׳בהודו הבנתי שאני לא צריכה לנסות להבין את כל העולם, אלא יותר חשוב לי להבין את עצמי׳

רוני ג׳ורופי

שיחה מקומית עם רוני ג׳ורופי מחברת ׳לגעת בהודו׳ המטיילת, מתגוררת, מדריכה, יועצת, מרצה בנושאים הקשורים לתת היבשת ובעיקר נושמת את הודו מזה שני עשורים.

היי, רוני, מה מזג האוויר כרגע בהודו?

הודו היא ענקית. עכשיו, בינואר, בהרי ההימלאיה קר מאד ואפילו יורד שלג לפעמים ובקראלה הטרופית שבדרום הודו, איפה שאני נמצאת, חם למדי עם 30-33 מעלות ביום וכ-25 מעלות בלילה.

הבנתי את הרמז. אז מה מזג האוויר אצלך בקראלה?

כאן בקראלה כל השנה חם וההבדל העיקרי בין העונות הוא אם יורד גשם או לא יורד גשם, ואם חם או חם מאד. אני אישית התרגלתי לזה ואני מאד אוהבת את תחושת הקיץ המתמשך.

זה אומר שמבחינת המטייילים, אפשר למצוא מזג אוויר טוב בהודו בכל חודש בשנה?

בדיוק. בגלל שהודו כל כך גדולה היא יעד תיירות שמתאים לכל השנה. בכל עונה מתאים לטייל באזור אחר. לדרום הודו, למשל, הכי מתאים לטייל בחורף. לאזור רג'סטאן והודו הקלאסית הכי מתאים באוקטובר-נובמבר או בפברואר-מרץ. להימלאיה הירוקה החודשים אפריל-מאי הם אידיאליים ולאזור הצפוני ביותר בקשמיר ולדאק בין יוני לאוגוסט זה הזמן המומלץ.

משבר האקלים מזכיר לי לשאול אם יש איזורים עם מזג אוויר קיצוני.

כן, יש מקומות בהודו עם מזג אוויר קיצוני וכדאי לברר מראש ולטייל בעונה מתאימה. לדוגמה מאד לא מומלץ להגיע לרג'סטאן בחודשים מאי או יוני. אפילו באפריל כבר חם שם מידי. מצד שני, לטייל מחוץ לעונה זה דווקא יתרון ואני דווקא אוהבת את רג'סטאן בזמן גשמי המונסון באוגוסט.

בימי הקורונה שבהם אין הרבה מטיילים שמגיעים להודו, איך את שומרת על חשיבה חיובית ועל פעילות?

כבר התחיל טפטוף של מטיילים בנובמבר כשהודו נפתחה לתיירות, אבל אז התחיל הסיפור של הווריאנט החדש וזה נעצר שוב. בשנתיים שעברו עסקתי בעיקר בשמירה על קשר עם מעגל המטיילים והקהילה שלנו דרך קבוצת הפייסבוק שנקראת לגעת בהודו הקבוצה. השתדלתי להעלות לשם תכנים מעניינים מידי יום. עשיתי הרצאות זום מקוונות דרך כל מיני ערוצים. הרבה אנשים מאד מתגעגעים ומחכים כבר לחזור לטייל בהודו האהובה.

רוני ג׳ורופי וחברים

ומבחינה אישית יותר?

השתדלתי להפיק את המירב מההאטה הזו שנכפתה עלינו ולהיות כמה שיותר בים ובטבע. תרגלתי יוגה והתחלתי ללמוד דברים חדשים כמו אומנות לחימה הודית בשם 'קלאריפאיאיטו'. הרחבתי אופקים וגם פיתחתי תחביבים כמו ציור וצילום.

יש יעדים חדשים שאת מתכננת לטייל בהם אחרי שהמגיפה תסתיים?

כן. מעבר לטיולים במסלולים הרגילים שלנו לדרום הודו, או צפון הודו ומזרח הודו שגם הם ייחודיים, יש מסלול מאד מיוחד שאני מתכננת להוציא בדצמבר 2022 ומתאים למתקדמים שכבר ביקרו בהודו בעבר ואהבו אותה.

איזה מסלול זה?

זה טיול שחוצה את הודו ממזרח למערב – מים אל ים. מאודישה שבמזרח כולל אזורי שבטים מרוחקים, אל צ'טיסגאר ומשם להיידרבאד העיר המרתקת. המשך להאמפי, אחד המקומות הקסומים ביותר בהודו עבורי, מערות בדאמי וסיום על החוף בגואה. יש כבר רשימה נאה של מתעניינים בטיול. עוד אזור שנמצא כבר כמה שנים על הכוונת שלי הוא חבל גוג'ראט שבמערב הודו. אני מקווה השנה לצאת לשם בעצמי לטיול הכנה וב-2023 לחזור לשם עם קבוצה.

בכל זאת יש מטיילים ששום דבר לא עוצר אותם בדרך להודו. את מציעה שירותי ייעוץ למטיילים עצמאיים. מה כוללת שיחה כזאת?

נכון. אני מציעה שירות של שיחת ייעוץ אישית עם כאלו שרוצים לטייל באופן עצמאי. השיחה מתקיימת בזום או דרך הווטסאפ ומשך השיחה כשעתיים. בחלק הראשון של השיחה אני מכירה את האנשים, שומעת מהם מה חשוב להם, מה מעניין אותם, מה מסגרת הזמן שלרשותם, הקצב שמתאים להם, רמת תנאי התיירות, התקציב וכדומה. לפי כל אלו, אני עוזרת להם לגבש את המסלול הנכון, בהתאמה להנחיות המשתנות בשטח, ממליצה על מקומות לינה, דרכי תחבורה, פעילויות וכו'. אני עונה לשאלות, עוזרת להבין את כל הדברים הטכניים שצריכים להכין לקראת הטיסה. גם אחרי שיחת הייעוץ ניתן לשלוח לי שאלות בווטסאפ ואני שמחה לעזור.

רוני ג׳ורופי. עוזרת למטיילים שרוצים לתכנן טיול להודו

למי שיחה כזאת מתאימה?

לדעתי השיחה יכולה להתאים כמעט לכל מי שטס להודו באופן עצמאי ורוצה להפיק את המירב מהזמן שמוקצב לו לטיול. בין אם זו אישה שמטיילת לבד, זוג, משפחה, קבוצת חברים או חברות.

כמה זה עולה?

שיחת ייעוץ עולה רק 300 שקלים וחשוב להבין שהיא יכולה לשדרג כל טיול להודו, לחסוך שעות רבות של גלישה באינטרנט באינספור בלוגים ופורומים עם עומס מידע מבלבל ולא עדכני. יש כאלו שהם מטיילים ותיקים וחוזרים פשוט למקום מוכר ואז אולי עבורם אין בכך צורך.

מה הטעות הכי גדולה שמטיילים ישראלים עצמאיים עושים בדרך להודו או כשהם כבר בהודו?

לא יודעת אם לקרוא לזה טעות, אבל לדעתי אנשים יכולים לשדרג פי כמה את הטיול שלהם עם הכנה טובה מראש. גם אם לא עושים את ההזמנות מראש ומשאירים מקום לספונטניות בשטח, זה טוב להכיר את האפשרויות שלרשותם. טעויות לדוגמה יכולות להיות לעזוב מקום יומיים לפני פסטיבל מעניין שעם מידע מקדים היה אפשר להיות בו. להגיע לאזור מסוים בעונה ממש לא מתאימה, לתכנן טיול עמוס מידי, או להפך טיול מרווח מידי ולא מספיק מגוון. לפעמים לא מבינים לגמרי מראש את המרחקים בהודו ואת זמני הנסיעה ממקום למקום ומתכננים טיול עם נסיעות ארוכות תכופות מידי, מה שיכול להיות מאד מעייף. טעות נוספת בעיני היא ללכת באופן עיוור אחרי מסלול שמישהו אחר עשה, בעונה אחרת ובזמן אחר. בכלל לדעתי לא להכין את עצמך אפילו קצת ולא לדעת כלום על האזור אליו מגיעים מבחינת מה יש בו ולמה לצפות. לנחות במקום באמצע הלילה ללא הזמנה מראש גם יכולה לפעמים להתברר כטעות.

את חושבת ששיחת ייעוץ כזאת היתה יכולה לעזור לך לפני שהגעת להודו בפעם הראשונה?

הפעם הראשונה שלי בהודו הייתה ב-2002, זאת אומרת כבר עשרים שנים חלפו והעולם השתנה מאז המון. בגלל שנסעתי לתקופה ארוכה לקחתי בחשבון שהחודש-חודשיים הראשונים זה רק זמן נחיתה ולהבין איפה אני בכלל. התייעצתי לפני שטסתי עם כל החברים שלי שהיו שם לפני, קראתי בדקדקנות את הלונלי פלאנט ויצאתי לדרך, אל הלא נודע. אם הייתי טסה היום בפעם הראשונה להודו וודאי שהייתי לוקחת ייעוץ מקצועי. ואם אתכנן נסיעה למקום אחר בעולם שטרם הייתי בו סביר להניח שגם אעשה זאת.

מצאתי את עצמי בהודו. רוני ג׳ורופי

מה למדת בשנה הראשונה שלך בהודו?

הדבר העיקרי שקרה לי בביקור הראשון בהודו הוא שנפתח לי הלב ונפתח לי הראש והבנתי שהחיים שלי יהיו מה שאעשה מהם. זה היה לא רק טיול, אלא ממש מסע ששינה את חיי ונתן להם כיוון חדש. בהודו הבנתי שאני לא צריכה לנסות להבין את כל העולם. אלא יותר חשוב לי להבין את עצמי, מה עושה לי טוב ואיך אני יכולה להשתלב ולהשפיע לטובה בעולם. בביקורים הבאים בשנים שבאו אחר כך פיתחתי סקרנות ועניין עמוק בתרבות, המיתולוגיה וההגות ההודית ולמדתי הרבה לאורך השנים על כך. בעיקר מאנשים שפגשתי אך גם מקריאה מרובה על התחום.

כמה שנים את כבר בהודו?

הרומן שלי עם הודו נמשך כבר שני עשורים. בשנים הראשונות הייתי מגיעה לגיחות של כמה חודשים כל פעם – בטיולים תרמילאים. מאז 2008 אני גם התחלתי לעסוק בכך, בהפקה ותכנון ואחר כך גם בהדרכה של טיולים להודו. ונהגתי לטוס להודו מספר פעמים בשנה לצורך כך. ב-2015 הבנתי שאת עבודת ההפקה אני יכולה לעשות עם הלפטופ והנייד מכל מקום עם ווייפיי בעצם והחלטתי להפוך את הסדר – להעביר את רוב זמני בהודו ולהגיע לישראל פעמיים-שלוש בשנה לביקורים של מספר שבועות בכל פעם. 

והיום זה הבית שלך.

כן, קצת אחר כך הכרתי את מי שהוא בן זוגי שהוא הודי ממקום יפהפה ומדהים עם צוק מהמם על החוף במדינת קראלה בדרום הודו – מקום שנקרא ורקלה ומאז אני מבלה כאן את רוב זמני. לפני הקורונה נהגתי להסתובב המון גם בהודו וגם הרבה גיחות לישראל. בשנתיים האחרונות כמעט ולא זזתי מורקלה וכאן העברתי את כל התקופה של הסגרים גם.

הקשר היומיומי שלך הוא עם ישראלים בעיקר? מקומיים? תיירים?

בפיזי הקשר היומיומי שלי הוא בעיקר עם הודים מקומיים וגם עם אנשים אחרים מכל העולם שגרים פה בורקלה או מבלים פה תקופות ארוכות. יש לי כאן חברות וחברים מקולומביה, שבדיה, אוקראינה, צ'כוסלובקיה, ספרד, פינלנד, ארה"ב, אקוודור, אנגליה, צרפת, גרמניה, רומניה, פורטוגל ועוד מדינות אבל באונליין, אני בקשר יומיומי בעיקר עם ישראלים – משפחה, חברים וקהל הלקוחות והעוקבים שלי.

מה את אוהבת בהודו שלא הצלחת למצוא בישראל?

אני מאד אוהבת את ההודים. את התרבות והאנשים. את השלווה גם בלב הבלגאן. את הצבעוניות והחיות העזה. את הפשטות ואת קצב החיים הנינוח יותר. אני גם מאד אוהבת את הנופים והאקלים הטרופי בקראלה.

לאורך השנים שבהן את חייה בהודו הספקת לגלות ולהתעמק בנדבכים רבים של התרבות והמסורת. ספרי לנו על מסורת מקומית שהפכה לבשר מבשרך. 

אני מאד אוהבת להתקשט כמו ההודיות בבינדי או טיקה – מעין מדבקה אדומה על המצח לקישוט. בבית שלי אנחנו נוהגים בבוקר ולקראת השקיעה להדליק מנורת שמן שנקראת ווילקו וקטורת כדי לברך את היום או להודות עליו. אני גם מחוברת לרעיון של עלייה לרגל ויצא לי לצאת כל מיני טיולים פרטיים למקדשים ופסטיבלים בנתיבים של עליות לרגל. 

עם ילדים מקומיים. רוני ג׳ורופי

איזו תקופה בשנה את הכי אוהבת בהודו?

פה בקראלה אני ממש אוהבת את עונת המונסונים. בתקופה הזו כמעט כל יום יורד גשם, אבל לא קר. קצב החיים האיטי מאיט אפילו יותר והכל קצת בהולד. לטיול בקראלה אני הכי אוהבת את העונה היבשה בינואר – פברואר כי זו עונה של הרבה פסטיבלים וטקסים מיוחדים, השמים כחולים וזו גם העונה הטובה ביותר לשחות בים. בהימלאיה אני הכי אוהבת את האביב, אז הרודודנדרון פורח וקו השלג עדיין נמוך ומרגישים איך כל הטבע מתעורר לחיים אחרי החורף הקר.

הודו זה נישואים לכל החיים או שאת חושבת על המשך שונה של סיפור חייך, אולי במדינה חדשה?

אני הודית בנשמה. לא רואה את עצמי מתמקמת במקום אחר. למרות שהייתי רוצה לבקר בעוד מקומות בעולם, בפועל בכל פעם שיש לי חופשה ומרחב לטייל טיול אישי, אני בוחרת לעשות את זה בהודו – או ללכת למקומות שעוד לא הייתי או לחזור למקומות אהובים. מבחינתי הודו זה עולם ומלואו. לא משנה כמה כבר טיילתי בה, יש לי עוד כל כך הרבה לגלות וללמוד עליה.

מה הדבר שאת הכי אסירת תודה עבורו בהודו?

אני אסירת תודה על עצם זה שאני כאן ומרגישה שהודו 'קיבלה' אותי אליה. אני מודה על שיעורי הרוח שקיבלתי כאן. על כל מפגשי הלב שחוויתי כאן עם כל כך הרבה אנשים. אני כל כך אוהבת את התחושה הזו שיש כאן שהכל אפשרי והדרכים היצירתיות לגרום לדברים לקרות. זה שהודו זולה יחסית לישראל גם מאפשר לי לחיות ברמת חיים שלא הייתה אפשרית עבורי בארץ וגם על כך אני מודה ממש. זה גם מה שהכי עזר לי בתקופה הזו של משבר הקורונה. אני גם מודה על מזג האוויר החם במקום בו אני נמצאת. אני ממש לא טיפוס של חורף והאקלים פה מושלם עבורי.

לטובת אלה שבכל זאת רוצים לטעום מהודו אבל לא יכולים להגיע, את מציעה סדרה של הרצאות. ספרי לנו מעט על הנושאים או על אופי ההרצאות ולמי הן מתאימות.

נכון. יש לי מספר הרצאות מוכנות. הרצאה אחת בשם 'לגעת בהודו' היא כללית יותר ונותנת היכרות ראשונית עם הודו – עוזרת להבין קצת יותר על הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, הדמוגרפיה, האזורים השונים ומה מאפיין כל איזור ואזור, אתרי התיירות, הטבע, התרבות ודרכי הטיול. הרצאה נוספת עוסקת בהינדואיזם, הדת העיקרית בהודו. בה אני נוגעת גם במהות וההגות שבבסיס הפילוסופיה ותפיסת העולם ההינדואית, גם מציגה את האלים העיקריים ומשתפת בסיפורים מהמיתולוגיה וגם מדברת על אורחות החיים, המנהגים והטקסים בחייו של ההינדואים. בהודו אוהבים לשמוח ויש תחושה בהודו שכל יום יש פסטיבל. יש הרצאה שמתמקדת בפסטיבלים השונים של הודו. גם הפסטיבלים העיקריים המוכרים יותר כמו ה'דיוואלי' וה'הולי' אבל גם על פסטיבלים מקומיים ייחודיים והרבה פחות ידועים.

אוהבת את מזג האוויר המקומי. רוני ג׳ורופי

יש גם הרצאה על קראלה שבה את גרה?

כן, בוודאי, הכנתי הרצאת עומק שמתמקדת במדינת קראלה, שנחשבת לגן העדן הטרופי של דרום הודו. ארץ הקוקוסים והתבלינים הייתה מוקד חשוב ביותר על מפת הסחר בעולם העתיק. הפורטוגזים, ההולנדים וגם האנגלים השאירו כאן את חותמם. קהילת יהודי קוצ'ין הגיעה מכאן. אומנויות הבמה והפסטיבלים הצבעוניים, לצד נופים מרהיבים טובלים באינספור גוונים של ירוק ושפע מים הפכו את קראלה הדרומית לאחד מיעדי התיירות הפופולאריים ביותר בהודו. עוד הרצאה עוסקת במדינת אודישה, מדינה פחות ידועה ומפורסמת בהודו שאוצרת בתוכה היסטוריה מרתקת, אדריכלות ייחודית, אומנויות מרהיבות ופסיפס אנושי מרתק כאשר רבע מהאוכלוסייה באודישה הם משבטי ה'אדיבסי' התושבים הקדומים של הודו. חלק מ-62 השבטים כבר התערו לחלוטין ביתר החברה ההודית וחלקם עדיין משמרים במידה מסוימת את אורח החיים הקדום שלהם.

מקסים. נדמה לי שכולנו נכנסו קצת לאווירה ההודית תוך כדי קריאה. לסיום, מה את מאחלת לעצמך לשנה האזרחית הבאה?

בשנת 2022 אני מאחלת לעצמי בראש ובראשונה לשמור על הגישה הבריאה שבוחרת להתמקד בטוב ולשמור על גמישות ויצירתיות אל מול האתגרים המשתנים. אני בהחלט מקווה שהשנה הטיולים יחזרו. התגעגעתי למסעות וללוות אנשים במסע בהודו. ואני מאחלת לכולנו – שנהיה בריאים, שמחים וטובים – אחד לשני ולעצמנו. נמסטה.

לדף הפעילויות של רוני ג׳ורופי בזמן מקומי

השאירו תגובה