשבו שהחוויה היתה מתישה מידי וקשה מידי ושעדיף היה לוותר. כמובן שישנם גם סיפורים הפוכים על נשים שטיילו או מטיילות ואפילו גרות במרוקו, חלקן במשך שנים, ומדווחות שהן מרגישות בטוחות לגמרי ושמעולם לא הוטרדו. זה כנראה גם עניין של רגישות אישית. יש כאלה שמספיק להם לקבל מבט ארוך של רוכל מקומי כדי להרגיש מוטרדים וכאלה שלא יתייחסו כלל. 

מעניין שמטיילים מהעולם הגדול אוהבים להשוות את החוויה במרוקו למצרים ולטורקיה. לא מעט מהם טוענים (והכוונה לאלה שביקרו קודם במצרים וטורקיה) שהחוויה במדינות אלה מבחינת ביטחון אישי והטרדות של רוכלים ומוכרים קשה בהרבה מזו של מרוקו ושאם צלחתם את המטרידים של קהיר, במרוקו תרגישו הקלה. אם לעומת זאת, מרוקו היא המדינה האפריקאית הראשונה שלכם, השוק התרבותי יהיה קצת יותר משמעותי. 

סביר להניח שאנחנו הישראלים בתור אלה שלא מגיעים מתרבות אירופאית קלאסית או אמריקאית, השוק התרבותי המרוקאי ממילא יהיה קל יותר.

בכל זאת גם לנו כדאי לשמור על כללי זהירות והנה כמה שיכולים להועיל:

גם בקבוצה שימו לב לכיסים שלכם ולארנקים שלכם.

לבוש שמשתלב עם המסורת המקומית ומכבד את התרבות המקומית יכול לעזור בהפחתה של הטרדות של מקומיים.

אם מישהו ניגש אליכם ומבקש שתקנו משהו או תיכנסו אליו לחנות, אל תתעלמו בבוטות. כשם שאתם לא רוצים שיתייחסו אליכם כאל ארנק מהלך, גם למקומיים מגיע יחס קצת יותר אנושי. שאלו את האיש מה שלומו, איך הולכים העסקים ואז תוכלו להוסיף, לא תודה ושאינכם מעוניינים לקנות שום דבר.

התכוננו מבעוד מועד. בעלי חנויות ינסו לפתות אתכם להיכנס אליהם פנימה. כשאתם יודעים למה לצפות גם ההתנהגות שלכם רגועה יותר.

אם אתם מטיילים לבד, ככל הנראה תקבלו הצעות, למשל להצטרף לטיולים או לסיורים בעיר. אתם לא רוצים להיכנס לתוך הסיפור הזה.

במקרים אחרים, אנשים יעקבו אחריכם ואולי בסוף המעקב יסבירו לכם שהם מחכים לאיזה טיפ. כדאי להיות מוכן גם לתסריטים כאלה. שוב כשאתם מוכנים ויודעים למה לצפות, השוק לא יהיה גדול כל-כך.

לבד בטקסי? סכמו את המחיר לפני תחילת הנסיעה.

מה שעוד יכול לעזור, זה להסתיר תכשיטים ולא להסתובב עם דברים יקרי ערך. להימנע מסימטאות חשוכות בעיקר בלילה (לא רק במרוקו, כמובן) ולא להתפתות לכל מיני הזמנות והטבות מקומיות, 

בסך הכל מרוקו היא מדינה שנחשבת בטוחה למטיילים אבל בהתאם לכללי זהירות שנכונים לכל מקום וגם לציפיות שמותאמות לערי מרוקו, איזורי התיירות שבה ובעיקר לערים הבעייתיות מבחינת ביטחון אישי, מרקש ו- פס. 

מה להביא ממרוקו

כשמדברים על מרוקו ועל יוקר המחיה, בעיקר מבחינתנו הישראלים, חשוב לקבל קודם תמונת מצב כללית. אז בואו נשווה בין תל אביב העיר היקרה ביותר בישראל ובין רבאט וקזבלנקה, שתיים מהערים הגדולות במרוקו.

ובכן, אפשר לומר שהמשכורת בתל אביב גבוהה פי  4.5 מהמשכורת ברבאט ופי  5 מהמשכורת בקזבלנקה. בעוד בעיר העברית הראשונה משכורת ממוצעת מגרדת סכום של 9,000 שקלים, אצל המרוקאים מקבלים פחות מ-2000 שקל לכל חודש של עבודה.

מבחינת מחירים של מוצרי מזון ושירותים שונים, בדרך כלל אפשר לומר שהמחירים במרוקו הם חצי מישראל וכך מרוקו היא אם תרצו יעד חצי חינם אמיתי. כמובן שעבור המקומיים המרוקאים מדובר בהרעת תנאים שכן הכסף שלהם קונה פחות ממה שקונה הכסף של הישראלים בתל אביב.

יחד עם זאת, תיירים ישראלים שמגיעים למרוקו יכולים ליהנות מאותו חצי חינם במגוון רחב של מוצרים ושירותים. כך למשל בשוק תוכלו למצוא תפוחים, בננות או בצל בחצי מחיר. במוצרים אחרים הפער יכול להיות גם רבע מחיר או שליש מחיר. חיפשנו הרבה וחוץ משכירות של מגרש טניס לשעה, לא מצאנו שום מוצר במרוקו שעולה יותר מאשר בתל אביב.

למרות שלמרוקאים קשה יותר לגמור את החודש בהשוואה לישראלי הממוצע, עדיין יש מספר תחומים שבהם יש להם יתרון ואולי החשוב שבהם הוא תחום הנדל"ן. בהשוואה לתל אביב ובחישוב מספר המשכורות הדרושות לקניית דירה, המרוקאים מנצחים.

מטר רבוע בדירה לקנייה ברבאט עם נוף לאוקיאנוס האטלנטי יעלה בסביבות 7500 ש"ח, לעומת 42,000 ש"ח למטר רבוע בתל אביב עם נוף לים התיכון. אפילו ביחס למשכורת הנחותה, דרושים למרוקאים פחות חודשי עבודה לרכישת דירה מקומית בהשוואה לישראלים.

אבל מלבד הנדל"ן המטורף, כל שאר המוצרים כמעט ללא יוצא מהכלל יציגו רמת מחירים שהיא חצי, שליש או רבע בהשוואה לישראל.

אז מה כדאי להביא ממרוקו?

ההמלצה הראשונה היא מוצרי עור, בעיקר מהעיר פס.  העור כאן מעובד בדרך מסורתית ואפשר לקנות נעליים מעור, ארנקים, חגורות ומוצרים שונים.

מוצר נוסף שנקשר היטב עם שמה של מרוקו הוא שמן ארגן. עצי הארגן צומחים בדרום מרוקו ובאופן טבעי זה המקום שבו תרצו לרכוש את השמן. שמן הארגן מופק בדרכים ברבריות מסורתיות ועיקר התועלת שבו היא טיפוח השיער.

עוד מוצר מרוקאי ששווה להשקיע בו הוא שטיח. השטיחים הינם תוצרת יד ומוצעים במחירים טובים בהשוואה לארצות שאליהם הם מיוצאים. בחלק מהמקרים אפשר לבקש שישלחו אותם אליכם. אל תשכחו להתמקח לפני שאתם סוגרים עסקה.

מתנה נוספת שהחברים שלכם ישמחו לקבל ממרוקו הם כלי קרמיקה שונים, שוב, עבודת יד מקומית. תמצאו אותם בכל הגדלים והצבעים. הבעיה היחידה היא כמובן לוגיסטית, איך מעבירים אותם לארץ בלי שיישברו במהלך הדרך חזרה. אם יש לכם רעיון או ניסיון בהעברה של חפצים שבירים, מדובר במתנה שווה.

סיורים ופעילויות (באנגלית) למטייל העצמאי במרוקו

טיול יום להרי האטלס כולל רכיבה על גמלים

מה להביא ממרוקו
Some rights reserved by atkinson00

הבגד המקומי המרוקאי נקרא ג'לאבאס ויש מי שאומרים שאי אפשר לבקר במרוקו או לחזור משם בלי לרכוש אחד כזה. הבגד הוא יוניסקס ואפשר למצוא אותו בכל מיני צבעים ומידות. מקומיים נעזרים בחייט כדי להכין להם את הג'לאבאס מבדים שהם קונים בשוק.

נעלי בבוש. השם שלהם הוא לא מרוקאי ולא ברברי אלא צרפתי מהתקופה שהצרפתים היו פה. יש להם גם שם אחר והוא בלגה. זוהי עוד מסורת של מאות שנים בארץ הזאת וגם אותם תמצאו בכל הצורות והגדלים. תוכלו ללכת איתם בכל מקום במרוקו ולהרגיש בבית.

עוד מתנה יפה וריחנית שאפשר להביא ממרוקו הם סבונים מתוצרת מקומית בריחות של לבנדר, שמן ארגן, רוזמרין ועוד.

ראס אל חנות, כך קוראים במרוקאית למקום שבו תמצאו תבלינים כמו זנגביל, קינמון כמון ועוד. הפירוש של השם כמו שאתם יכולים לנחש מהשפה העברית הוא ראש החנות, כלומר החנות הפינתית שבה התבלינים מחכים לכם בכל הצבעים והטעמים. פשוט תשאלו איפה החנות, הם כנראה כבר יבינו אתכם.

עוד מתנה יפה, מקומית וגם מקורית, אם אתם מטיילים באזור הסהרה הם אותם סלי לחם ברברים עם הדקורציה היפה והצבעונית שלהם. השילוב בין הגשה יפה ללחם מרוקאי טעים (שאגב במרוקו נחשב זול גם עבור המקומיים) עושה חשק לקנות עוד.

ולסיום, כוסות לתה. מתנה שכדאי להביא מקזבלנקה. בחלק מהמקרים, מנפחים את הזכוכית במקום. תמצאי אותם בשווקים וגם פה מדובר במוצר עם מסורת ארוכת שנים.

סיורים ופעילויות (באנגלית) למטייל העצמאי במרוקו

טיול יום להרי האטלס כולל רכיבה על גמלים

טיולים מאורגנים למרוקו

ניחוחות, צבעים וטעמים שאפשר רק לחלום עליהם או לדמיין ביעדים המוכרים של אירופה. מרוקו היא יעד יוצא דופן ואם בעבר היתה פתוחה רק לישראלים בעלי שורשים מרוקאים עכשיו גם אתם יכולים לנסוע לממלכת המערב. הנה כמה חברות שמציעות טיול מאורגן למרוקו האגדית

חברות המוזכרות בכתבה זאת: החברה הגיאוגרפית, איילה גיאוגרפית, מסעות, דרכים, אופיר טורס, פגסוס, דיסקברי, גשר. טווח מחירים: 1700$-3300$

1. דרכים

חברת דרכים מציעה את כל מגוון הטיולים המקובלים למרוקו החל טיולים לשומרי מסורת, דרך טיול לנוסע העצמאי, טרקים וגם טיולי ג׳יפים וטיולי נשים. בנוסף מציעה החברה גם טיולי ריינבו המודרכים על ידי אנשי תיירות מנוסים בני הקהילה הגאה. טיולי הריינבו מבקשים לשלב בין טיולים רגילים בעולם לקהל מטיילים צעירים וצעירות מהקהילה הגאה או חבריהם. הטיולים האלה מוגבלים ל- 25 מטיילים בגילאי 25 עד 45. בהחלט יוזמה יוצאת דופן וייחודית בנוף חברות הטיולים הישראליות.

בחברת דרכים אומרים כי הנטייה שלהם היא להתמקד במסלול הקלאסי, כלומר קזבלנקה, שלוש ערי המלוכה פס, מקנס ורבאט, יום שלם במרקש בכל אחד מהטיולים, ג'יפים במדבר סהרה, הרי האטלס וביקור בעיר הנמל אסווירה. לטענת החברה זהו מסלול שמאפשר להכיר את הפנים השונות של מרוקו.

עוד מרגישים בחברה שהמדריכים שלהם הם כולם מרוקולוגים, חלקם ביקרו מדינה כבר מאות פעמים, חלק דוברים את השפה וזה מאפשר להם לחשוף בפני המטיילים את כל הנדבכים הנסתרים וגם להגיע למקומות שלא רשומים בתוכנית.

בקטגוריית הטיולים המאורגנים הרגילים מצאנו שתי אפשרויות לבחירה: טיול מאורגן למרוקו מהחוף האטלנטי לאטלס ולסהרה. הטיול הזה נמשך 11 ימים ויוצא באפריל ובמאי עם המדריכים אורי אטיאס או ירון אלקלעי. האופציה השנייה היא טרק במרוקו אל הרי האטלס ופסגת הטובקאל. גם כאן מדובר באחד עשר ימים והטרק זה יוצא בחודש מאי בהדרכת שירין בן יעקב.

מתוך אתר חברת דרכים:

מרוקו היא הקלישאה התיירותית שמגשימה את עצמה – ארץ מושכת וקסומה שאנשיה מסבירי פנים ומכניסי אורחים, מקום שבו הכול יכול לקרות, כמו בחלום צבעוני מלא ניחוחות וצלילים. כל המציאות הזאת מתקיימת בממלכת מרוקו ששטחה היה מיושב כבר בתקופה הפרה-היסטורית, ובמרוצת השנים הייתה נתונה להשפעות שונות, כולל חדירת הפיניקים, הכיבוש הערבי ובתקופה המודרנית ההשתלטות של צרפת וגם ספרד.

שורה תחתונה: החברה היחידה שמכסה את כל סוגי קשת הקהל, משומרי מסורת, דרך טיולי נשים ועד טיולי קהילה גאה

קבלו פרטים על טיולים קרובים למרוקו של חברת דרכים

2. החברה הגיאוגרפית

החברה הגיאוגרפית מציעה מספר אפשרויות למי שמחפש טיול חד פעמי למרוקו. יש להם טיול שנקרא מהרי האטלס למדבר סהרה באורך 12 יום וטיול נוסף בשם בין פנטזיה למציאות שאורך 13 ימים ומיועד לנשים בלבד.

טיולי הנשים למרוקו הינם בהדרכתן של רותי מילר או דורית גבאי או טליה אבר. טיול הנשים של החברה הגיאוגרפית מבטיחים לחלוף על פני נופי טבע המשלבים את הרי האטלס, מדבר הסהרה, קניון הטודרה וחוף האוקיינוס האטלנטי כמו גם ביקור בערים שפשוואן, רבאט, פס ומרקש.

בטיולים מושם דגש על היכרות עם התרבות באמצעות מפגש עם אוכלוסייה מקומית וכך למשל מובטחת למטיילים פגישה עם אישה מעניינת מפס, עם פאטימה המתגוררת במערה, ארוחת ערב אצל משפחה מקומית ואפילו בילוי בחמאם אותנטי.

מלבד תאריכים בחודשים מאי, ספטמבר, אוקטובר ונובמבר יש גם מועד טיול אחד ביוני. בחלק מהמקרים היציאה מובטחת ובאחרים עדיין מדובר בהרשמה בלבד.

מחיר הטיול של חברת החברה הגיאוגרפית לנשים בלבד למרוקו כולל טיסות בינלאומיות, לינה בבתי מלון ברמת 4 כוכבים, ארוחות בוקר וערב, שתי ארוחות צהריים, אוטובוס ממוזג, חפלה מרוקאית, התנסות במדיטציה, אשרת כניסה קבוצתית למרוקו, מדריכה ישראלית, מדריכים מקומיים ועוד.

מחיר: 3290$ לטיול 12 יום, מהרי האטלס למדבר סהרה

מתוך אתר החברה הגיאוגרפית:

ברוכה הבאה לקזבלנקה. לאחר נחיתה בשעות שבין לילה ליום, נעבור ללינה ומנוחה בבית המלון. בבוקר נגיע לרחבת מסגד חסן ה-2 ונצפה באחד המסגדים המפוארים והמרשימים בעולם המוסלמי. כאן גם נפגוש לראשונה באוקיינוס האטלנטי. מקזבלנקה נצא בנסיעה לרבאט הבירה, המורכבת כמו ערים אחרות במרוקו, מ'המדינה' (העיר העתיקה) ומהעיר החדשה…

לדף הטיולים למרוקו באתר החברה הגיאוגרפית

שורה תחתונה: טיול הנשים בהדרכת נשים וביעד יוצא דופן מרגיש כמו בחירה טובה

טיול מאורגן למרוקו
קזבלנקה

3. איילה גיאוגרפית

חברת איילה גיאוגרפית מציעה מספר סוגי טיולים למרוקו וכך למשל במחיר של 2650 דולר תוכלו להצטרף למדריכים שמוליק פרידמן או יובל לוטם לטיול ג׳יפים למרוקו, משולב עם פס, מרקש, רבאט וקזבלנקה וכל זה במסגרת 12 ימי המסע. בטיול תוכלו לחצות את האטלס הגבוה באזורים נידחים ובדרכים אתגריות ממרומי הצפון עד הקניונים הגדולים בדרום. מכאן ממשיך המסע דרך דיונות החול של הסהרה.

הסיום של המסע הזה עירוני יותר, כאמור, עם ביקורים בפס, רבאט וקזבלנקה. אחרי חווית הנהיגה האתגרית יוכלו המשתתפים במסע לפגוש את התרבות המורית על עריה ושווקיה.

טיול ג׳יפים נוסף של איילה גיאוגרפית כולל תשעה ימים של נהיגה ושלושה ימים באוטובוס. גם טיול זה  מגיע לעומק הרי האטלס ולדיונות הסהרה בשילוב ביקורים במרקש, אסווירה וקזבלנקה. המסע כולל גם הגעה במסלול ייחודי ובעזרת הג'יפים אל הכפרים שבעבר הגישה אליהם הייתה רק בעזרת פרדות.

המשתתפים יוכלו להתרשם מתרבות הכנסת האורחים של שבטי הברברים הנידחים וגם מכמות המים בהרי האטלס…

טיול נוסף של איילה גיאוגרפית הוא טרק למרוקו באורך 11 ימים ויש גם טיול מאורגן להרי המלוכה של מרוקו גם הוא באורך 11 ימים. בטיול זה מתוכנן מסלול שעובר דרך הקסבות והרי ממלכה עם סגנון אדריכלי יוצא דופן. יש גם טיול ג'יפים לשומרי שבת משולב באוטובוס באורך 12 ימים וטיולים שיוצאים בחגים. 

טווח מחירים: 2070$-2650$

מתוך אתר איילה גיאוגרפית:

טיולים מאורגנים למרוקו יכולים להתאים לסוגים שונים של חופשות – ישנם מסלולים היכולים להתאים לזוגות, למשפחות עם ילדים ולחופשה מיוחדת של כמה חברים יחדיו, ישנם מסלולי טיול לחובבי האקסטרים – טיולי ג'יפים למרוקו אשר צוברים יותר ויותר פופולריות עם השנים, טיולים רגליים ברכס האטלס ועוד.

שורה תחתונה: לחובבי הנהיגה האתגרית שרוצים לטעום גם מטעמיה של תרבות מיוחדת

פנייה לקבלת פרטים

4. מסעות

בחברת מסעות מציעים יום מיוחד שמוקדש לסיור בטבע במרומי הרי האטלס הגבוה. ביום הזה צפוי למשתתפים סיור בנוף ההררי ותצפית אל הפסגות הרחוקות. עוד מתוכנן טיול על גבי פרידות ואפילו טקס שתיית כוס תה בבית ברברי טיפוסי. אחר כך, לפי התוכנית של חברת מסעות יציאה בג'יפים למרחבי מדבר הסהרה לצפייה בזריחה או בשקיעה וגם ערב פולקלור שכולל ארוחה במרקש. במסעות מבטיחים הדרכה של מיטב המדריכים וקבוצות קטנות בין 15 ל-33 מטיילים.

מבחינת בתי מלון במסעות מתכננים לכם מלונות ארבעה כוכבים או "הטוב ביותר שניתן למצוא במועד הטיול" ובכל מקרה משתדלים שם להשיג מיקומים מרכזיים ככל שניתן. הטיול שלהם הוא חצי פנסיון עם שתי ארוחות ביום ותוכנית מלאה ללא ימים חופשיים.

מערכת שמע שכוללת אוזניות אישיות כלולה במחיר ככה שלא צריך להצטופף מסביב למדריך כדי לשמוע את ההסברים. כל משתתף מקבל גם מפה של מרוקו או של האזור. הטיול באוטובוס ממוזג.

המפגש של הקבוצה נערך בתל-אביב כשבוע לפני היציאה והטיולים של מסעות על-פי החברה נחשבים אינטנסיביים, לימודיים ומתוכננים לניצול הזמן באופן המיטבי. המחירים סופיים וכוללים את כל הכתוב בתוכנית הטיול ללא הפתעות. אין תוספות במהלך הטיול כגון סיורי בחירה שדורשים תשלום נוסף. עוד אומרים במסעות כי המחירים סבירים ביותר ביחס לרמת הטיול ולתמורה הניתנת למטייל.

מרבית התאריכים שמצאנו של חברת מסעות הם בחודשים ספטמבר ואוקטובר. אורך הטיול, 11 יום.

טווח מחירים: 2400$-2600$

מתוך אתר חברת מסעות:

במרוקו נפגשים עם קסם ומסתורין, ניגודי נופים ומרחבים קסומים. במרוקו נפגשים עם תמהיל אנושי מרתק ופלורליזם תרבותי המהלכים עלינו קסמים. במרוקו האיסלם הסוני מפתיע אותך במתינותו ובסובלנותו כלפי הזר והמוזר. טיול במרוקו מעניק לנו חוויה חושית וחושנית שמלווה אותנו לאורך הרבה זמן.

לדף הטיולים למרוקו באתר מסעות

שורה תחתונה:  מדריכים מנוסים ומגוון אפשרויות ומועדים. בהחלט אופציה ששווה לבדוק.

קסבה בסהרה
קסבה בסהרה. טיולים מאורגנים למרוקו

5. אופיר טורס

בחברת אופיר טורס מזכירים לנו שישנן שתי עונות פופולריות לטיול מאורגן למרוקו. הראשונה היא בין החודשים אוקטובר עד אפריל והשנייה בין דצמבר למרץ. התקופה השנייה מיועדת לאזור ההרים הגבוהים. לאזורי החוף של מרוקו אפשר להגיע בכל ימות השנה.

ארבעה טיולים שונים מצאנו בתפריט של אופיר טורס למרוקו. הראשון נקרא מרוקו ארץ מבוא השמש, השני טיול להרי האטלס ולסהרה, יש גם טיול לצפון מרוקו וטיול נוסף בשם ערים אימפריאליות מדבר וים.

באופיר טורס מזכירים שמרוקו היא אחת המדינות האפריקאיות המתויירות ביותר שנפתחה אל המערב בשנים האחרונות. בהקשר הישראלי זוהי מדינה מוסלמית מלוכנית ולפחות עבור ישראלים הדרך הטובה ביותר לסייר בפנינה האפריקאית הזאת היא באמצעות טיול מאורגן, כך לפחות לדעת אנשי החברה. 

טיול מאורגן למרוקו יתחיל בדרך כלל בקזבלנקה, העיר הגדולה במדינה שהונצחה גם באותו הסרט הוליוודי מפורסם וממנה נהוג להמשיך לרבאט בירת הממלכה – אטרקציה שכוללת את מסגד הצריח הלא גמור ומוזוליאום מוחמד החמישי. עוד במסלול של טיול מאורגן למרוקו גם מרקש הבירה לשעבר המפורסמת בזכות השווקים הצבעוניים שלה וגם פס שהעיר העתיקה שלה היא אחת הגדולות שנשתמרו מתקופת ימי הביניים. גם טנגיר ברשימה עם אווירה קצת יותר בינלאומית (אפשר גם לתפוס ממנה מעבורת לספרד וגיברלטר).

היתרון של אופיר טורס לדעת אנשי החברה הן אטרקציות מיוחדות כמו גם ערים ומקומות שנמצאים מחוץ למסלול כמו עמק אוריקה המשקיף אל הרי האטלס, העיר מכנס, לשעבר המרכז היהודי של מרוקו, איפראן עיר הנופש והקיט של מלך מרוקו וערי חוף נוספות כמו סאפי, אסווירה ואגדיר.

טווח מחירים: 1760$-1920$

מתוך אתר חברת אופיר טורס:

מרוקו, המדינה הערבית הרביעית בגודלה בעולם, שוכנת בצפון מערב אפריקה ומציעה למטיילים בה שפע אתרים אקזוטיים: שווקים ססגוניים, ריחות תבלינים, כפרים מרתקים. הרים מושלגים, חופים נפלאים, מפלים שוצפים ומדבר סהרה רחב ידיים…  שווקים הומים המלאים בעבודות יד (ענף מסחרי מרכזי במרוקו), תכשיטים, מוצרי עור ושטיחים, נופים מרהיבים ומגוונים היכולים לנוע החל מחולות וים ועד לפסגות מושלגות.

לדף הטיולים למרוקו באתר אופיר טורס

שורה תחתונה: מבחר מסלולים לבחירה וטיולים לאורך כל השנה. גם המחיר נראה אטרקטיבי

6. גשר

בחברת גשר טיולים בהווי דתי ואוכל כשר לא מוותרים על מרוקו ומציעים אותה בתור פנטזיה אוריינטלית לאחד עשר ימים ועשרה לילות. הטיול שלהם ללא ימים חופשיים וללא סיורי בחירה אל מקומות ואתרים בהם נטועה גם המסורת היהודית העתיקה. בתי המדרש, בתי הקברות של גדולי הרבנים, סימטאות של רובעים בהם חיו יהודים וזאת כמובן לצד מקומות חשובים ואטרקטיביים אחרים במרוקו.

הביקור של גשר כולל גם הוא את רבאט, פס, קזבלנקה מכנס ומרקש כמו גם חצייה של הרי האטלס וביקור אצל הברברים שממשיכים לקיים אורח חיים מסורתי באזורים נידחים.

בגשר מבטיחים כאמור זיקה לנושא היהודי וכך בעיר מכנס ייערך ביקור ברובע היהודי העתיק, בעיר פס סיור בעקבות יהודי העיר, במרקש גם כן ביקור ברובע היהודי, בבית הכנסת ואפילו תיערך תפילה עם הקהילה המקומית. עוד יצוינו קברות צדיקים לאורך המסלול והמוזיאון היהודי בקזבלנקה.

יתרונות נוספים של הטיול עם גשר הוא מופע פולקלור פנטזיה (שאותו מצאנו גם אצל חברות אחרות), דרך אלף הקסבות טיול ג'יפים במדבר סהרה ושמורת הטבע איפראן.

הטיול של גשר בסוף חודש מרץ עד תחילת אפריל.

מחיר: 2090$

מתוך אתר חברת גשר:

חצי פנסיון כשר עם אפשרות להכנת כריכים עצמית לצהריים. מלווה קבוצה: מנוסה ושומר מצוות, שיעמוד לרשותך במרוצת כל תקופת הטיול. סיורים מודרכים: רבאט, מקנס, פס, מרקש, קזבלנקה. סיורי היכרות: ארשידיה, ווארזאזת, סאפי. ביקורים מיוחדים: פס – שוק העורות, איפרן – שמורת טבע, קסבת טיפולטוט.

לדף הטיולים של גשר למרוקו

שורה תחתונה: טיול עם מיטב האטרקציות אבל עם דגש על תוכן יהודי, לקהל שומר כשרות ומסורת ולדתיים

טיול מאורגן למרוקו
קסבה במרוקו

7. דיסקברי

חברת דיסקברי מציעה טיולים למרוקו שכוללים חצי פנסיון, חפלות מרוקאיות, טיול ג׳יפים בהרי האטלס, רכיבה על גמלים במדבר סהרה ואטרקציות נוספות. יש להם גם טיולים כשרים מאורגנים למרוקו מלבד הטיולים הרגילים ואפילו טיולי מהדרין. גם טיולי משפחות מאורגנים נכללים בתפריט העשיר של דיסקברי למרוקו וטיולי נשים שהפכו פופולריים במיוחד ליעד הזה.

בין הטיולים של דיסקברי למרוקו מצאנו טיול שכולל את מרוקו ומלגה בספרד, בפסח ל- 8 ימים וטיול מאורגן למרוקו, גיברלטר ודרום ספרד למשך 8 ימים, עם מועד בחודש אפריל. יש אפילו חבילה לגולשי גלים במרוקו ל-8 ימים, ללא ספק הצעה מיוחדת שתביא אתכם לכפר הגלישה טגאזוט ולערים כמו קזבלנקה, אגאדיר, סאפי וטנג'יר. ההצעה הזאת תעלה לכם 2200 דולר ומבטיחה שתחזרו שזופים יותר.

עוד הצעות של דיסקברי, טיול מאורגן לדרום ספרד עם משחק כדורגל במדריד ובמרוקו.

הטיול המאורגן הרגיל של דיסקברי למרוקו הינו למשך עשרה ימים ויש גם גרסה קצרה יותר של שמונה ימים. הוא כולל את מדבר סהרה, חפלה מרוקאית, ביקור בכפרים ברברים וגם בערים מלכותיות. בנוסף תוכלו לטייל גם במרקש, קזבלנקה, לצפות בזריחה במדבר, לבקר בבית ברברי טיפוסי ועוד, כל זה בטיול שיוצא בחודש אפריל במחיר של פחות מ- 1700$ לאדם בחדר זוגי. הטיסה לטיול זה נוחתת במלגה ומשם המטיילים יוצאים במעבורת לטנג'יר לביקור בשווקים, בטיילת וברחובות של העיר המיוחדת.

מתוך אתר חברת דיסקברי:

 דיסקברי מתמחה בהוצאת מטיילים לטיולים מאורגנים במרוקו. החברה הוציאה אלפי מטיילים בשנים האחרונות למסלולים ייחודיים ועשירים. המסלול יינתן ללא ימים חופשיים וללא תוספות בתשלום (אופשיונלס). כל האטרקציות כלולות במחיר הטיול והוא בתנאי חצי פנסיון, גם המדריכים טובים מאוד. הטיול כולל את מדבר סהרה ואת הערים החשובות:  מרקש, מקנס, קזבלנקה, רבאט, פס, ארפוד.

לדף הטיולים של דיסקברי למרוקו

שורה תחתונה: אנחנו אוהבים חברות שמחפשות מסלולים מקןריים ותוכניות יוצאות דופן וגם לכם כדאי…

8. פגסוס

חברת פגסוס מוציאה שני טיולים למרוקו. הראשון ל-11 ימים ושמו הטיול המלא והממצה והשני טיול ל-14 ימים ו- 13 לילות שנקרא טיול עומק למרוקו והסהרה. בשני הטיולים מוצעת למשתתפים תוכנית מלאה מהבוקר עד הערב כולל חצי פנסיון.

טיול העומק למרוקו והסהרה, למשל, כולל מגוון רחב של אתרים כמו מתחם ארמון המלך ברבאט, ביקור במלאח היהודי במקנס – בירתו של מולאי איסמעיל, סיור בשפשוואן, ביקור בבית הכנסת בעיר וגם בבית הרמב"ם, סיור של זריחה בדיונות ברכבי 4 על 4, טיולים ברכב 4 על 4 מאגדיר להרים וחזרה מאגדיר, ביקור במצודה המקומית, ביקור בארמון בהייה במרקש וגם בבזאר הגדול שנמצא שם ובבית מרקחת ברברי מסורתי.

עוד מתוכנן סיור ברכב 4 על 4 בהרים העוטפים את מרקש וגם במפלי אוזוד, ביקור בקזבלנקה ברובע אל חמוס ובמסגד חסן השני ועוד.

הטיול מתחיל במפגש בנתב"ג בטיסה של אחת מחברות התעופה איבריה, לופטהנזה, אוסטריאן איירליינס או טורקיש איירליינס עם יעד ביניים שהוא בהתאמה מדריד או פרנקפורט או וינה או איסטנבול.

הטיול המאורגן של פגסוס למרוקו ייצא ארבע פעמים במהלך חודש אפריל עם מדריכים שונים וקיימים עוד שלושה מועדים לחודש מאי. אחר כך תוכלו לשוב ולנסוע עם פגסוס למרוקו בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר. בין התאריכים גם טיולים שיוצאים בחג הסוכות, בראש השנה ובפסח.

מחיר: לא מופיע באתר

מתוך אתר פגסוס:

ברבאט הבירה, בקזבלנקה – העיר הגדולה ביותר במרוקו, אשר חלקה העתיק נבנה מחדש במאה ה-17, בפס ובעיקר במרקש המדהימה (אותה כינה ווינסטון צ'רצ'יל שוב ושוב בתור אהובתו) יזכה כל מטייל למראות מרתקים וחד פעמיים, בכמות שככל הנראה לא יוכל להכיל. במרקש יוכל המטייל ליהנות מהמנוחה המושלמת בבתי ההארחה המרוקאיים, הריאדים, אשר חוזרים אט אט לגדולה שאפיינה אותם לפני מאות שנים ומציעים לעיתים אף חמאם ועיסויים מרגיעים.

לדף הטיולים למרוקו באתר פגסוס

שורה תחתונה: תוכנית משכנעת ומכוון תאריכים, כולל טיולי חגים מבוקשים

כתבות על טיולים עצמאיים למרוקו

 

השאירו תגובה